لالیگا قبل از ۲۰۱۷؛
بارسلونای نسبتا خوب، رئال مادریدِ عالی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۱
 
 
لالیگا
 
در لیگی به شدت پرهیاهو و البته جذاب، رئال مادرید موقتا گوی سبقت را از بارسلونا ربوده است.
 به گزارش ستاره ها؛ فصل جاری لالیگا پر  بوده از هیجان، تعلیق، رقابت بین رئال مادرید و بارسلونا و البته کم آوردن ضلع سوم قدرت این سال‌ها یعنی اتلتیکو مادرید.  برای لذت بردن از این لیگ چندان هم نباید چشم می‌چرخاندید؛ کافی بود ساکن آخر هر هفته نوکمپ یا برنابئو  باشید.

«سهم شیر» نصیب رئال مادرید
قهرمان اروپا با استراتژی «ترجیح قهرمانی لالیگا به فتح لیگ قهرمانان در صورت اجبار» گام به فصل جاری گذشت و در فصلی که به خاطر افت نسبی ناواس در دروازه و حواشی بنزما توازن گذشته را نداشت، مقتدرانه سال 2016 را با عنوان نخست به پایان رساند. اگر دفاع تیم در لحظات کلیدی نیم‌فصل اشتباه نمی‌کرد، شاید الان رئال با اقتدار بیشتری در صدر قرار داشت. کدام بازی خاص بدون گل خورده را از رئال به یاد دارید؟ تقریبا هیچ!
در این بین خط حمله تیم با وجود درخشش کریس رونالدو، سلطان جوایز فردی سال مشکل خاصی نداشت و نباید فراموش کرد هر گاه تیم به بن‌بست رسید، سرخیو راموس در ثانیه‌های پایانی قوی سپید را از مرداب به دریای افتخار پرتاب کرد. اگر این روند ادامه یابد، رئال به آرزوی سال 2017 یعنی کسب اولین سه‌گانه خیلی خیلی نزدیک می‌شود. به نظر می‌رسد در تقسیم افتخارات فصل جاری سهم اصلی یا به قول معروف «سهم شیر» از آن پایتخت‌نشینان شود.

بارسلونای متوسط
هر چقدر رئال خوب بود، بارسلونا در حد نامش ظاهر نشد. طلسم برتری در زمین رئال سوسیه‌داد باقی ماند و  برتری در ال‌کلاسیکوی خانگی دور رفت در آخرین ثانیه‌ها هدر رفت. علاوه بر این، اگر خلاقیت مسی مانند بازی با اسپانیول، یک تنه بارسا را پیش نمی‌برد، شاید الان اوضاع قهرمان سابق اروپا بدتر از رتبه دومی بود. مسی در اوج است و درباره او توصیف شاعرانه دیگری روی زمین نمانده است.

اینیستا با وجود افت گاه و بیگاه هنوز مرد سازنده امور تهاجمی تیم محسوب می‌شود و آلبا و پیکه هم درک کاملی از شرایط بازی رسیده‌اند. در این بین، تیم عمق زیادی ندارد.  بارسلونا هنوز به بازیکنان 3 فصل پیش خود متکی نشان می‌دهد و خریدهای تابستانی نتوانسته‌اند باری از روی دوش تیم بردارند. با این اوصاف اگر در هفته‌های ابتدایی سال جاری رئال دچار افت نشود، برای بارسلونا بهتر است در لیگ قهرمانان سرمایه‌گذاری  کند چون به خاطر وجود ستاره‌هایی مثل سوارز، مسی و نیمار، می‌تواند همه راه را طی کند و دوباره فاتح قاره سبز شود.
 
اتلتیکوی ویران
چندی قبل در حالی پنجمین سالگرد حضور دیگو سیمئونه در اتلتیکو مادرید جشن گرفته شد که «اتلتی» به وضوح ضعیف‌ترین دوران مربیگری «ال‌چولو» از زمان به ثبات رسیدنش در این نیمکت را تجربه می‌کند. از دست دادن بازی‌های کلیدی مانند گلباران شدن در دربی خانگی مادرید، ضعف در خط دفاعی، اتکای بیش از حد به گریزمان و ... باعث شد اتلتیکو در نهایت سال 2016 را در رتبه ششم به پایان برساند؛ ضعیف‌ترین رده از سال 2014 تا به حال. پایان سال وحشتناک باعث شده اتلتیکو در فصل زمستان استراتژی «فقط خرید، بدون فروش» را پی بگیرد. باید منتظر رفع چالش‌های تیم باشیم وگرنه عدم حضور در فصل آینده لیگ قهرمانان اروپا تبعات سنگینی برای بنیان موفق سیمئونه خواهد داشت.

والنسیای عجیب، سویای قوی و سایرین
والنسیا با شتاب عجیبی به سمت اولین سقوط تاریخ خود در  تاریخ معاصر لالیگا پیش می‌رود. وقتی نویل اخراج شد، پاکو آیستران در حکم یک فرشته نجات وارد عمل شد اما بال‌هایش سوخت. از پراندلی خوش فکر و تاکتیکی انتظار معجزه می‌رفت. درگیر شدن با پیتر لیم، مالک و مدیر ورزشی باشگاه چنان عرصه را به او تنگ کرد که سرانجام استعفا کرد و رفت. نام مربی جدید هنوز مشخص نشده. هر کسی بیاید برای نجات تیم بدون دفاع و کم‌خاصیت در خط حمله کار دشواری دارد. والنسیای رده هفدهمی در حال حاضر با اولین تیم در منطقه سقوط هم‌امتیاز است و با وضعیت فعلی، سقوط سرنوشت محتومش است.
سویا، دیگر تیم قدیمی اسپانیا وضعیتی کاملا متضاد با والنسیا دارد. حضور سمیر نصری پرحاشیه به نفع تیم تمام شد، چون مربی فهیمی به نام خورخه سامپائولی بهترین بازی‌های ممکن را از او گرفت و  دیگر بازیکنان هم دو برابر توان‌شان دویدند تا حالا سویا قطب سوم لالیگا شود. اگر بازی در لیگ قهرمانان ادامه پیدا کند، خستگی می‌تواند عاملی در جهت به زیر کشیده شدن بچه‌های اندلس شود و گرنه ...
پدیده امسال بی‌گمان یاگو آسپاس از سلتاویگو بوده؛ کسی که پس از دوران حضور در لیورپول و چند تیم دیگر احیا شد و 90 درصد از 10 گلی که او را در رده سوم جدول گلزنان، بهترین گلزن اسپانیایی فصل جاری لالیگا معرفی کرده به وسیله ضربه چیپ و از بالای سر دروازه‌بان وارد چارچوب کرده است. او با روند خوبش سلتاویگو ی رده سیزدهمی را از منطقه خطر دور کرده است.
ویارئال دیگر تیم خوب این فصل بوده اما لاکرونیا، آلاوس (منهای پیروزی ابتدای فصلش در زمین بارسلونا)  و مخصوصا اوساسونای رده آخری اصلا روزهای خوبی به چشم ندیدند؛ روزهایی که جلوی چشمان نگران اتلتیک بیلبائوی رده هفتمی می‌گذرد و قطعا رئال یا بارسا را به عنوان قهرمان فصل معرفی می‌کند.
14
کد مطلب: 93046
مرجع : تسنیم