رابطه عمیقی با تعزیه دارم
غریب‌پور: خارجی‌ها با چشمان اشک‌بار «اُپرای عاشورا» را دیدند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۱
 
 
بهروز غریب پور
 
کارگردان اُپرای عاشورا گفت: من در نقاط مختلف ایران تعزیه دیدم و کار کردم، با تعزیه خوان‌های بزرگ آشنا شدم و تحقیقات گسترده‌ای در زمینه موسیقی و تعزیه انجام دادم و «اُپرای عاشورا» را نتیجه رابطه عمیق خود با تعزیه می‌دانم.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری فارس، اُپرای عاشورا به نوعی بنیان‌گذار یک اُپرای ملی در تولیدات نمایشی مذهبی و ملی ما در ایران محسوب می‌شود. این اُپرا تلفیقی از واقعه عاشورا و کربلا با موسیقی دستگاهی و سنتی آیینی تعزیه است که هم در ایران و هم دیگر کشورهای اروپایی توانسته اقبال و تحسین عموم را کسب کند.
تعزیه از گذشته تاکنون به عنوان یکی از گونه‌های نمایشی ایرانی محسوب می‌شود و توسط صاحب‌نظران مطرح شده که نیاز مکان مشخص و دائمی برای حفظ آن وجود دارد. اُپرای عاشورا از یک دهه گذشته تاکنون توانسته بخشی از این نیاز به حفظ هنر تعزیه و الگوسازی در این راستا را تأمین کند.
بهروز غریبپور، سرپرست گروه تئاتر آران که سالهاست در عرصه تولید نمایش‌های عروسکی در تالار فردوسی مشغول به فعالیت است، هم‌اکنون مشغول اجرای رپرتوآرهای مختلف نمایش عروسکی است و در این دهه ابتدایی محرم نیز به اجرای مجدد اپرای عاشورا پرداخته و خوشبختانه مورد اقبال مردم نیز قرار گرفته است.
وی علت موفقیت اثر نمایشی اپرای عاشورا را گروه موسیقی قوی کار به سرپرستی بهزاد عبدی‌ ، نت‌های آشنا برای مردم در موسیقی سنتی، تولید آوا و فضای موزیکال در ردیف دستگاه‌های سنتی و نمایشی و استفاده از تم‌های نمایشی تعزیه به شمار آورد که برگ برنده یک اپرای ملی و بین‌المللی محسوب می‌شود.
غریب‌پور هدف از اجرای این نمایش را حرکت به سمت نمایش موزیکال در شاخه اپرای ملی به شمار می‌آورد و می‌گوید که مبانی دینی، مذهبی و معنوی در تولید این اثر برای مخاطب با آشناسازی مفاهیم فرهنگی خیلی اهمیت دارد.
وی معتقد است که عشق و علاقه به تعزیه باعث شده به سمت نمایش موزیکال عروسکی در گونه عاشورایی برود و اگر همین امروز نیز این اثر را تولید می‌کرد ،‌همانی می‌شد که ده سال پیش تولید کرده است.

*جناب غریب‌پور، اپرای عاشورا یکی از نخستین کارهای شما در تجربه کار عروسکی محسوب می‌شود، این کار چه نوع تجربه‌ای برایتان به حساب می‌آید و چطور شد که به عنوان یکی از نخستین کارها تصمیم گرفتید پروژه عاشورا را به صحنه نمایش بیاورید؟
-بله همینطور است، اپرای عاشورا ده سال پیش تولید شده و سومین کار ما محسوب می‌شود. من از زمانی که دانشجوی رشته تئاتر بودم یعنی در سال 49، به عنوان یک شیفته تعزیه، تخت حوضی و خیمه شب بازی همواره به این فکر کردم که راه حلی برای ادامه حیات این هنرهای ارزنده و ملی پیدا کنم.
درباره خیمه شب‌بازی موفق شدم در همان سال‌ها با برگزاری چند دوره خیمه شب بازی سنتی این اتفاق را محقق کن اما درباره تعزیه نظر دیگری داشتم، چرا که دشواری‌های این عرصه زیاد بود و می‌بایست برایش کارش آزمایشگاهی انجام دهیم تا به یک نقطه روشن‌تر برسیم.
*منظور چه نوع کاری بود؟
-ببینید کار آزمایشگاهی مثلا اینکه ما در زمینه تعزیه پژوهشگرانی را داشتیم که با فاصله‌گذاری و اجرای سمبلیک تعزیه ادعا داشتند که هنر نمایشی ما محصولش همین است، غافل از اینکه زمانی که ما موسیقی، شعر و خوانندگی را از تعزیه جدا می‌کنیم، امتیاز کمی نمایش می‌گیرد. اینطور شد که تصمیم گرفتم با احتیاط بیشتری کار کنم ضمن اینکه مسئله هم مسئله مذهبی با حساسیت‌های زیاد بود و در عین حال هم یک بعد ملی داشت و می‌بایست کار درست و حسابی در این عرصه انجام شود.
در سال 1370 زمانی که کشتارگاه تهران را به فرهنگسرای بهمن تبدیل کردم، پیشنهادی به من داده شده که خیلی آن را جدی گرفتم و خوب هم از آب درآمد. پیشنهاد این بود که یک بار تعزیه را با ارکستر بزرگ سازهای بادی و نظامی و چند خواننده ـ بازیگر اجرا کنیم.
من در نقاط مختلف ایران تعزیه دیدم و کارکردم، با تعزیه خوان‌های بزرگ آشنا شدم و نتایج تحقیقاتم شد اپرای عاشورا
در آن زمان سالن آوینی که بعدها تالار آوینی نام گرفت و هنوز هم مسقف نبود، هفتاد نوازنده به همراه بازیگرانی با لباس‌های فاخر روی صحنه بودند و به ایفای نقش می‌پرداختند و گوشه‌هایی از تعزیه را اجرا می‌کردند. یک تصویر دیگر هم در ذهن من از گذشته بود که در دوران ناصرالدین شاه ارکستر بزرگ نظامی بلژیکی در تکیه دولت قطعاتی را اجرا می‌کردند. این خاطره کودکی من از یک ارکستر نظامی بود.
در نهایت اینکه من در نقاط مختلف ایران تعزیه دیدم و کار کردم، با تعزیه خوان‌های بزرگ هم آشنا شدم و تحقیقات گسترده‌ای در این زمینه انجام دادم و اینجا باید بگویم که اُپرای عاشورا نتیجه رابطه عمیق من با تعزیه است.
بنابراین اینطور شد که تصمیم گرفتم بعد از دو اثری که کار کردم، در امتداد تعزیه تا اپرای ملی ایران نمایشی درخور تولید کنم.

*ویژگی‌های موسیقیایی کار در این اثر چیست؟
-یکی از شاخصه‌های این اثر این بود که ما در ایفای نقش‌ها از ردیف‌های آوازی ایرانی تا شخصیت‌های منفی چون اشتلم خوانی استفاده کردیم. همین تجربه در اپراهای حافظ، سعدی، خیام، لیلی و مجنون، اپرای عشق و ... تکرار شد. در نهایت اینطور باید بگویم که نخستین بار در سال 87 اپرای عاشورا حاصل یک عمر تلاش من روی صحنه رفت و اینطور نبود که یک مرتبه تصمیم بگیرم و یک کار مذهبی و ملی تولید کنم.
*در جریان واقعه عاشورا با پرده‌ها و روایت‌های نمایشی زیادی روبه رو هستیم از شخصیت‌های مثبت تا منفی و در نهایت حوادثی که رخ می‌دهد، جالب است که بدانم چگونه این بخش‌ها و پرده‌ها را کنار هم سوار کردید و چه دغدغه‌ای باعث انتخاب موضوعات نمایشی و موسیقیایی برایتان شد؟
-ببینید واقعیت این است که ما تصمیم داشتیم یک روایت تازه بدون تکرار مکررات و با جذابیت برای مخاطب روی صحنه ببریم و در عین حال از ریشه‌ها نیز فاصله نگیریم.
من درباره محتشم کاشانی و اشعارش بارها به کرات خوانده و شنیده بودم، محتشم درباره مرثیه دوازده بندی خود اینگونه می‌گوید که همه چیز در خواب به او الهام شده است،‌ برخی هم اعتقاد دارند که پسر یا برادر زاده‌اش فوت می‌کند و او شروع به نوشتن یک مرثیه می‌کند و بعد از خود می‌پرسد که امام حسین(ع) چطور به شهادت رسیده است؟
بنا بر این مرثیه محتشم در عین حال که منتج از یک اتفاق شخصی است اما از یک جایی به بعد تبدیل به یک اتفاق تاریخی و مذهبی می‌شود. ما در مرثیه دوازده بندی محتشم کاشانی تصاویری فوق العاده از تأثیر واقعه عاشورا بر حیات بشر، زمین و زمان را شاهد هستیم. من تصور کردم اگر اپرای عاشورا نشان دهنده این باشد که یک نفر در قرن دوازدهم هجری. قمری (سال 61) سفر کند و به عقب برگردد، آیا از همراهان امام حسین(ع) خواهد بود؟
ما در مرثیه دوازده بندی محتشم کاشانی تصاویری فوق العاده از تأثیر واقعه عاشورا بر حیات بشر، زمین و زمان را شاهد هستیم
اینطور می‌شود که مشاهده می‌کنیم محتشم کاشانی در پرده‌های مختلف و در نهایت انتهای کار همراه با سوگواران کربلا خودش نیز سوگواری می‌کند، انگار که او در زمان امام حسین(ع) بوده است. در نهایت برای پاسخ به سوال شما باید بگویم که پرده‌ها براساس نقاط عطف واقعه کربلا انتخاب شدند.
*آقای غریب‌پور شما این کار را ده سال پیش تولید کردید، اگر قرار بود نمایش را برای سال 98 تولید کنید آیا تغییراتی در کار اعمال می‌کردید؟
-من هر اثری که برای رپرتوآرهایم آماده می‌کنم‌،‌ دو مرتبه کارگردانی مجدد انجام می‌دهم. درست است که فایل‌های صوتی دائمی هستند اما نورپردازی، استفاده از تکنینک‌ها و بازی‌دهندگان جدید هستند به گونه‌ای که تماشاگر اگر در جریان آن اجرای گذشته نباشد،‌ متوجه قدیمی‌تر بودن کار نمی‌شود که مثلا کار یک دهه قبل تولید شده است.
به هرحال ما به اندازه یک اجرایی که برای نخستین بار روی صحنه می‌رود، هم تمرین می‌کنیم و هم دکور جدید می‌سازیم انگار که همین امسال کار تولید شده است و مخاطب هم کامل با یک پدیده جدید روبه رو می‌شود. بنابراین اگر می‌خواستم این کار را همین امروز تولید کنم، بهتر از این نمی‌شد و بیش از این بر آن وقت نمی‌گذاشتم بلکه متن را طوری کار می‌کنم که اولین بار است روی صحنه می‌رود.
*شما در یک مصاحبه‌ای گفته بودید که این اپرا جزو پر طرفدارترین اپراهایی بوده که کار کردید، علتش آیا همان تم مذهبی کار است یا چیزهای دیگری هم در این زمینه دخیل است؟
-ببینید این کار خوشبختانه اقبال زیادی به لحاظ مخاطب داشته است همین شب گذشته سفیر یونان بدون اینکه دعوت شود به عنوان یک علاقه‌مند بلیت تهیه کرده بود و اراده کرده بود که اپرای عاشورا را ببیند، بعد هم آرزو کرد هک این کار در آتن هم به اجرا برود. همین نشان می‌دهد که اپرا فقط برای ایرانی و فقط برای شیعیان جذاب نیست ، خیلی‌ها می‌توانند آن را دوست داشته باشند که حتی شیعه و مسلمان هم نباشند.
ما این نمایش را در لهستان، ایتالیا و فرانسه اجرا کردیم بدون اینکه حتی کار زیرنویس هم داشته باشد فقط یک بروشور مختصری پخش کردیم. در پایتخت نمایش عروسکی فرانسه هم کار اجرا شد و آنها به اسم نمایش ما را شناختند و خیلی هم کار را دوست داشتند آنقدر که می‌گفتند چقدر اسب‌ها در این کار زنده هستند و انگار تربیت شده‌اند که نمایش اجرا کنند.
از جمله بازخوردهایی که از این کار گرفتیم یادم می‌آید در فرانسه به دلیل استقبال زیادی که از کار شد بدون قرارداد دو شب دیگر کار را تمدید کردیم در یکی از این شب‌ها یک خانم پیری که استاد دانشگاه هم بود در فرانسه با چشمان اشک بار بعد از تماشای نمایش نزد من آمد و گفت که این حسین کیست؟ بنا بر این تنها تأثیر این نمایش در ایران و تهران و بابل و شیراز نبوده بلکه در کشورهای دیگر هم بازخورد خوبی داشته است. 
*آقای غریب‌پور براساس سفرها و تجربیاتی که در این عرصه کسب کردید آیا کشورهای دیگر را هم دیده‌اید که گروه‌های عروسکی حرفه‌ای داشته باشند؟
-البته من اپرای عروسکی به شیوه خیلی مختصر و ساده در اتریش و جمهوری چک دیده‌ام که کار می‌کنند ولی هدف اجرای آنها کاملا آموزشی برای تربیت مخاطبان خردسال و آماده کردنشان برای اپرای زنده است.
در حالیکه من معتقدم مدیوم اپرای عروسکی خود یک رسانه کامل و به نوعی نخستین نمایش ایرانی به لحاظ نظری و عملی حاصل تحقیقات، تجربه و علاقه من است و مطلقا تقلید از غرب نیست.
خیلی‌ها هستند که یک عکسی یا فیلمی از اجراهای خارجی را می‌بینند بعد همان را کپی می‌کنند ولی این اثر کاملا تألیف ایرانی است، ما هر جا که می‌رویم صحنه ویژه خود را داریم، نوع اجراهایمان متفاوت از بقیه است و خوشبختانه باید بگویم که ما مألف هستیم نه مقلد و دیگران را تحت تأثیر خود قرار می‌دهیم.

*خواننده‌های زیادی چون محمد معتمدی ، مهدی امامی و رضا صادقی در این نمایش خوانندگی کرده‌اند، چطور این خواننده‌ها را براساس چه اولویتی انتخاب کردید؟
-آن زمان که من با آقای معتمدی کار کردم او یک جوان کم سن و سال بود،‌ مهدی امامی خواننده نقش حضرت ابوالفضل(ع) نیز همینطور تنها 22 سال سن داشت، رضا صادقی هم نقش شمر را به خوبی اجرا کرد، همه اینها جوانان ناشناخته‌ای بودند. خود آقای بهزاد عبدی که آهنگساز ما هستند تا آن دوره اپرا کار نکرده بودند، بنابراین تمام گروهی که ما با آنها کار کردیم عاشقانه به متن، موسیقی دل بسته بودند.
 امروز اگر می‌بینیم این آدم‌ها معروف هستند و شناخته شده‌اند آن زمان جوانتر و ناشناخته بودند، اما نتیجه کار انگار خیلی خوب درآمد. خواننده‌ها بیسار خوب و عالی بودند و من افتخار می‌کنم که آن موقع با همفکری بهزاد عبدی این انتخاب‌های قطعی را داشتم و نتیجه‌اش بعد از ده سال هنوز مخاطب را جذب می‌کند.
*اپرای عاشورا تا چه زمانی ادامه دارد؟
-از چهارشنبه گذشته شروع شد و تا بیست و سوم شهریور ادامه خواهد داشت. پس از آن هم اپرای حافظ به صحنه خواهد رفت و ورژن جدیدی از آن را مخاطبان خواهند دید. خواننده این اپرا هم علیرضا قربانی در نقش حافظ و موسیقی کار هم با امیر پورخلجی است.
*آقای غریب‌پور شنیده‌ایم که قرار است نمایشی درباره شاهنامه کار کنید؟
-بله قرار بود اما پیشنهاد بهتری از سوی خانه هنرمندان کرمان برای ساخت یک اثر از آثار خواجوی کرمانی به نام «همای و همایون» داشتیم که متأسفانه خواجو علی رغم قدرتی که داشته و آثارش در بین کسانی که عاشق ادبیات و ایران هم هستند کمتر شناخته شده است.
امیدواریم این کار به زودی به صحنه بیاید، در حال نگارش ورژن اول این کار هستیم که نقطه نظرات خواجوی بزرگ را از دیده اهل شعر و اندیشه به پرده نمایش خواهد آورد.
*ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.
-من هم از شما و خبرگزاری محترمان تشکر می‌کنم.
14
کد مطلب: 166675