مرور بازی‌های پارالمپیک ریو توسط کمیته بین‌المللی پارالمپیک
از شایعه برگزار نشدن بازی‌های پارالمپیک تا بالای سر بردن وزنه‌ای معادل ببر سیبری از سوی سیامند رحمان
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۵
 
 
سیامند رحمان
 
کمیته بین‌المللی پارالمپیک در آخرین روز سال ۲۰۱۶ به مرور بازی‌های پارالمپیک ریو پرداخت و موارد قابل توجهی را منتشر کرد.
به گزارش ستاره ها؛ در بازی‌های پارالمپیک ریو بیم آن می رفت که مردم از رقابت‌ها استقبال نکنند. در فاصله چهار هفته به آغاز برگزاری رقابت‌ها، فرو ش بلیت‌ها بسیار پایین بود و شایعاتی مطرح شد که بازی‌ها برگزار نخواهد شد به این دلیل که کمیته برگزارکننده رقابت‌ها با مشکل مالی مواجه است.
پس از آن کمیته بین‌المللی پارالمپیک و کمیته ملی پارالمپیک برزیل از مردم خواستند تا از بازی‌ها پشتیبانی کنند و تلاش‌هایی صورت گرفت تا هزینه مورد نیاز بازی‌ها تامین شد.
ریو پس از لندن در جایگاه دوم
مردم ریو به یکباره دست به حمایتی گسترده از بازی‌ها زدند و دو میلیون و 150 هزار بلیت فروش رفت. ریو پس از پارالمپیک 2012 لندن که دو میلیون 700 هزار قطعه بلیت در آن فروش رفت در جایگاه دوم قرار دارد.
در روز سوم بازی‌ها، 170 هزار نفر در المپیک پارک حضور یافتند یعنی 13 هزار نفر بیشتر از شلوغ ترین روز المپیک که این یک رکورد محسوب می‌شود.
این رقابت‌ها با حضور چهار هزار و 316 ورزشکار برگزار شد و 220 رکورد جهانی و 432 رکورد پارالمپیک در طول مسابقات شکسته شد. یکی از بهترین نمایش‌ها از سوی سیامند رحمان، وزنه‌بردار دسته فوق سنگین بود که وزنه 310 کیلوگرمی معادل یک ببر سیبری را بالای سر برد. ضمن اینکه رکورد چهار نفر پایانی دوی 1500 متر ماده T13 از برنده مدال طلای المپیک این ماده بهتر بود.
«ایهار بوکی»، شناگر اهل بلاروس نیز با شش مدال طلا و یک برنز، پرافتخارترین ورزشکار بازی‌های پارالمپیک لقب گرفت.
رکورد رسانه‌ها شکست
بازی‌های پارالمپیک 2016 ریو رکورد جدیدی از خود برجای گذاشت. این مسابقات در 154 کشور جهان به روی آنتن رفت که 39 کشور بیشتر از پارالمپیک لندن بود. ضمن اینکه تعداد بازدید کنندگان به چهار میلیارد نفر رسید. شبکه‌های دیجیتال هم در معرض تماشای یک میلیارد و 300 میلیون نفر قرار گرفت.  همچنین نام چهار ورزشکار برزیلی بر روی مدارس برزیل نهاده شد.
14
کد مطلب: 92708
مرجع : سایت کمیته ملی پارالمپیک