مصوبه وزارت بهداشت برای ترک نوزادان معتاد اجرایی نمی شود
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۶
 
رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: مصوبه وزارت بهداشت برای ترک نوزادان معتاد متولد شده از مادران مصرف کننده موادمخدر در بیمارستانها اجرایی نمی شود.
به گزارش ستاره ها؛ فاطمه دانشور در نشست خبری روز دوشنبه با اشاره به اینکه طرح های ضربتی که توسط برخی نهادها همانند سازمان بهزیستی اجرا می شود قابلیت اجرایی کافی نداشته، افزود: نیاز است طرح های این چنینی با برنامه ریزی بیشتری به مرحله اجرا درآیند.
 
وی با تاکید بر اینکه جمع آوری زنان متجاهر معتاد و یا ساماندهی کودکان کار زمانی می تواند نتیجه بخش باشد که برای مدت زمان بعد از جمع آوری آنها نیز برنامه ریزی شود، گفت: مشخص نیست بهزیستی با تعداد محدود مددکارانی که در اختیار دارد چطور می خواهد طرح ضربتی جمع آوری و ساماندهی کودکان کار را اجرایی کند.
وی با اشاره به نحوه حضور نیروهای اورژانس اجتماعی در محل زندگی افراد پرخطر و آسیب دیده گفت: متاسفانه نیروهای اورژانس اجتماعی با لباس های ویژه خود وارد محل زندگی افراد شده و همین موضوع سبب می شود این خانواده ها در مدت زمان محدودی محل زندگی خود را ترک کنند.

به گفته رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر نیروهای اورژانس اجتماعی باید به صورت نامحسوس و بدون برتن کردن لباس های ویژه برای شناسایی خانواده های پرخطر اقدام کرده و شرایط را برای بهبود زندگی آنها فراهم کنند.
وی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: انتظار ما این است که با تدوین قوانین جدید شرایط را برای مداخله بهنگام مددکاران ا جتماعی فراهم کنند.
دانشور با اشاره به اینکه زنان معتادی که برای وضع حمل راهی بیمارستان می شوند مورد حمایت قرار نگرفته اند، افزود: در برخی از بیمارستانها شاهد هستیم که حتی مددکاران اجتماعی مادران معتاد را به اورژانس اجتماعی نیز معرفی نمی کنند و اکثر مادران معتاد اعلام می کنند که فرزندانشان حاصل ازدواج های موقت بوده و در این شرایط برای اخذ شناسنامه کودکان خود نیز اقدام نمی کنند.
وی با اشاره به شرایط دشوار اخذ شناسنامه برای نوزادانی که در خانه متولد می شوند، گفت: مادران معتادی که نوزادان خود را در خانه به دنیا می آورند برای اخذ شناسنامه نیازمند دریافت جواب آزمایش DNA بوده و به این خاطر که این آزمایش برای خانواده ها ۸۰۰ هزار تومان هزینه در پی خواهد داشت آنها هیچ گاه سراغ گرفتن شناسنامه برای کودکان خود نمی روند.
وی در مورد مصوبه وزارت بهداشت به تمام بیمارستانهای کشور نیز گفت: ابلاغیه ویژه ای از سوی وزارت بهداشت برای تمام بیمارستانها ارسال شده و در این ابلاغیه تأکید شده که نوزادان معتاد باید پس از تولد ۳ تا ۵ روز مراحل ترک را در بیمارستان طی کنند.
وی گفت: ۲۰۰ مادر معتاد به همراه نوزادان آنها از سوی موسسه خیریه مهرآفرین شناسایی شده اند  از آبان سال ۹۴ تاکنون ۲۰۰ پرونده ویژه مادران معتاد و کودکان آنها را باز کرده ایم اما پس از تلاش های صورت گرفته تنها ۱۰ مورد از این مادران حاضر شدند که مراحل ترک را طی کنند.
رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران همچنین از فراهم نبودن شرایط نگهداری همزمان کودکان در کنار مادران در کمپ های ترک اعتیاد انتقاد کرد و گفت: متأسفانه در هیچ یک از کمپ های ترک اعتیاد شرایط برای نگهداری از کودکان فراهم نیست و به همین خاطر در بسیاری از موارد مادران از حضور در کمپ های ترک اعتیاد امتناع می کنند وباید در کنار کمپ های ترک اعتیاد مهدهای کودک راه اندازی شده و نیاز است سازمان بهزیستی کشور به این موضوع ورود پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه بیمارستانها کودکان اتباع بیگانه را برای ترک به راحتی پذیرش نمی کنند افزود: سم زدایی از یک کودک تبعه کشوری مانند افغانستان ۱۰ میلیون تومان هزینه در بر خواهد داشت.
14
کد مطلب: 84456