شش پهپاد که حیات انسان و کره زمین را نجات خواهند داد
پهپادهای که انسان‌ها را نجات میدهند / تصاویر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۷
 
پهپاد
 
پهپاد
 
زمانی که عموم مردم برای اولین بار با پهپادها آشنا شدند، این طور تصور می‌شد که این ربات‌های پرنده مختص فعالیت‌های نظامی و جاسوسی هستند به این ترتیب دیدگاهی نسبت منفی نسبت به پهپادها وجود داشت.
به گزارش ستاره ها؛ با گذشت چندین سال و پیشرفت تکنولوژی، برخی از شرکت‌ها و اشخاص خلاق موفق شدند پهپادهایی را برای کمک به انسان‌ها، حیوانات و محیط زیست طراحی و تولید کنند. در حال حاضر پهپادها برای محافظت از حیوانات در معرض انقراض در آفریقا، عرضه اینترنت در مناطق مختلف جهان به ویژه کشورهای در حال توسعه و حتی ساختمان سازی از راه دور مورد استفاده قرار می‌گیرند. انسان‌ها موفق شده‌اند با کمک پهپادها پروژه‌هایی را پیاده سازی کنند که تا پیش از این ممکن نبودند.
 
در ادامه با برخی از حوزه‌هایی که پهپادها به کمک انسان و سیاره زمین آمده‌اند آشنا می‌شویم. با تک شات همراه باشید.
 
مقابله با خشکسالی با استفاده از پهپادهایی که ابرها را بارور می کنند
 
پهپادهای که انسان‌ها را نجات میدهند + تصاویر
با وجود اینکه انسان هیچ گاه راهی برای کنترل وضعیت آّب و هوا پیدا نکرده‌اند، تلاش‌های برای تاثیر گذاشتن بر این وضعیت انجام شده است. برای مثال بارور کردن ابر که فرآیندی شامل پاشیدن یدید نقره روی ابرها به منظور تحریک آنها برای بارش همواره باا استفاده از هواپیماهای کوچک انجام می‌شد اما اکنون انجام این کار با استفاده از پهپادها بسیار راحت‌تر شده است.
 
اوایل سال جاری تجربه‌ای مشابهی در نوادا صورت گرفت که بخشی از سرمایه مورد نیاز آن توسط دولت محلی تامین شده بود. پهپادهایی که مخصوص بارور کردن ابرها بودند در ارتفاع 120 متری به پرواز درآمدند تا یدید نقره را روی ابرها بریزند. گرچه این تیم موفق نشد آن طور که انتظار می‌رفت عملکرد موفقی داشته باشد، به زودی شاهد اقدامات مشابه و گسترده‌تری برای بارور کردن ابرها در مناطقی مانند نوادا و کالیفرنیا خواهیم بود، مناطقی که طی سال‌های گذشته خشکسالی‌های گسترده باعث از بین رفتن کشاورزی شده است.
 
پهپادهایی که در مقابل شکار غیر مجاز از حیوانات محافظت می‌کنند
 
پهپادهای که انسان‌ها را نجات میدهند + تصاویر
 
فعالیت شکارچی‌های غیر قانونی در آفریقا موجب شده جمعیت بسیاری از حیوانات در معرض انقراض قرار گیرد و به همین علت بسیاری از گروه‌های فعال حمایت از حقوق حیوانات در این زمینه وارد عمل شده اند. فیل‌ها و کرگردن‌ها از جمله حیواناتی هستند که بسیار تهدید می‌شوند و یک گروه فعال در زیمباوه اکنون از پهپادها برای ارزیابی شکارهای غیرقانونی و به عنوان یک لایه محافظتی بیشتر برای حیواناتی استفاده می‌کند که شکارچیان به شدت در تلاش برای شکار آنها هستند. این پهپادها برای نظارت بر پارک ملی Hwange بکار گرفته شده‌اند و در مقایسه با پارکبان‌ها می‌توانند از آسمان محدوده بسیار گسترده‌تر از این پارک را تحت پوشش قرار دهند. علاوه بر پوشش نظارتی بیشتر، پهپادها می‌توانند در طول شب نیز پرواز کرده و به ضبط ویدیو از مناظر تحت کنترل بپردازند، بسیار از شکارچیان غیر مجاز در طول شب وارد مناطق محافظت شده می‌روند تا منابع آب حیات وحش را سمی کنند.
 
رساندن داروهای اضطراری با استفاده از پهپادهای اورژانس
 
پهپادهای که انسان‌ها را نجات میدهند + تصاویر
 
بعید به نظر می‌رسد که یک شرکت تولیدکننده اسباب بازی بتواند به نجات جان انسان‌ها کمک کند اما شرکتی به نام Hirbo که در زمینه تولید هلی کوپتر های RC فعالیت می‌کند با رونمایی از HX-1 در سال 2013 این تصور را رد کرده است. HX-1 در واقع یک هلی کوپتر امداد و نجات است که برای تحمل شرایط آب و هوایی بسیار آب حین پرواز به مناطق غیر قابل دسترس طراحی شده است.
 
این پهپاد 80 هزار دلار قیمت داشته و می‌تواند محموله‌های بسیار حیاتی از جمله ارگان‌های مورد نیز برای پیوند یا بسته‌های خون و دارو را به مناطق مختلف رسانده یا درباره برخی از نقاط خاص به جمع آوری اطلاعات بپردازد. تمامی این موارد می‌تواند منجر به نجات جان انسان‌ها شده و فعالیت‌های حیاتی بسیار سریع‌تر و بهتر از تیم‌های امداد و نجات انسانی انجام خواهند شد.
 
عرضه اینترنت در مناطق مختلف جهان
 
پهپادهای که انسان‌ها را نجات میدهند + تصاویر
 
فیسبوک از مدت‌ها پیش به کاربران وعده داده بود که به زودی با استفاده از پهپادها امکان دسترسی به اینترنت را در مناطق مختلف جهان فراهم می کند و در ماه ژوئن بالاخره با پرواز پهپادهای به نام Aquila در آسمان آریزونا این وعده محقق شد. این پهپاد بزرگ خورشیدی در اولیه تست پرواز خود توانست به مدت 96 دقیقه در آسمان پرواز کرده و سپس کاملا ایمن فرود بیاید. این پهپاد از لحاظ ابعاد کاملا منحصر به فرد است زیرا طول بال‌های این هواپیما آن را با یک بوئینگ 737 قابل قیاس کرده است. با وجود این ابعاد بزرگ، Aquila توانست به خوبی در آسمان اوج بگیرد و تیم Facebook Connectivity Lab اکنون در تلاش برای بهبود طراحی این پهپاد است.
 
فرودگاهی مخصوص پهپادها برای کمک رسانی در مناطق دور افتاده آفریقا
 
پهپادهای که انسان‌ها را نجات میدهند + تصاویر
 
اوایل سال جاری شرکت معماری بسیار معروف Foster+Partners از برنامه‌های خود برای ساخت یک فرودگاه مخصوص پهپاد در آفریقای شرقی خبر داد، فرودگاهی که به منظور رساندن محموله‌های اورژانسی در مناطق دور افتاده آفریقای شرقی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این فرودگاه در حالت کلی فضایی برای فرود وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین است و می تواند میزبان پهپادها با ابعاد مختلف باشد و در عین حال نقش یک مرکزی برای تامین نیازهای مختلف از دارو و درمان گرفته تا تجهیزات الکترونیکی را ایفا کند. البته این پروژه صرفاً در مرحله طراحی قرار ندارد و انتظار می‌رود که مراحل ساخت سه ساختمان اولیه آن در سال 2020 به اتمام برسد.
 
ساخت و سازهای از راه دور با استفاده از پهپادها
 
پهپادهای که انسان‌ها را نجات میدهند + تصاویر
 
پهپادها در حالت کلی ربات‌هایی هستند که قابلیت پرواز دارند. به این ترتیب می توان آنها را با ناوبری‌های خاص و الگوهای پرواز برنامه ریزی کرد. پهپادها می‌توانند مبتنی بر تجهیزات خود فعالیت‌های مختلفی را بدون کوچترین دخالت انسانی انجام دهند. اکنون تیمی از پهپادهای خودکار موفق شدند یک پل معلق از جنس طناب به طول 7 متر را با سرعت و مهارت بسیار بالا بسازند، این پول مقاومت بالایی داشته و می‌تواند وزن انسان را حین راه رفتن روی آن تحمل کند. این پروژه ثابت می‌کند که پهپادهای آینده حرفه‌ای بسیار درخشانی در صنایع مختلف دارند.
14
کد مطلب: 92818
مرجع : ایجنت