برخی‌ها حرف‌های عجیب و غریبی می‌زنند
تاج: از کی‌روش حمایت می‌کنیم، باید از او تقدیر هم کنیم
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۶
 
مهدی تاج
 
مهدی تاج
 
رئیس فدراسیون فوتبال گفت: هیئت رئیسه با استعفای کی‌روش مخالفت کرد و ما از این مربی حمایت می‌کنیم.
به گزارش ستاره ها؛ مهدی تاج در پایان نشست دیروز (یکشنبه) هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال گفت: بحث امروز درباره استعفای کارلوس کی‌روش بود. خودم با کی‌روش صحبت کردم و واقعیت این است که تیم ملی به هر جهت اولویت اصلی ماست.
وی افزود: میادین بین‌المللی از اولویت‌های اصلی ما به شمار می‌رود چه در سطح ملی و چه باشگاهی باید این موضوع را مهم بدانیم. اختلافی پیش آمده بود که مشخص شد ما باید کار را جدی بگیریم و آن را دنبال کنیم. برنامه‌های اجرایی را باید به‌درستی پیش ببریم. سازمان لیگ پیش از این برنامه‌ای را به باشگاه‌ها داده و مورد تأیید آنها قرار گرفته است.
رئیس فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: برنامه با توجه به لیگ قهرمانان آسیا و لیگ ارائه شد و توسط یک باشگاه مهم مورد انتقاد قرار گرفت. این اتفاقات رخ داد و کارلوس کی‌روش هم استعفا کرد. حرف کی‌روش این بود که من 5، 6 سال تلاش کردم تا تیم ملی اول آسیا باشد. شما می‌دانید کشورهایی مانند قطر، کره‌جنوبی، ژاپن و ازبکستان از نظر بودجه با ما برابر نیستند. تیم ملی ما بهترین آسیا بوده و تلاش زیادی کرده است. تک تک بازیکنان ما وقتی تیم می‌شوند، نتایج خوبی می‌گیرند. در فوتبال جوانگرایی شده که این اتفاق خوبی بوده است. نظم و انضباط و همدلی اعضای تیم با کی‌روش باعث شد هیئت رئیسه ما بدون رأی منفی و با اتفاق آرا و نظر با استعفای سرمربی تیم ملی مخالفت کند. زمان حساس و کمی داریم و باید تلاش کرده این اجماع را حفظ کرده و با همین تلاش وارد دور برگشت مقدماتی جام جهانی شویم.
تاج افزود:  در این جلسه مصوبات دیگری هم داشتیم و  اعضای کمیته اخلاق معرفی شدند. این کمیته باید کارهای اساسی انجام دهد. در حوزه‌های دیگر فوتبال هم مصوبات دیگری داشتیم که بر اساس قوانین موجود در لیگ و اساسنامه فدراسیون فوتبال، کسانی که خلاف واقع حرف بزنند کمیته انضباطی و اخلاق آن را بررسی می‌کند. قرار شده است دبیرکل فدراسیون همه مستندات را گردآوری کرده و به این دو کمیته بفرستد. برخی اتفاقات چند روز اخیر هم جنبه قضایی داشته و فدراسیون قصد بررسی آنها را دارد که هیچ‌کدام مربوط به استقلال و پرسپولیس و ذوب‌آهن نیست.
وی عنوان کرد: در مصاحبه‌های اخیر برخی هیچ مسئولیتی ندارد و برخی بزرگان هم مصاحبه‌هایی داشتند که جنبه انتقاد داشت و رسیدگی به انتقادات وظیفه ماست. برخی هم خارج از بحث صحبت‌هایی مطرح کردند که می‌دانیم دلسوزانه است و فدراسیون باید به آنها رسیدگی کند.
رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص اینکه با وزیر ورزش جلسه داشته و نظر وزیر در این خصوص چیست و آیا با این استعفا قرار است امتیازی به کی‌روش داده شود، گفت: اول اینکه من شب گذشته جلسه‌ای با وزیر نداشتم. نظر او این است که ما باید در میادین بین‌المللی موفق عمل کنیم و همه اهالی فوتبال باید به یک سو نگاه کنند. نظر وزیر این است با همدلی، رفاقت و برنامه‌ریزی مهم گام رو به جلو داشته باشیم. ایشان هم نظرشان این است میادین بین‌المللی مهم باید اولویت فوتبال ما باشد.
تاج اظهار داشت: فدراسیون باید بابت کارهای ارزنده‌ای که در تیم ملی شده از کی‌روش تقدیر کند. ما بیش از چهار سال است که در اول آسیا و در قله قرار داریم. بسیاری از تیم‌های ما هم وضعیت خوبی داشتند. بعضی از انتقادات بوده، شبکه‌های تلویزیونی دو سه روز هر انتقادی کردند و هر کسی دوست داشت همه چیز گفت، باید پاسخگویی می‌شد که نشد. باید از کی‌روش حمایت قاطع می‌شد که شد. باید به‌نحو احسن از باشگاه‌ها هم حمایت کنیم تا در آسیا موفق شوند و تیم ملی هم باید حمایت شوند. از پرسپولیس، ذوب‌آهن، استقلال خوزستان و استقلال هم تحت نظر فدراسیون فوتبال حمایت می‌کنیم.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا به استعفای کی‌روش زیاد دامن زده شد، گفت: صحبت این است که یک نفر 22 بار در جراید مختلف صحبت کرده بود. به‌نظر من اختلافات دیگری هم در کشور هست. حرف‌هایی زده می‌شود که قابل استناد نیست. همین شخص سه چهار سال پیش با اشاره به پول‌های آلوده در اصفهان از یک مربی انتقاد کرد، چون مشاور سرمربی همان تیم بود، کلی پول گرفت و پول آلوده به خانه‌اش برد. این برای ما خیلی پسندیده نیست. با این حال رسانه ملی انتقادهای خودش را می‌کند، آنها به خواست مردم هم نگاه می‌کنند و ما نیز اکنون در حال پاسخگویی هستیم.
وی ادامه داد: رسانه ملی تلاش می‌کند که وحدت بین مجموعه فوتبال حفظ کند اما در این میان چرا دیده می‌شود که یک نفر زیاد از حد انتقاد می‌کند، البته ما هم رویکرد خودمان را در مقابل این انتقادات داریم. من خودم به‌موقع در مورد همه انتقادات پاسخگو هستم.
تاج در پاسخ به این سؤال که فکر می‌کند موضع کی‌روش در خصوص بعد از استعفایش چه باشد عنوان کرد: این که این اختلاف نظرها در این مقطع شده است، خوب است، از این جهت خیلی بهتر است که این موضوع الآن مطرح شده تا این که در اواخر سال شاهد آن باشیم، چرا که در آن زمان هیچ مجالی برای رسیدگی به این مسائل نداریم. فدراسیون صبر کرد تا حرف‌ها شنیده شود و به‌موقع قضیه را ختم به خیر کند. اگر قرار بود در اسفند ماه کسی حرفی بزند و اعتراضی کند ما برای رسیدگی به آن به مشکل می‌خوردیم از آن جهت که هم بازی‌های آسیایی باشگاه‌ها در پیش بود و هم این که تیم ملی می‌بایست در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی به میدان برود، آن موقع بحث کشور مطرح بود. این حرف‌ها را الآن می‌پذیریم و برای آن چاره‌اندیشی می‌کنیم.
رئیس فدراسیون فوتبال گفت: برخی حرف‌های عجیب غریب هم مطرح شد و برخی اعلام کردند که چرا فدراسیون سکوت کرده و پاسخی نمی‌دهد. ما نمی‌توانیم در مقابل هر چیزی همان موقع پاسخی ارائه دهیم. ما به‌شیوه خودمان عمل می‌کنیم. یک بار دیگر خدمت عزیزان می‌گویم اگر کسی برنامه بهتری برای ادامه مسابقات دارد اعلام کند، یک عده می‌گویند برنامه ایراد دارد و در مورد آن کارشناسی می‌کنند؛ حتی کارشناس هواشناسی هم در مورد فوتبال اظهار نظر می‌کند و مدعی می‌شود در این هوای آلوده نباید بازی برگزار شود در صورتی که هواشناسی خودش مجوز برگزاری مسابقات را داده است. ما به این انتقادات گوش دادیم، اما به آن دسته از مربیانی که به برنامه مسابقات اعتراض دارند اعلام می‌کنیم که اعتراض خودشان را به مدیر باشگاه خود در میان گذاشته و از طریق باشگاه به‌صورت کتبی به ما اعلام کنند تا جواب دهیم. این برنامه را همه باشگاه‌ها تأیید کرده‌اند. هر باشگاهی اعتراض دارد به ما اعلام کند یا طرح جدید بدهد، اگر در این مقطع باشگاهی یا مربی طرحی دارد به ما پیشنهاد دهد و ما آن را در سازمان لیگ بررسی می‌کنیم.
وی در مورد جلسه هم‌اندیشی فساد در فوتبال گفت: بحث فساد در فوتبال کار مشترکی بود که می‌توان گفت که کمترین نقش را فدراسیون فوتبال داشت. بیشترین نقش را دستگاه‌های نظارتی داشتند و آنها نظرشان این بود که اگر ادعایی در مورد فساد وجود دارد، رسیدگی شود. از رسانه‌ها خواهش می‌کنم اگر مدرکی دارند، می‌توانید در اختیار کمیته اخلاق و دستگاه‌های نظارتی قرار دهید.
رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص اردوی تیم ملی در امارات عنوان کرد: واقعیت این است که اردوی امارات بسیار مهم بود و زمینی که در امارات داشتیم، بسیار عالی بود. چنین زمینی در ایران نداریم. در باشگاه ایرانیان حضور داشتیم و از نظر هزینه برای فدراسیون فوتبال خیلی ارزان‌تر بود. از لحاظ محل و آب و هوایی جهت دیدار مقابل قطر این اردو باید در امارات برگزار می‌شد.
تاج ادامه داد: در خصوص برنامه کی‌روش باید بگویم که تیم‌ها در همان زمانی که برنامه ارائه شد، اعتراض می‌کردند. اعتراض‌ها در حالی شکل گرفت که تیم‌های ما نتایج خوبی گرفتند. فوتبال و فوتسال نتایج خوبی گرفتند، پرسپولیس در لیگ اول است و استقلال هم از بحران خارج شد. برخی‌ها حرف‌هایی زدند که قابل پیگیری است. تیم ملی و پرسپولیس شرایط خوبی دارند اما باید بازتاب‌ حرف‌هایی را که زده می‌شود، در نظر گرفت.
وی درباره اینکه "ماحصل جلسه امروز را چطور به کی‌روش می‌رسانید؟"، تصریح کرد: ما خودمان نتیجه جلسه را خواهیم گفت و شما نگران نباشید. هیئت رئیسه با استعفای کی‌روش مخالف و نظرش این بود که کی‌روش به‌نحو احسن کارش را ادامه دهد.
رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص اینکه برای حفظ سهمیه آسیا چه اقداماتی صورت گرفته است، گفت: همه نگران نتایج استقلال و پرسپولیس هستند. ما تلاش می‌کنیم 4 سهمیه را حفظ کنیم، اما شرایط سخت است. باید با تدبیر و رفاقت این تلاش را انجام دهیم. مصاحبه‌ای که برانکو امروز انجام داد، امیدوارکننده بود. هیئت رئیسه نظرش این بود که حرف‌های امروز برانکو، نظر هیئت رئیسه را تغییر داده است. در مجموع، شرایط سخت است. در مورد تقویم مسابقات یکی مصاحبه کرد که تقصیر ای‌اف‌سی است، دیگری عنوان کرد با این شرایط، بازیکنان پرسپولیس دیگر دعوت نمی‌شوند.
تاج خاطرنشان کرد: این اختلافات به‌خاطر برنامه‌ مسابقات لیگ قهرمانان آسیا است که بر اساس شرق آسیا برنامه‌ریزی شده است. در برج دوازده، یکی دو کشورهای غرب آسیا با این برنامه‌ریزی دچار مشکل می‌شوند. این مشکلات و فضایی که به‌وجود آمده، باعث شده که ما تیم ملی را در صدر هم نگه داریم و باید دست مریزاد به سرمربی تیم ملی و فدراسیون فوتبال بگوییم.
وی در پاسخ به این سؤال که کی‌روش چه‌زمانی به ایران بازمی‌گردد، گفت: ایشان استعفا کرده‌اند و باید متن مخالفت را برای او که در دبی به سر می‌برد، ارسال کنیم. کی‌روش با استعفایش من را ناراحت کرد.
رئیس فدراسیون فوتبال در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه با اختلافات چه خواهد کرد و گفته می‌شود بازیکنان پرسپولیس اخراج شده و دیگر به تیم ملی دعوت نمی‌شوند، گفت: بازگرداندن بازیکنان پرسپولیس کار درستی نبود اما این‌گونه نیست که این نفرات دیگر دعوت نشوند. از لفظ اخراج هم نباید در این باره استفاده شود. کاشانی رئیس هیئت مدیره پرسپولیس عنوان کرد که "طاهری موضع خوبی گرفته و مشکلات را اعلام کرده‌ایم". تیم ملی هم با بازگرداندن ملی‌پوشان پرسپولیس نگرانی آنها را برطرف کرد. کی‌روش گفته بازیکنان پرسپولیس را در اردوهای تیم ملی برای فیفا دی دعوت خواهد کرد. مسیر قانونی آن است که هر سرمربی به‌صورت کتبی نظرش را در مورد برنامه‌ها ارائه کند. اکنون اگر کسی انتقاد یا اعتراضی دارد از راه قانونی نامه بنویسد تا برای تغییر برنامه تیم ملی اقدام شود.
تاج خاطرنشان کرد: ادبیات سعید فتاحی، رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ در خصوص صحبت‌های برانکو مورد پسند من نبود.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا قصد ندارد جلسه‌ای تعاملی بین کی‌روش و مربیان لیگ برتری برگزار کند، گفت: این هم یک پیشنهاد خوب است که باید در خصوص آن به تعامل بیشتر فکر کنیم. فدراسیون فوتبال همان‌طور که مسئول تیم ملی است، مسئول باشگاه‌های در لیگ قهرمانان آسیا و دیگر باشگاه‌ها نیز است. تمام اختیارات در این خصوص در اختیار فدراسیون فوتبال است. ما برنامه مکتوب دادیم و بهترین راه هم همین بود که برنامه را به باشگاه‌ها به‌صورت مکتوب بدهیم تا باشگاه‌ها خوب فکر کرده و نظرشان را در خصوص این برنامه به ما بدهند. این روال در همه جای دنیا مرسوم است.
تاج همچنین گفت که مذاکره باشگا‌ه‌های اماراتی با کی‌روش شایعه است و نباید به این مسائل توجه کرد.
رئیس فدراسیون فوتبال در پایان نشست خبری خود متوجه خبر درگذشت آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی شد و با تأسف این ضایعه را تسلیت گفت.
14
کد مطلب: 93502
مرجع : تسنیم