همایش تکریم خادمان و موکب‌داران اربعین حسینی در حرم مطهر رضوی برگزار شد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۵
 
 
تکریم خادمان و موکب‌داران اربعین
 
همایش تکریم خادمان و موکب‌داران اربعین حسینی، با حضور موکب‌دارانی از کشور عراق در حرم مطهر رضوی برگزار شد.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد، همایش تکریم خادمان و موکب‌داران اربعین امام حسین(ع) عصر امروز با حضور یک هزار و ۳۰۰ موکب‌دار عراقی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، تولیت آستان قدس رضوی و جمعی از علماء و روحانیون در حرم مطهر رضوی برگزار شد.
رئیس کمیته فرهنگی همایش تکریم خادمین اربعین امام حسین(ع) در این مراسم گفت: بسیار خوشوقتیم از اینکه فرصتی دست داد تا صمیمانه به محضر سروران ارجمند خادمان آقا و مولایمان سیدالشهداء(ع) در کشور دومشان جمهوری اسلامی ایران و شهر مشهدالرضا(ع) خوشامد عرض کنیم. 
حسین اکبری ادامه داد: امروز در جهانی پرتلاطم و بحران‌زده زندگی می‌کنیم و بر اساس جمله معروف «کل یوم عاشوراء و کل ارض کربلاء» تاریخ تکرار می‌شود.
رئیس کمیته فرهنگی همایش تکریم خادمین اربعین امام حسین(ع) افزود: بشریت به‌ دلیل نظام سلطه جهانی، نژادپرستی تحت حمایت صهیونیزم جهانی و تکفیر و تندروی و رادیکالیسم با چالش‌ها و تهدیدهایی روبرو می‌شود.
اکبری یگانه راه نجات بشریت از این تهدیدها و چالش‌ها را احیا و نشر فرهنگ و منش امام حسین (ع) خواند و اظهار کرد: از جمله جلوه‌های نجات‌بخش فرهنگ عاشورایی و حسینی، این است که نه ظلم می‌کنید و نه زیر بار ظلم می‌روید و نیز به فرموده خداوند در قرآن کریم «محمد(ص) پیامبر خداست و کسانى که با اویند بر کافران سختگیر و با همدیگر مهربانند».
وی مهم‌ترین مبانی و پایه‌های فرهنگ عاشورایی را حدیث ارزنده نبوی که امام حسین(ع) را چراغ هدایت و کشتی نجات معرفی می‌کند، خواند و افزود: قیام عاشورا مصداق روشنی از آن آیه از قرآن است که می‌فرماید، بسا گروهى اندک که بر گروهى بسیار به اذن خدا پیروز شدند و خداوند با شکیبایان است.
رئیس کمیته فرهنگی همایش تکریم خادمین اربعین امام حسین(ع) عنوان کرد: دنیای امروز دو قطبی است، اردوگاه یزید و پیروانش و اردوگاه امام حسین(ع) و یارانشان، اردوگاه یزید همه امکانات موجود جهان را بسیج کرده و به‌کار می‌بندد تا بر جبهه حق غلبه کند، اما اردوگاه امام حسین(ع) با توکل به خداوند سبحانه و تعالى و با ایمان، اعتماد و یقین به سنت‌های الهی بر اساس آیه شریفه‌ای که می‌فرماید «در حقیقت کسانى که گفتند پروردگار ما خداست، ‏سپس ایستادگى کردند فرشتگان بر آن‌ها فرود می‌‏آیند و می‌گویند هان بیم مدارید و غمین مباشید و به بهشتى که وعده یافته بودید شاد باشید» پیش می‌رود و حرکت می‌کند.
اکبری با تاکید بر اینکه در پرتو فرهنگ حسینی و عاشورایی برای پشت سرگذاشتن آن تهدیدها و چالش‌ها، هیچ گزینه دیگری در برابر مسلمانان، مستضعفان و آزادگان جهان جز گزینه مقاومت وجود ندارد، تصریح کرد: این وضعیت و موقعیت امروز ما در عرصه‌های مختلف در عراق، یمن، لبنان، سوریه، بحرین، فلسطین و در جمهوری اسلامی ایران است.
وی به محور مقاومت ضد استکباری نیز اشاره و اظهار کرد: به یاری خداوند و به حول و قوه او و با تکیه بر فرهنگ عاشورایی محور مقاومت، با همه اجزا و بخش‌هایی که دارد، به یگانه راه‌حل در برابر چالش‌های سه‌گانه مذکور تبدیل شده است. 
رئیس کمیته فرهنگی همایش تکریم خادمین اربعین امام حسین(ع) با بیان اینکه ایران و عراق، آمریکا را به خاک مذلت می‌نشانند، یادآور شد: لبنان، سوریه و فلسطین هم پوزه رژیم صهیونیستی را به‌خاک می‌مالند و یمن نیز محور تکفیر و تندروی را متوقف می‌کند. 
اکبری گفت: همه این اقدامات تنها و تنها با همیاری همه این اجزای مبارک و با استمداد از آموزه‌های قرآنی و فرهنگ عاشورایی و با بازوان پر توان شما دوستداران اهل بیت علیهم السلام صورت پذیرفته است. 
وی خاطرنشان کرد: سروران گرامی خدمات بزرگ شما به زائران اباعبدالله الحسین (ع) در پیاده‌روی اربعین افتخار عظیمی است که نسل به‌نسل در دشوارترین شرایط و تاریکترین دیکتاتوری‌ها و کشتار و سرکوب به ارث برده‌اید و از فرهنگ حسینی و عاشورایی با مقاومت و ایستادگی محافظت کردید.
اکبری خدمت به زائران امام حسین(ع) را امانتی بر گردن همه خادمان و کلید فرج و پشت سر نهادن اندوه‌ها و رنج‌های پرشمار برشمرد و عنوان کرد: در اینجا شایسته است یادآوری کنم که وجود عتبات مقدسه در این نقطه از جهان، در کنار اهمیت ژئوپلتیک و استراتژیک این منطقه و وجود ثروت‌های خدادادی در اینجا تصادفی نیست، بلکه روز به‌روز بر اهمیت این عوامل افزوده می‌شود و همه این عوامل، شرایط مناسبی برای تحقق وعده الهی و آرزوی انبیای الهی یعنی ظهور بقیة الله و حجت الله(عج) در زمین را فراهم می‌آورند. 
ما در قبال فداکاری‌ها و خون‌های پاک روز عاشورا هیچ کاری نکرده‌ایم 
نماینده موکب‌داران عراقی در بخش دیگری از این مراسم گفت: بی‌تردید تمام افتخار موکب‌های حسینی در سرزمین زخم خورده عراق، خدمتگزاری به زائران سرور آزادگان امام حسین علیه السلام است. 
کریم بدر ادامه داد: موکب اربعین جایی است که غنی و فقیر، رئیس و مرئوس در این خدمتگزاری ارزنده که قربة الی الله انجام می‌گیرد، یکسان و برابرند. 
وی افزود: در برگزاری هرچه با شکوه‌تر پیاده‌روی اربعین و برپایی موکب‌ها، همه گروه‌ها و اقشار اجتماعی در تلاش و جانفشانی برای ارائه همه نوع خدمت دوشادوش هم پیش می‌آیند و از هم سبقت می‌جویند، به این امید که به رضایت زائر و مزور یعنی امام، مقتدا و شفیعمان امام حسین(ع) نائل آیند. 
نماینده موکب‌داران عراقی یادآور شد: همه این تلاش‌ها در حالی است که ما در قبال فداکاری‌های سترگ و خون‌های پاک روز عاشورا هیچ کاری نکرده‌ایم و کوتاهی و قصور داریم، ولی زبان حال ما مانند حضرت زینب کبری(سلام الله علیها) است که فرمود «بار الها این قربانی را از ما قبول نما»، ما هم می‌گوییم خدایا این تلاش‌های ناچیز را از ما قبول کن.
بدر گفت: هیأت موکب‌داران حسینی با امام حسین(ع) و حضرت ولی عصر(عج) عهد می‌بندند که این خدمات ارزنده را استمرار بخشند، باشد که در یوم‌الورود همین خدمات شفیع و دستگیرمان باشد. 
گفتنی است، نوحه‌خوانی و مداحی به دو زبان فارسی و عربی و شعارهای ضد استکباری و به‌خصوص شعار وحدت بخش «حب الحسین یجمعنا» به این مراسم شور و حال خاصی بخشید.
پس از پایان مراسم، گفت‌وگویی با خادمان عراقی موکب‌های اربعین انجام دادیم و رمز وحدت دو ملت ایران و عراق را جویا شدیم، همه آن‌ها بدون لحظه‌ای تأمل راز این وحدت را فقط و فقط عشق به اباعبدالله(ع) توصیف کردند و دو کشور ایران و عراق را، کشور عشاق حسین(ع) دانستند، کشوری که با هیچ توطئه استکباری وحدتش مخدوش نمی‌شود.
14
کد مطلب: 167131