تجلیل از رییس سابق سازمان سینمایی
سینماگران برای تجلیل از ایوبی جمع شدند/ او در سینما می ماند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۷
 
 
تجلیل از ایوبی
 
مراسم تودیع حجت الله ایوبی رییس سابق سازمان سینمایی در موزه سینما برگزار شد.
به گزارش ستاره ها به نقل از مهر، مراسم تودیع حجت الله ایوبی رییس سابق عصر امروز دوشنبه ۲۳ اسفندماه در موزه سینما برگزار شد. این مراسم قرار بود ساعت 16 برگزار شود ولی در ساعت 16:52 با حضور محمدمهدی حیدریان رییس جدید سازمان سینمایی آغاز شد.
علیرضا رضاداد، مصطفی ابطحی، رمضانعلی حیدری خلیلی، سیدصادق موسوی، علیرضا تابش، سیدمحمد طباطبایی نژاد، حبیب ایل بیگی، منوچهر شاهسواری، محمد حیدری، امیرحسین علم الهدی، حسین مسافرآستانه، مجید مسچی، جعفر صانعی مقدم، حسین پارسایی، کامران‌ملکی، ...از جمله مدیران حاضر در مراسم هستند.
محمدعلی موحد عرفان‌پژوه مهمان ویژه ایوبی در این مراسم است.
منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما در ابتدای این مراسم گفت: فکر می کردیم قبل از پایان سال باید از ایوبی قدردانی کنیم. هر زمان ما در شرایطی قرار داشتیم که اهل سینما و مدیرانش رابطه خوبی داشتند یادگارهای خوبی برای سینما به یادگار گذاشته است. باید باور کنیم در این ۳ سال قدم های بزرگی برای سینما برداشته شده است و حجت الله ایوبی در این زمینه بسیار موثر بود و می دانیم ایوبی هیچگاه از سینما نمی رود. همانطور که حیدریان هیچگاه از سینما نرفت. در واقع حیدریان رفیق شفیق سینمای ایران است و من امروز از سوی رضا میرکریمی که در سفر است و از سوی دیگر هنرمندان از ایوبی تشکر می کنم و به حیدریان خوش آمد می گویم. ما همیشه به سینمای خود عشق می ورزیم و در برابر فشارها طاقت می آوریم. ایوبی به ظرایف زبان پارسی آشنا بود و با همان زبان با سینما صحبت می کرد.
باید باور کنیم در این ۳ سال قدم های بزرگی برای سینما برداشته شده است و حجت الله ایوبی در این زمینه بسیار موثر بود و می دانیم ایوبی هیچگاه از سینما نمی رودعلیرضا رضاداد دبیر جشنواره کودک و نوجوان نیز در ادامه این مراسم متنی را در قدردانی از حجت الله ایوبی قرائت کرد.
فاطمه معتمدآریا ریس هیات مدیره خانه سینما گفت: سال هاست که در سینما آهسته قدم برمی دارم فقط زمانی که لازم باشد محکم قدم بر می دارم. من چیزهای زیادی از ایوبی در فرانسه یاد گرفتم. خوب بودن و بد بودن به دست ما است. خوشحالم به دورانی باز می گردم که عشق، شعور و دوستی وجود دارد.
مهدی کرم پور نویسنده و کارگردان سینما نیز بیان کرد: من اولین چیزی که از ایوبی به خاطر دارم لبخند، ادب و احترام بود و من همیشه لبخند سیف الله داد را به خاطر می آوردم. همه ما شما را دوست داریم. حتی کسانی که امروز در این مراسم حضور پیدا نکرده اند.
رسول صدرعاملی نیز در ادامه مراسم گفت: ایوبی روزهایی به سینما آمد که سینما نیازمند یک آغوش گرم بود. ایوبی به افزایش مخاطب در سینمای ایران کمک کرد. بحث «هنر و تجربه» نیز یکی از مهمترین اتفاقات سینمای ایران بود. به آقای حیدریان نیز خوش آمد می گویم.
ابطحی مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری هم در سخنانی گفت: ایوبی مردی است که عرصه های مختلف فرهنگی را درنوردیده است. وی با ادب و تواضع خود همواره سرزمین خشک مخاطبان خود را سیراب می کرد. این مدیر سینمایی کارهای بزرگی کرده است. به خصوص در موسسه رسانه های تصویری ایجاد vod از جمله فعالیت های او است. ایجاد سینمای سیار از دیگر فعالیت های این مدیر بود که شرایط دیدن فیلم برای منطق مختلف را فرهم کرده است.
محمد مهدی حیدریان رییس جدید سازمان سینمایی گفت: همه ما واقف هستیم که من از سال ۶۰ در کنار شما بودم و سختی های سینما را می دانیم. من امروز آمدم تا از همسر آقای ایوبی تشکر کنم چرا که او نیز سختی های بسیاری کشیده است و شرایطی فراهم کرد تا حجت الله ایوبی بتواند مسئولیت خود را به خوبی انجام دهد. بی شک آقای ایوبی در سینما خواهد ماند چرا که هرکس وارد سینما شد از آن خارج نمی شود.
بی شک آقای ایوبی در سینما خواهد ماند چرا که هرکس وارد سینما شد از آن خارج نمی شودیونس شکرخواه روزنامه نگار نیز در سخنانی توضیح داد: من واقعا نفهمیدم چرا حیدریان به سینما آمد چرا رفت و چرا دوباره آمد. حجت الله ایوبی نیز از دوستان من است و از او می خواستم که سینما را به اهلش بدهد.
ایوبی نیز در مراسم تودیع خود گفت: روزهای اول حضورم در سینما مصادف شد با چاپ کتابم که این مساله کاملا تصادفی بود. در مراسمی خانم بنی اعتماد از من صحبت کرد و من دلم لرزید و دعا کردم که آبروی آنها را در این سمت جدید حفظ کنم. هفته گذشته مجمع عمومی خانه سینما برگزار شد و ما با دوستان دیگر در همان خانه سینما جلسه ای دیگر داشتیم. همه می دانند که خانه سینما ضروری است و چقدر همه به آن احتیاج دارند. امروز فقط یک صندلی جابه جا می شود و هیج فرقی میان من و حیدریان وجود ندارد.
وی بیان کرد: در برخی از دوران مدیریت و به خصوص ۶ ماه اول مدیریتم، من و خانواده ام تهدید شدیم و تلفن های تهدیدآمیز داشتیم.
ایوبی در بخش دیگری از صحبت های خود توضیح داد: ما باید سینما را از بن بست دولتی خارجی کرده و آن را مردمی کنیم. خوشبختانه امروز سینمای ایران در زیر ساخت ها کاملا توسط بخش خصوصی اداره می شود. هدف ما آشتی مردم با سینما بود که ما به اهداف خود در این مسیر رسیدیم البته مردمی کردن سینما خطراتی دارد و آن این است که سینمای هنری از بین نرود و سینمای هنر و تجربه با این هدف شکل گرفته است.
وی در بخش دیگری توضیح داد: به شما قول می دهیم که جشنواره جهانی فجر بهتر از دوره های قبل برگزار می شود.
این مدیر سابق سینمایی بیان کرد: من طی این سال ها تمام قد از شما حمایت کردم و نگذاشتم کسی به شما چیزی بگوید. من برای خانه سینما از هیچ کوششی فروگذار نبودم و به همراه مدیران خود برای این سینما تلاش کردیم و حرمت خانه سینما را حفظ کردیم. البته خیلی جاها نیز نتوانستم برخی از مشکلات را حل کنم به خصوص در حوزه اکران برخی از فیلم ها نتوانستم کاری انجام دهم. می خواهم از اهالی رسانه که افراد بسیار نجیب و فهیمی هستند تشکر می کنم.
در ادامه این مراسم برای تقدیر از حجت الله ایوبی از منوچهر شاهسواری، محمد حیدری، علیرضا تابش، مصطفی ابطحی، شعرباف از دانشگاه مطالعات جهان، حسینی از مدرسه ملی سینما روی صحنه آمدند و با اهدای هدایایی از حجت الله ایوبی تقدیر کردند. عضویت افتخاری ایوبی در خانه سینما یکی از هدایای امشب بود.
در پایان این مراسم منوچهر شاهسواری درگذشت زنده یاد علی معلم را تسلیت گفت و توضیح داد در میانه مراسم خبر درگذشت علی معلم را به ما دادند و به مسئولیت من این خبر در آخر مراسم اعلام شد.
14
کد مطلب: 99171