جشنواره ملی گردشگری با طعم آش در اردبیل/ شروع بد؛ پایانی خوب
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۱
 
 
جشنواره ملی آش
 
چهاردهمین جشنواره ملی گردشگری آش و غذاهای سنتی به میزبانی شهرستان نیر در شرایطی آغاز شد که با شروعی بد اما پایانی مناسب همراه بود.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر، جشنواره ملی آش و غذاهای سنتی به رسم هر ساله در منطقه نمونه گردشگری «بولاغلار شهرستان نیر» آغاز شد. جشنواره‌ای که از قدمت ۱۴ ساله برخوردار بوده و به دلیل پیشینه آن جایی برای تکرار کم کاری‌ها و نواقصات گذشته ندارد.
این جشنواره که از روز یکشنبه ۲۷ مردادماه و در حضور ۲۳ استان آغاز شد، به مدت سه روز در منطقه بولاغلار شهرستان نیر ادامه خواهد یافت. 
طبخ انواع آش و غذاهای محلی و فروش انواع غذاهای سنتی باعث شده تا حتی اهالی بومی منطقه نیز استقبال چشمگیری از این جشنواره داشته باشند. در حاشیه برنامه مذکور نیز مراسم جشن با حضور هنرمندان مطرح کشوری ترتیب داده شده تا بر جاذبه‌های جشنواره افزوده و لحظات خوبی را برای حاضران در مراسم رقم بزند.
غافل گیری بازدیدکنندگان با ورودی ۶۵۰۰ تومانی خودروها
هر چند در ابتدای کار ورودی بالای ۶۵۰۰ تومانی در نظر گرفته شده برای خودروهایی که قصد ورود به منطقه گردشگری «بولاغلار» و محل برگزاری جشنواره را دارند تعجب و ناراحتی قسمت اعظمی از مسافران به ویژه همشهریان اردبیلی را که عموما نسبت به دیگر مناطق کشور از وضعیت درآمدی و اقتصادی مناسبی برخوردار نیستند در پی داشت؛ اما تنوع برنامه‌ها و غرفه‌های موجود در جشنواره التیامی بر این آغاز ناخجسته بود.
به محض ورود به منطقه گردشگری بولاغلار، بهبود و ارتقای زیرساخت‌های این منطقه نسبت به سالیان گذشته نیز مشهود به نظر می‌رسید. آب و هوای مثال زدنی شهرستان نیر؛ طراوت و سبزینگی درختان سر به فلک کشیده، رودخانه همیشه جاری کنار مسیر برگزاری جشنواره و سرزندگی و میهمان نوازی برگزار کنندگان مراسم نیز بر زیبایی‌های حضور در منطقه می‌افزود.
 
تعریف اقتصاد گردشگری در اردبیل عملیاتی می‌شود
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در خصوص برگزاری جشنواره آش و غذاهای سنتی می‌گوید: برگزاری این قبیل برنامه‌ها با هدف معرفی جاذبه‌های مختلف استان پیگیری شده و علاوه بر توجه به مقوله نشاط آفرینی در بین آحاد جامعه، احیای صنعت گردشگری را نیز مورد تاکید قرار داده است.
فلاحی از تعریف اقتصاد جدیدی در اردبیل به نام اقتصاد گردشگری سخن گفت و افزود: گذر از بن بست بحران اشتغال با توجه به اقتصاد گردشگری امکان پذیر خواهد شد.
به گفته وی جشنواره آش و غذاهای سنتی در ۷۰ غرفه و حضور نمایندگانی از ۲۳ استان کشور به مدت سه روز برگزار خواهد شد که در روز ابتدایی خود با استقبال پرشور مسافران و گردشگران نیز همراه گردید.
وی از جایگاه ویژه شهرستان نیر و منطقه «بولاغلار» در توسعه اقتصاد گردشگری اردبیل نیز خبر داد و یادآور شد: با هدف تحقق شعار «اردبیل ۱۴۰۰ بر قله گردشگری ایران» برنامه‌های مختلفی همچون برگزاری جشنواره‌های ملی و ارتقای زیرساخت‌های اقامتی پیش بینی شده که از نمونه‌های بارز آن احداث اولین هتل پنج ستاره استان در شهرستان نیر طی ماه‌های آتی است.
 
نقش جشنواره ملی آش در معرفی نیر به عنوان پایلوت گردشگری اردبیل
فرماندار شهرستان نیر نیز در خصوص برگزاری جشنواره آش و غذاهای سنتی می‌گوید: برگزاری چنین جشنواره‌هایی که از سابقه ۱۴ ساله برخوردار شده باعث معرفی شهرستان نیر به عنوان پایلوت گردشگری غذایی استان گردید.
ابراهیم امامی بر ضرورت برندسازی و معرفی غذاهای محلی و سنتی این شهرستان تاکید کرد و یادآور شد: هفت منطقه نمونه گردشگری نیر برای اجرای برنامه‌های مختلف مرتبط با حوزه گردشگری تعریف شده است.
وی با دعوت از سرمایه گذاران برای ورود به حوزه گردشگری منطقه، افزود: با وجود قابلیت‌های متنوع منطقه، شهرستان نیر می‌تواند به عنوان مقصد بسیاری از مسافران و گردشگران داخلی و خارجی معرفی شود.

چهاردهمین جشنواره آش و غذاهای سنتی تا ۲۹ مرداد ماه در منطقه توریستی و گردشگری بولاغلار نیر پذیرای مسافران و گردشگران خواهد بود.
14
کد مطلب: 165405