صحن و سرای شمس‌الشموس غرق شادی/ مراسم عید غدیر در حرم مطهر رضوی برگزار شد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۸
 
 
حرم مطهر رضوی
 
زائران و مجاوران حریم حضرت رضا(ع) برای پاسداشت عید ولایت در حریم ملک پاسبان رضوی گرد یکدیگر جمع شدند.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری فارس، جمعیت دسته دسته وارد رواق امام خمینی(ره) می‌شدند، همان مکانی که میعادگاه مناسبت‌های مختلف است.
هنوز مراسم روز عید غدیر آغاز نشده، اما جمعیت بسیاری از زائران حریم عشق در این رواق گرد هم جمع شده‌اند.
خوشحالی حاضران را می توان در شور و حال آن‌ها دید.
قرائت قرآن در رواق امام خمینی(ره) طنین‌انداز می‌شود مجری و عوامل اجرایی برنامه هم مشغول فعالیت هستند تا برنامه این روز به بهترین شکل ممکن برگزار شود.
قرائت قرآن که به اتمام می‌رسد، مجری برنامه از فضائل حضرت علی(ع) و روز غدیر می‌گوید و بهترین دعای امروز را دعا برای فرج حضرت مهدی (عج) می‌داند، با دست‌های رو به آسمان برای ظهور آخرین حجت خدا دعای روز فرج می‌خواند.
مجری برنامه، شاعر و مداح اهل بیت(ع) را برای شعرخوانی روی صحنه دعوت می‌کند او با عشق و ارادتی که دارد چنان شور و حالی در جمعیت ایجاد می‌کند که در بندهایی از شعر او را همراهی می‌کنند.
در همین لحظات خادمانی که گوشه گوشه جمعیت مشغول ایجاد نظم مراسم هستند با شیرینی و شربت به میان جمعیت می‌آیند یک به یک به زائران تبریک می‌گویند، با شیرینی متبرک آستان مقدس حضرت رضا(ع) کام آن‌ها را شیرین می‌کنند.
حال نوبت به هنرنمایی فوق‌العاده زیبای گروه سرود آوای رضوان می‌رسد تا جمعیت را به وجد بیاورند، دو قطعه زیبا از بهشت رضوان رضا(ع) می‌خوانند و طنین صلوات‌های پی در پی برای این نوجوانان که نقش بلبل‌های آوازه‌خوان و نغمه‌سرای بهشت طوس را دارند، فضا را پر می‌کند.
مجری روایتی از امام رضا(ع) می‌گوید، ایشان به زیارت حضرت علی(ع) در روز غدیر توصیه کردند، چراکه در این روز خدا بسیار بسیار گناهان را می‌بخشد.
او دل جمعیت را هوایی می‌کند «یا امام رضا سلام آقا» با فرمان او توسط جمعیت فضا امام رضایی می‌شود، جمعیت با ایستادن رو به ضریح مطهر روز عید غدیر را به محضر این امام همام تبریک می‌گویند.
جعفر ملائکه که مداح اهل بیت(ع) است، پشت میکروفن حاضر می‌شود و شعرخوانی خود را با ارادت به اهل بیت(ع) آغاز می‌کند.
او می‌خواهد تا جمعیت با دست‌هایی گره کرده در پایان هر بند شعر او « یا علی» بگویند.
«حضرت زهرا چه فوق‌العاده می‌گوید علی» بندی است که جمعیت را به هیجان می‌آورد و ندای «یا علی» را در صحن و سرای فرزندش طنین‌انداز می‌کند.
«هر چه دارم من فدای خاک پایش می‌کنم، آن قدر خوب است که بابا صدایش می‌کنم» بند دیگری از شعرخوانی جعفر ملائکه برای حضرت پدر است.
«محشر است و ماه باشد دکمه پیراهنش تیر باید در نماز  از پای او بیرون کشی» هم بند دیگری از فضائل حضرت علی(ع) است.
همراهی جمعیت مسئله‌ای است که بیش از شعرخوانی مداح به چشم می‌آید، زن، مرد، پیر و جوان همه با دل و زبان خود با مداح همراهی می‌کنند.
مجری از جمعیت می‌خواهد همگی بایستند، با دیده‌بوسی و دست مصافحه، به عقد اخوتی که از آداب این روز است، عمل کنند.
هنوز جمعیت ایستاده‌اند و مجری با شعرخوانی از جمعیت «یا علی» می‌گیرد.
پرچم‌های منقش به «من غدیری‌ام» همراه با دست‌ها رو به آسمان بلند می‌شود، با فرمان مجری که می‌خواند اگر «خسته جانی بگو یا علی» همه این ذکر را تکرار می‌کنند.
در ادامه مراسم حجت‌الاسلام محمدرضا رجایی خراسانی به ایراد سخنرانی می‌پردازد.
وی با اشاره به سیره پیامبر اکرم(ص) می‌گوید: پیامبر دعوت اسلام را از بستگان و آشنایان خود آغاز کردند و ما اگر قصد انجام کاری داریم از جمله امر به معروف و نهی از منکر ابتدا باید از آشنایان خود شروع کنیم.
رجایی خراسانی از توصیه حضرت علی به تقوا در نهج البلاغه می‌جوید و می‌افزاید:  دزدی و اختلاس‌ها بر اثر بی‌تقوایی است، باید ببینم تقوا چه کسی بیش از دیگران بوده، حضرت علی(ع) از با تقواترین افراد بودند.
وی با اشاره به روایتی یک ساعت مذاکره علمی را از هزاران مرتبه ختم قرآن بیشتر می‌داند و بیان می‌کند: حال در میان اصحاب پیامبر(ص) چه کسی بیش از دیگران به این کار مشغول بود و این فرد تنها حضرت علی(ع) بودند.
رجایی خراسانی اظهار می‌کند: امروز جامعه ما نیازمند سیره و تقوای حضرت علی(ع) است و اگر بخواهیم به سعادت برسیم باید به زندگی حضرت علی(ع) توجه کنیم.
وی با اشاره به فضایل علمی حضرت علی(ع) خاطرنشان می‌کند: لغزش‌ها در میان مردم بسیار زیاد بود و حضرت علی(ع) آن‌ها را برطرف می‌کرد،  دنیا به علم ایشان افتخار می‌کرد، اما افسوس که قدر آن حضرت را ندانستند و بیش از ۲۵ سال ایشان خانه‌نشین شدند.
سخنرانی با دعا و آمین گفتن‌های جمعیت به پایان می‌رسد.
عقربه‌های ساعت نزدیک شدن به وقت اذان ظهر را نشان می‌دهد که همگی کم‌کم برای این فریضه الهی آماده می‌شوند.
حجت‌الاسلام مهریزیان برای تفسیر آیاتی از سوره مائده پشت میکروفن حاضر می‌شود، قرائت چند آیه از سوره مائده همراه با اقامه نماز در صحن و سرای شمس‌الشموس اتمام مراسم روز عید غدیر در حرم مطهر رضوی را نشان می‌دهد.
14
کد مطلب: 165443