علت حرف زدن در خواب چیست؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۶
 
علت حرف زدن در خواب چیست؟
 
 
شاید برای شما هم پیش آمده‌ باشد که اطرافیان‎تان بگویند چند بار در خواب حرف زده‎اید. این‌طور وقت‎ها همه ما قبل از خوابیدن مدام نگرانیم که نکند این‌بار حرف نابه‌جایی بزنیم یا یکی از رازهای‌مان را لو بدهیم.
شاید برای شما هم پیش آمده‌باشد که اطرافیان‎تان بگویند چند بار در خواب حرف زده‎اید. این‌طور وقت‎ها همه ما قبل از خوابیدن مدام نگرانیم که نکند این‌بار حرف نابه‌جایی بزنیم یا یکی از رازهای‌مان را لو بدهیم. اصلا انگار حرف زدن در خواب برای‎مان افت دارد و نمی‎خواهیم دیگر تکرار شود، اما بد نیست بدانید این ماجرا خیلی فراگیر است و ممکن است برای هرکسی رخ بدهد.
سازوکاری در مغز وجود دارد که وقتی ما خواب هستیم به بدن می‎فهماند «الان مثلا خوابی، ضایع بازی درنیار» و بدن دوزاری‎اش می‎افتد که نباید واکنش‎های مربوط به بیداری را نشان بدهد؛ واکنش‎هایی مثل حرف زدن و رفتار‌های حرکتی تعطیل می‏شوند و مغز می‏پذیرد که فعلا نباید کاری به کار ما داشته‌باشد. گاهی ممکن است این بخش مغز درست عمل نکند، در سیستم مشکلی به وجود بیاید و در خواب از ما کاری سر بزند که مخصوص بیداری است مثلا ناگهان بلند شویم و راه برویم یا حرف بزنیم.
به این اختلال در خواب، «پاراسومنیا» (parasomnia) گفته می‎شود. همان‌قدر که ممکن است خواب‎های مان تحت تاثیر رویداد‌های واقعی باشد که به تازگی برای‌مان رخ داده است، حرف‎هایی که می‎زنیم هم می‎تواند مرتبط با همان موضوعات باشد البته ماجرای خواب دیدن و جزئیات مربوط به آن هنوز دقیقا برای خود محققان هم روشن نشده‌است و سوال‎های بی‎جواب زیادی دارد. این فقط حرف زدن نیست که موقع خواب عجیب‌وغریب است.
گاهی ممکن است در خواب ناله کنید یا کلمات بی‌معنی و ناقص به زبان بیاورید، اغلب این‌ها هیچ خطری هم ندارند و بیشتر استرس و نگرانی، تب یا مسئله‎های روان شناختی ممکن است باعث این قضیه شده‌باشند.
19
کد مطلب: 166545