ساز و آواز ایرانی از مقدونیه تا سوئد طنین انداخت
اجرای نوربخش، کامکار و بابایی در اروپا
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۱
 
اجرای نوربخش، کامکار و بابایی در اروپا
 
 
حمیدرضا نوربخش به همراه اردشیر کامکار و بهدادبابایی در مقدونیه و بلژیک اجراهای خود را برگزار کردند.
به گزارش ستاره ها به نقل از تسنیم پویا، نخستین اجرای این گروه سه‌نفره در مجموعه تئاتر ملی اسکوپیه برگزار و قطعاتی از ساخته‌های اردشیر کامکار و بهداد بابایی در آواز «بیات ترک» و دستگاه «راست پنجگاه» اجرا شد.
در بخش‌های دیگری از برنامه با تمرکز بر بدأهه نوازی ساز و آواز جلوه‌هایی از موسیقی دستگاهی ایران به مخاطبان و علاقه‌مندان ارائه و در پایان تصنیف «بهارا» به یاد زنده یاد پرویزمشکاتیان اجرا شد.
به دنبال اجرای ساز و آوازی این گروه سه نفره که جمعه گذشته در مقدونیه برگزار شد کارگاه ویژگی‌های موسیقی ایرانی در دانشکده موسیقی دانشگاه سیریل و سنت متودیوس مقدونیه برگزار و هر یک از این هنرمندان در باره موسیقی سازی و آوازی ایران با آرائه نمونه‌هایی صحبت کردند.
هنرمندان موسیقی کشورمان پیش از برنامه یادشده با پروفسور دراگان په چفسکی رییس دانشکده موسیقی و همچنین خانم مایا چاناچه ویچ رییس سازمان ارکستر فیلارمونیک مقدونیه دیدار و ضمن تبادل نظر در زمینه‌های فرهنگی به بررسی راه‌های همکاری موسیقایی پرداختند.
حمیدرضا نوربخش به عنوان رییس جشنواره بین المللی موسیقی فجر و مدیرعامل خانه موسیقی ایران، به تبادل جشنواره‌ای گروه‌های موسیقی میان دو کشور تأکید کرد.
نوربخش، کامکار و بابایی به جز گفت‌وگوی یادشده بازدیدی نیز از سازمان اپرای اسکوپیه داشتند و با ایگور دورلوفسکی خواننده اپرا و رئیس آن مجموعه راجع به چگونگی همکاری‌های تخصصی ایران و مقدونیه در رشته‌های مربوطه تبادل نظر کردند.
همچنین بخش‌هایی از یک فیلم مستند در باره موسیقی ایرانی که از سوی گروهی مقدونیه‌ای در دست تهیه است، به گفتگو با این هنرمندان اختصاص یافت و هر یک به پرسش‌های تخصصی در برابر دوربین پاسخ دادند.
نوربخش(خواننده)،کامکار(نوازنده کمانچه) و بابایی(نوازنده سه‌تار) شب گذشته هم در تالار مرکز هنرهای زیبای بلژیک به اجرای برنامه پرداختند. آخرین اجرای تورکنسرت‌های حمیدرضانوربخش به اتفاق بهدادبابایی اوایل هفته آینده در استکهلم سوئد برگزار می‌شود.
14
کد مطلب: 97723