نزدیکان بان کی مون به پرداخت رشوه متهم شدند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۵
 
دادگاه فدرال آمریکا روز سه‌شنبه برادر و بردارزاده 'بان کی مون' دبیرکل پیشین سازمان ملل متحد را به پرداخت رشوه در معامله‌های بازرگانی متهم کرد.
در کیفرخواستِ دادگاه فدرال نیویورک، 'یو هیون (دنیس) بان' دلال معاملات ملکی و برادرزاده بان کی مون و نیز 'بان کی سانگ' برادر دبیرکل سابق سازمان ملل و از مدیران سابق شرکت کره‌ای کیانگنام (Keangnam)، به پرداخت رشوه متهم شده‌اند.
 
 
طبق کیفرخواست، شرکت کیانگنام که در سال 2013 با بحران کمبود نقدینگی مواجه شده بود، به بان کی سانگ ماموریت داد که برج‌ 72 طبقه این شرکت در ویتنام، معروف به 'لندمارک 72' را در ازای دریافت مقداری کمیسیون بفروشد.
 
 
اما بان و پسرش، به جای روش‌های قانونی برای جذب مشتری، به 'یک مقام خاورمیانه‌ای' پیشنهاد رشوه دادند تا او از سرمایه‌های کشورش برای خرید برج استفاده کند.
 
 
برای این منظور، در آوریل 2014، رشوه‌ای 500 هزار دلاری به واسطه‌ای به نام 'مالکوم هریس' که مدعی بود کارگزار آن مقام است، پرداخت شد. قرار بر این بود که به محض فروشِ برج، دو میلیون دلار دیگر نیز به مالکوم هریس پرداخت شود، اما هریس که ادعای کارگزاری‌اش نیز نادرست بود، پول‌ها را سرقت کرد. این واسطه نیز در کیفرخواست دادگاه نیویورک متهم شده است.
 
 
با تشدید بحرانِ نقدینگیِ شرکت کره‌ای، 'بان' که اطمینان داشت رشوه‌هایش موثر خواهند بود، به سرمایه‌گذارانِ شرکت کیانگنام اطمینان داد که برج ویتنام به‌زودی به کشوری خاورمیانه‌ای فروخته خواهد شد.
 
 
اما این معامله هرگز انجام نشد و اکنون بان و پسرش با اتهام پرداخت رشوه نیز مواجه شده‌اند.
 
 
دوره دبیرکلی 'بان کی مون'با آغاز سال نو میلادی در سازمان ملل پایان یافت و از او به عنوان یکی از نامزدهای ریاست‌جمهوری کره جنوبی یاد می‌شود.
12
کد مطلب: 93597