نخل‌گردانی و شبیه‌خوانی؛ 2 رسم قدیمی عزاداری مردم نوقاب گناباد در محرم
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۰
 
نخل‌گردانی
 
نخل‌گردانی
 
مدیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گناباد با اشاره به اینکه نخل‌گردانی و شبیه‌خوانی، 2 رسم قدیمی عزاداری مردم نوقاب این شهرستان در محرم است، گفت: نخل‌گردانی به‌عنوان یکی از آثار معنوی کشور ثبت ملی شده است.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری فارس، شاید نخل‌گردانی و شبیه‌خوانی از جمله مراسمی باشد که مردم بسیاری از شهرستان‌های خراسان رضوی آن‌ها را در ماه محرم و صفر برگزار می‌کنند، اما در نوقاب گناباد این مراسم به‌شکل متفاوتی بوده و حتی نخل‌گردانی به‌عنوان یکی از آثار معنوی ثبت ملی شده است.
مدیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گناباد در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این شهرستان با اشاره به اینکه نخل‌گردانی و شبیه‌خوانی، 2 رسم قدیمی عزاداری مردم نوقاب این شهرستان در محرم است، گفت: نخل‌گردانی به‌عنوان یکی از آثار معنوی کشور ثبت ملی شده است.
علیرضا شناسایی با بیان اینکه همه هیئات‌ روز قبل از تاسوعا به کاخ یکی از شهرستان‌های گناباد می‌روند و در آنجا مراسم عزاداری تاسوعا را برگزار می‌کنند، متذکر شد: همزمان با روز تاسوعا هم همه هیئات به مزار شهدا و اهل قبور مراجعه می‌کنند و این یکپارچگی بسیار دیدنی است.
وی با تاکید بر اینکه مراسم شبیه‌خوانی همزمان با صبح عاشورا با حرکت نمادین اصحاب امام حسین(ع) در حاشیه خیابان‌های نوقاب به‌سمت میدان قتل‌گاه برگزار می‌شود و تا عصر این مراسم ادامه دارد، اضافه کرد: نخل نماد تاریخی و شهادت است، این نماد از جنس حلبی و چوبی ساخته شده، مردم با مهارت بسیاری با پارچه‌های رنگی همراه با دو شبه دست و میوه‌هایی از جمله سیب و انار قرمز این نخل را تزئین می‌کنند.
مدیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گناباد استفاده از پارچه‌های رنگی را نشانه وحدت مردم در عزاداری برای شهادت امام حسین(ع) دانست و ادامه داد: وجود میوه‌های قرمز نماد خون و میوه‌های بهشتی است.
شناسایی بیان کرد: مراسم شبیه‌‌خوانی نیز سحرگاه با حرکت هیئات‌ عزاداری در خیابان‌های نوقاب آغاز می‌شود، در این مراسم مردم با صدای زنگوله‌های شتر بیدار می‌شوند و خود را برای شرکت در مراسم عزاداری آماده می‌کنند.
14
کد مطلب: 166841