بهاروند و صوفی‌زاده نواب رئیس شدند
واکنش تاج به گزارش بازرس مالی درباره پولشویی در فدراسیون فوتبال/بودجه ۹۶ مشخص شد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۶
 
مجمع عمومی فدراسیون فوتبال
 
مجمع عمومی فدراسیون فوتبال
 
مجمع عمومی فدراسیون فوتبال با انتخاب نایب رئیس دوم و نایب رئیس بانوان برگزار شد که در این بین بهاروند و صوفی‌زاده از اعضای مجمع رأی اعتماد گرفتند.
به گزارش ستاره ها به نقل از تسنیم؛ مجمع عمومی فدراسیون فوتبال امروز از ساعت 10 صبح در آکادمی ملی المپیک با حضور 54 نفر از 74 نفر عضو مجمع آغاز شد.
غفاری، احمدی و نوتاش به عنوان ناظران مجمع و بهرامی، هراتیان و کریمی نیز مسئول شمارش آرای انتخابات شدند. حمیسی هم به عنوان حراست فدراسیون در شمارش انتخابات انتخاب شد.
بخش بعدی پخش کلیپی از اقدامات یک سال اخیر فدراسیون فوتبال در بخش های مختلف از جمله داوری، پزشکی، آکادمی ملی فوتبال، فوتسال، فوتبال و... بود. این کلیپ 35 دقیقه‌ای برای حاضران پخش شد.
یاد و نام هاشمی رفسنحانی، پورحیدری، نواصرزاده، سعید جمشیدیان، آزیتاک که در سال جاری درگذشتند، گرامی داشته شد.
محمدرضا داورزنی به  عنوان نماینده وزارت ورزش در مجمع حضور یافت. با اعلام تاج از عرب عامری نایب رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در مجمع تجلیل می‌شود.
***
تاج در ادامه به انتخابات هیئت‌ها اشاره و از روسای هیئت‌ها تشکر کرد. تاج در صحبت‌های خود و هنگام تشکر از رئیس هیئت‌ها به انتخاب دوباره اصفهانیان به عنوان رئیس هیئت فوتبال زنجان اشاره کرد و گفت انتخاب دوباره‌اش نیاز به گفتن ندارد چون از زمان احمدشاه بوده است.
تاج گفت: ریشه همه اتفاقات در فوتبال نقدینگی است. اگر قرار باشد یک تاکسی 70 درصد مسافرانش را مجانی سوار کند یک جا می‌ایستد. ما اگر 70 درصد را نگیریم، یک جا استپ می‌کنیم. با 40 میلیارد افتخاراتی زیادی کسب کردیم که کم نیست. اول آسیا هستیم و این تعریف نیست، واقعیت است. با این بودجه با رقبایی که سرمایه‌گذاری می‌کنند، رقابت می‌کنیم. با کفاشیان در سمیناری شرکت کردیم که هزینه این سمینار اندازه کل بودجه ما بود.
رئیس فدراسیون فوتبال ادامه داد: با صدا و سیما جلسه داشتیم و به نتیجه خوبی رسیدیم. درباره حق پخش مشکلی در تشخیص مصلحت داشتیم. این مشکل حل شد و بعد از 12 جلسه تخصصی که گذاشتیم و مرحوم آقای هاشمی رفسنجانی هم کمک زیادی کرد و قرار شد تشخیص مصلحت دست از رای 17 سال پیش خود بردارد. با این رای دیگر بین دولت و مجلس هم مشکلی به وجود نمی‌آید.
تاج اظهار داشت: قرار شد به جای حق پخش در برنامه ششم توسعه این موضوع در نظر گرفته شود و دو سه ماه ابتدایی سال آینده این قانون را ببریم و با صدا و سیما به نتیجه‌ای برسیم که حق پخش ما قبل، حین و بعد از مسابقات به فوتبال برسد. آخرین جلسه را هم دو شب پیش همراه آقای افتخاری داشتیم. موضوع دیگری هم که برای بودجه سال آینده تصویب رسیده که خوب است و امیدوارم با برنامه مدون پیش برود.
وی خاطرنشان کرد: قرار بود وزیر ورزش تشریف بیاورد، اما من نمی‌دانستم روزهای چهارشنبه جلسه هیئت دولت است. دیروز در افتتاحیه ورزشگاه آستان قدس که مدرن و در دنیا بی‌نظیر است وزیر گفت نمی‌تواند به مجمع بیاید و داورزنی زحمت می‌کشد.
***
در ادامه جلسه داورزنی گفت: باید از همه کسانی که در توسعه فوتبال کار می‌کنند تشکر کنیم. در کلیپ موفقیت‌ها را دیدیم که روشن بود و باید از تک تک اعضای مجمع تشکر کرد که زحمت کشیدند تا این موفقیت‌ها به دست بیاید. زمانی که فوتبال موفق و حال خوبی داشته باشد، حال ورزش هم خوب است. اگر فوتبال خوب نباشد و سایر رشته‌ها هرچقدر خوب باشد دیده نمی‌شود.
معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش تصریح کرد: قهرمانی فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی رخ داد و همه موفق عمل کردند و باید خسته نباشید و تبریک گفت. با این حال از همه مهم‌تر تیم ملی فوتبال بزرگسالان است. در پایه‌ها و سایر رشته‌ها هرچقدر خوب باشیم، ویترین تیم ملی است که باعث دیده شدن سایر موفقیت‌ها می‌شود.
داورزنی افزود: فوتبال یا رشته‌های دیگر گروهی را نمی‌توان جزیره‌ای مدیریت کرد. جریان‌های مختلفی هست که می‌تواند خوب مدیریت شود تا بدون حاشیه کار را پیش برد. در وزارت ورزش و دولت در نظر داریم با برنامه‌ای خوب پیش برویم تا موفقیت‌های بیشتری حاصل شود.
وی اظهار داشت: چند سال است یک حرف غلط جا افتاده و اینکه فدراسیون فوتبال مستقل است و جزیره‌ای عمل می‌کند. این حرف درست نیست و باید با تمام ارگان‌ها و دستگاه‌هایی که در ارتباط با ورزش هستند پاسخگو باشند و با همکاری با ارگان‌ها شادابی در جامعه را رقم زد. در این چند سال دیدیم که موفقیت در ورزش به خصوص فوتبال شادی را در جامعه پمپاژ می‌کند و طبیعی است هر چیزی بخواهد مقابل این اتفاق را بگیرد، با آن برخورد می‌شود. باید با برنامه‌ریزی مناسب به توسعه فوتبال کمک کرد و با فدراسیون و سایر نهادهایی که به پیشرفت فوتبال کمک می‌کنند، همکاری داشت تا این موفقیت نزدیک‌تر شود.
معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش عنوان کرد: در تمام دنیا وقتی صحبت از فوتبال می‌شود، فوتبال را از همه چیز جدا می‌کنند. فوتبال را یک فرهنگ می‌دانند و از ذیل تا بالای هر کشوری فوتبال اهمیت بالایی دارد. در تمام خانواده‌ها به فوتبال اهمیت می‌دهد و روی زندگی و رفتار مردم تاثیر دارد. فوتبال می‌تواند روی فرهنگ تاثیرگذار باشد. اثر بگذارد و اثر بپذیرد، اما اثر گذاری فوتبال بیش از هر چیزی است. حتی اثر گذاری روی نوجوانان که می‌خواهند ورزشی را آغاز کنند، فوتبال بسیار اثر گذار است.
داورزنی گفت: امکان ندارد کشوری بخواهد بهترین باشد، اما به اتفاقات اطراف اهمیتی ندهد. در نظم، برنامه‌ریزی و همه چیز باید بهترین بود. نمی‌توان با هم دعوا داشت و گفت می‌خواهیم بهترین باشیم. همه در یک کشتی هستیم. نه دولت، نه وزارت ورزش، نه صدا و سیما برای خودش کار نمی‌کند، بلکه همه برای نظام جمهوری اسلامی ایران کار می‌کنند؛ کشوری که بیشترین امنیت را داشته است. اگر جایی آسیب دیدیم از داخل آسیب دیدیم. حتی در دیپلماسی بین المللی هم این اتفاق رخ داده و برای کسب کرسی‌های بین المللی هم نیاز به دیپلماسی مناسب است.
وی ادامه داد: فدراسیون فوتبال در این چند سال زحمت کشیده تا موفقیت حاصل شود و امیدواریم این راه دوباره ادامه داشته باشد تا روحیه شادی در جامعه و بین جوانان پمپاژ شود. تعامل خوبی بین وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال وجود داشته و برنامه‌های مدونی برای موفقیت وجود داشته است.
معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش یادآور شد: از زمانی که سلطانی‌فر آمده و از زمانی که بنده در خدمت هستم، این تعامل بوده و خود من با اعضای فوتبال و بیشتر اعضای مجمع دوستی دیرینه دارم. از زمان جبهه و جنگ و همه ما باید تلاش کنیم تا خون شهدا پایمال نشود و خون شهدای حرمین شریفین را حفظ کنیم. همه باید تلاش کنیم تا پرچم ایران بر فراز باشد. دیدید که امنیت خوبی در این چند سال در کشور ما وجود داشته، با وجود اینکه منطقه درگیر جنگ است. با این حال بالای 50 کشور برای مسابقات مختلف از جمله  شطرنج، کشتی و والیبال ساحلی به کشور ما آمده‌اند اما اتفاقی رخ نداده است. در حالی که تبلیغات علیه ماست و صحبت‌های مختلفی درباره کشور ما می‌شود.
داورزنی گفت: رشته‌های مختلف موفق عمل کرده‌ و روی سکو رفته‌اند، با این حال نقش فوتبال و موفقیت آن بسیار با اهمیت است. ما هم تعامل داریم و نقش ما در وزارت ورزش حمایتی است و فدراسیون فوتبال کارها را پیش می‌برد. تاج به گره‌هایی در کار فدراسیون اشاره کرد. در کار همه فدراسیون ها شدیدا گره‌هایی بوده و وظیفه ماست این گره‌ها را باز کنیم. تلاش ما این است مسیر را باز کنیم و قوانینی وضع شده که مشکلات حل شود، اما بعضا اوضاع بدتر و گره کورتر شده است. در بخش آیین نامه‌ای و در سایر بخش‌ها تلاش وزارت ورزش این است مسیر را هموار کند تا دوستان در فدراسیون‌ها هم انگیزه لازم را داشته باشند و هم وزارت ورزش به نحو احسن کمکی کرده باشد.
وی گفت: با صدا و سیما جلسه ای داشتیم. باید حق فوتبال را بگیریم که با اسم حق پخش یا هر اسم دیگری باید این پول پرداخت شود. در همه کشورها بین 60 تا 70 درصد منابع از حق پخش تامین می‌شود. من معتقدم بین 50 تا 70 درصد هزینه‌ها را می‌توان از حق پخش گرفت. در سایر کشورها تلویزیون کابلی هم وجود دارد اما در کشورهایی که تلویزیون انحصاری و در اختیار دولت است باید قوانینی وضع شود. اینکه قوانین چگونه باشد باید در گروه تخصصی با وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال و صدا و سیما این قوانین و راهکار را وضع و مجموعه عوامل را مشخص کرد تا از این رهگذر، ورزش بتواند سهم خود را از برنامه سازی برای صدا و سیما بگیرد. تا دو سه ماه آینده این اتفاق رخ خواهد داد و ما دنبال بازی برد برد با صدا و سیما هستیم. چون با این شرایط هم صدا و سیما و هم ورزش کشور ضرر می‌کند و باید به نتیجه برد برد برسیم.
داورزنی اضافه کرد: در جلسات ما مدیران باشگاه‌های پر طرفدار، طاهری و افتخاری هم بودند. ما به دنبال اولین راهکار که توافق است هستیم و دوستان ما در صدا و سیما هم دنبال توافق هستند. هم سلطانی‌فر، هم علی عسگری و سایر دوستان که کارشناسی می‌کنند بهترین کار را توافق می‌دانند. من بیشتر از این صحبت نمی‌کنم و باید از اعضای مجمع تشکر کنم. فدراسیون فوتبال تلاش کرده و ما هم کمک خواهیم کرد تا آینده بهتری را برای ورزش کشور رقم بزنیم.
***
صورتجلسه مجمع قبلی با رای‌گیری به تصویب رسید. بازرس مالی گزارش مالی را قرائت و اعلام کرد فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ اظهار نامه مالیاتی خود را به اداره مالیات ارائه نکرده‌اند. بازرس مالی همچنین گفت که ساختمان‌های پرسپولیس و استقلال برای فدراسیون فوتبال است و هنوز مدارک نحوه استفاده این دو باشگاه ارائه نشده است. او به قرارداد جیووا و ساختمان‌های خریداری شده برای کمیته فوتسال هم اشاره کرد که هنوز اسناد آنها ارائه نشده است.
در گزارش مالی به موضوع پولشویی اشاره شد که تاج در واکنش به آن گفت: ما اصلا نمی دانیم پول کجاست که آن را بشویم. در خصوص بندهای صدا و سیما که صحبت شد و درباره ماجرای جیووا هم بنده و آقای کفاشیان به ابهامات پاسخ می‌دهیم.
خزانه‌دار در گزارش خود به ماجرای کانون ایران نوین و ادعای خسارت این شرکت اشاره کرد که اعلام شد شورای حل اختلاف این موضوع را حل کرده است. قرار شد 46 میلیارد از قرارداد کاسته شده و مابقی را باید پرداخت کند.
برای ساختمان باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال هم قرار است به زودی قراردادی منعقد شود تا مشکل قانونی آن حل شود.
در پاسخ ابهامات مالی فدراسیون تاج اعلام کرد که باشگاه‌ها و فدراسیون فوتبال هیچکدام سودده نیستند و زیان‌ده هستند. بیشترین ضربه در این بخش هم به دلیل نداشتن شناسه مالی است که باشگاه ها هنوز زیر بار داشتن شناسه مالی نرفته‌اند.
تاج اعلام کرد: در گزارش و ابهاماتی که مطرح شد، فقط در خصوص قرارداد جیووا ابهام وجود دارد که در این خصوص هنوز در دعوا هستیم. چون هم آنها و هم ما مدعی هستیم و به نتیجه نرسیدیم.
***
بودجه سال 95-96
جزئیات
56 میلیارد و 600 میلیون ریال درآمدها
58 میلیارد و 500 هزینه عملیاتی
نزدیک 7 میلیارد هزینه‌های اداری فدراسیون
38 میلیارد و 100 درآمد از اسپانسر و تبلیغات
9 میلیارد و 500 دریافتی از وزارت ورزش
4 میلیارد و 300 دریافتی از فیفا
3 میلیارد و 500 دریافتی از ای اف سی
یک میلیارد از کمیته ملی المپیک
از شهرداری سال قبل نداشتیم و این رقم برای امسال صفر
*درآمدهای سازمان لیگ یک میلیارد و 400
بلیت فروشی یک میلیارد
200 میلیارد کلاس ها
9 میلیارد و 600 میلیون عضو گیری
9 میلیارد و 600 تبلیغات
*هزینه‌های جاری
11 میلیارد و 700 هزینه مسابقات
20 میلیارد حق داوران
11 میلیارد و 300 میلیون برنامه های بین المللی
400 میلیون تومان امور فرهنگی
توسعه و پشتیبانی 500 میلیون
یک میلیارد و 200 میلیون آموزش و پژوهش
7 میلیارد پشتیبانی
84 میلیارد هزینه‌های ورزشی
2 میلیارد هیئت‌ها
570 میلیون حق الزحمه قراردادی‌ها و روز مزدها
بودجه سال 96 فدراسیون فوتبال 59 میلیارد و 500 میلیون تصویب شد.
***
تاج درباره انتخاب نواب رئیس فدراسیون گفت: هر روز مشکلاتی داریم اما هیئت رئیسه همراه می‌خواهیم که خوشبختانه اعضا همراه هستند و تصمیم‌گیری‌های خوبی شده است. من حیدر بهاروند را به عنوان نایب رئیس دوم و لیلا صوفی‌زاده را به عنوان نایب رئیس بانوان معرفی می‌کنم. اصلا آدم تحمیلی نیستم که کسی تحمیل شود. بهاروند فرد موثری بوده و تقاضای رای مثبت برای او و صوفی‌زاده دارم. در حال حاضر 59 نفر حصور دارند و 38 رای برای انتخاب لازم است.
مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال از رؤسای هیئت‌های فوتبال خواست برای جلوگیری از شعارهای قومیتی در ورزشگاه‌ها که امنیت را برهم می‌زند و باعث ایجاد تنش می‌شود، اقدام کنند.
***
از 75 نفر اعضای مجمع فدراسیون فوتبال، 59 نفر در جلسه حاضر بودند که با خروج نماینده خونه به خونه به 58 نفر کاهش یافت. با اعلام اسدی 30 رأی برای انتخاب نواب رئیس کافی است که مورد اعتراض قرار گرفت و تاج اعلام کرد برای اینکه اعتراضی نباشد با 31 رأی نفرات حائز اکثریت آرا شوند. در نهایت حیدر بهاروند و لیلا صوفی‌زاده با 54 رأی اعضای مجمع به عنوان نایب رئیس دوم و نایب رئیس بانوان فدراسیون فوتبال انتخاب شدند.
14
کد مطلب: 99344