«جان برگر» نویسنده برنده بوکر درگذشت
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۱
 
نویسنده برنده جایزه «بوکر» با آثاری همچون «شیوه‌های دیدن» «نقاش دوران ما» و «G» در ۹۰ سالگی درگذشت. این رمان‌نویس در تغییر نگاه یک نسل در درک آنان از هنر تاثیرگذار بود.
به گزارش ستاره ها؛ جان برگر نویسنده برنده جایزه «بوکر» با آثاری همچون «شیوه‌های دیدن» «نقاش دوران ما» و «G» در 90 سالگی درگذشت. این رمان‌نویس در تغییر نگاه یک نسل در درک آنان از هنر تاثیرگذار بود.
 
خبرگزاری فارس: «جان برگر» نویسنده برنده بوکر درگذشت

برگر با تحریر کتاب «شیوه‌های دیدن» تاثیر بسزایی بر درک هنرهای بصری گذاشت.  تلویزیون بی‌بی‌سی در سال 1972 مجموعه سریالی را بر اساس این کتاب خلق کرد.
سایمن مک‌برنی هنرپیشه و کارگردان در واکنش به درگذشت برگر در حساب توییتری خود نوشت:"جان برگر شنونده، نگرش دهنده، شاعر، نقاش، غیب‌گو، راهنمای من، فیلسوف و دوستم امروز صبح از میان ما رفت. او اکنون همه جا هست".
دیوید شرینگلی نیز در واکنش به مرگ برگر گفت:"او بهترین نویسنده حوزه هنر در تمام دوران بود".
برگر برای سالیان در قسمتی دور افتاده در کوههای آلپ زندگی می‌کرد سپس به حومه پاریس آمد. او برای سالیان متمادی تفکر مارکسیست را در پیش گرفت و منتقد کاپیتالیسم و سرمایه‌داری بود. ابتدا کارش را با نقاشی آغاز کرد و سپس به نویسندگی روی آورد و بعد منتقد هنری شد.
اولین رمانش را با عنوان «نقاش دوران ما» در سال 1958 منتشر کرد. رمان معروف او با نام «G» در سال 1972 برنده جایزه ادبی «بوکر» شد.
14
کد مطلب: 92957