زخمی شدن محیط‌بان کهگیلویه‌ای در درگیری با شکارچیان غیرمجاز
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۱
 
محیط‌بان
 
محیط‌بان
 
رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان کهگیلویه گفت: یک نفر از محیط‌بانان این شهرستان در درگیری با شکارچیان غیرمجاز در کوه خائیز زخمی و راهی بیمارستان شد.
به گزارش ستاره ها؛ روح‌الله عزیزی افزود: طی گشت‌زنی محیط‌بانان محیط‌زیست در منطقه حفاظت شده خائیز سه شکارچی غیرمجاز مشاهده شد.
وی با توجه به درگیری محیط‌بانان با این سه شکارچی غیرمجاز گفت: یک نفر از محیط‌بانان در این درگیری زخمی و راهی بیمارستان شد.
رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان کهگیلویه خاطرنشان کرد: یکی از شکارچیان دستگیر و دو نفر دیگر فرار کردند.
عزیزی از کشف و ضبط یک دستگاه کلاشینکف و یک تفنگ ساچمه‌زنی در این درگیری خبر داد.
به گزارش ایسنا، منطقه حفاظت شده خاییز در حوزه استحفاظی شهرستان کهگیلویه با مساحتی معادل 33 هزار هکتار واقع است که با گونه‌های غالب کل و بز، زیستگاه امنی برای گونه‌های جانوری گرگ، گراز، کفتار، شغال، جوجه تیغی، کاراکال(سیاه گوش)، پلنگ، سنجاقک و انواع خزندگان است و در سال 77 در ردیف مناطق حفاظت شده کشور قرار گرفت.
کوه خاییز مهم‌ترین زیستگاه گرمسیری کهگیلویه با تلاش و کوشش شبانه‌روزی محیط‌بانان دارای تنوع زیست محیطی قابل توجهی است.
رشد محسوس جمعیت گونه‌های نادر این منطقه از جمله کل و بز بیانگر تلاش شبانه‌روزی و اثربخش مأموران حفاظت از محیط‌زیست این شهرستان از این سرمایه‌ی ژنتیک ملی است.
کبگ، تیهو، شاهین، بحری، عقاب، بلوط خور، سارگپه، انواع کلاغ و کبوتر از گونه‌های پرندگان این منطقه حفاظت شده نیز هستند.
پوشش گیاهی با گونه‌ی غالب بلوط و وجود گیاهان ارزشمند بنه، بادام کوهی، ارژن، زالزالک، افرا(کیکم) و انواع درختچه‌های کوچک، گیاهان دارویی برتنوع پوشش طبیعی و زیبایی این منطقه افزوده است.
این منطقه با ویژگی‌های طبیعی تپه ماهوری، کوهستانی و صخره‌ای و ارتفاع 1500 متر از سطح دریا یکی از متنوع‌ترین مناطق برای گونه‌های مختلف حیات وحش و جنگل است.
14
کد مطلب: 93424