لزوم جریان‌سازی در حوزه ایثار و شهادت/ زنان ایثار‌گر مغفول‌ مانده‌اند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۹
 
 
سیدعباس صالحی
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید در جریان تبلیغ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت برای سنین و قومیت‌های مختلف به معرفی الگو بپردازیم و در این زمینه مسیری را برای جریان‌سازی به صورت فرایندی دنبال کنیم.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم جشن ایثار همزمان با گرامیداشت دهه امامت و ولایت صبح امروز یکشنبه ۲۷ مرداد‌ماه باحضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و آیت‌الله صدیقی دبیرکل بنیاد بین‌المللی غدیر و امام جمعه موقت تهران در سالن اجتماعات سازمان امور سینمایی برگزار شد.
بر اساس این گزارش سیدعباس صالحی در این مراسم اظهار داشت: ایثارگران در سخت‌ترین شرایط و فضا استوار ماندند و روح خود را تسلیم دشمن نکردند هر چند که جسم و بدن آنها آکنده از درد و مصیبت شد.
وی با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اساس رسالت خود در حوزه گسترش فرهنگ ایثار در فضای فرهنگی  و هنری دارای وظیفه است، تصریح کرد: دفتر ایثارگران و تمام مجموعه‌های این وزارتخانه با این نگاه دارای مسئولیت هستند که خوشبختانه توجه به این فرهنگ به صورت جدی وجود دارد. البته فاصله با آنچه باید انجام دهیم، بسیار است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه وزارت فرهنگ نگاه عینیت بخشی به موضوع ایثار و شهادت دارد، گفت: هدف اول ما بیان نقاط تاریک ایثار و شهادت است. در تاریخ انقلاب اسلامی رویدادها و اتفاقات بسیاری در حوزه ایثار و شهادت وجود دارد اما مسئولیت اکتشافی این وزارتخانه بر این است که به روایت بحث‌های کمتر دیده شده در این زمینه بپردازد.
صالحی با اشاره به پژوهشی مبتنی بر ۱۶۶ فیلم سینمایی از سال ۶۰ تا ۸۶ با موضوع تحلیل محتوای فرهنگ ایثار و شهادت اظهار داشت: در این پژوهش خطاها و نقاط تاریک و کمتر دیده شده در این حوزه نشان داده شده است که به طور مثال در حوزه جنسیت آثار تولید شده ۹۰.۴ درصد مرد و ۶.۹ درصد زن و تعدادی نیز به صورت ترکیبی به ایثارگری‌های مردم پرداخته است که نشان می‌دهد تا سال ۸۶ به ایثارگری‌های حوزه زنان کمتر پرداخته شده است. البته در سال‌های اخیر فیلم‌هایی مانند ویلایی‌ها، در این زمینه تولید شده است. لذا تمرکز وزارت ارشاد باید بر این حوزه‌های مغفول قرار گیرد.
وی اضافه کرد: در زمینه رده‌بندی سنی در همین فاصله زمانی نیز شاهد تولید آثاری برای اقشار مختلف هستیم که آمار نشان می‌دهد ۶۶.۷ دهم درصد به ایثارگری جوانان ۱۵.۱ دهم درصد میانسالان و ۷.۲ دهم درصد نوجوانان را مورد معرفی قرار داده است که نشان می‌دهد در این بازه زمانی سهم نوجوانان ایثارگر کمتر بوده است در حالی که می‌دانیم نوجوانان بسیاری در دوران دفاع مقدس به ایثارگری پرداختند. البته امسال فیلم آن ۲۳ نفر در این حوزه ساخته شده است. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:‌ جریان مطالعاتی و پژوهشی در حوزه فرهنگ ،‌هنر و ادبیات به طور مثال در تولیدات داستان، شعر و خاطره در حوزه ایثار و شهادت باید در این حوزه‌های کمتر دیده شده متمرکز شود.
صالحی با طرح این سؤال که چگونه می‌توان ایثار در دفاع مقدس را به صورت الگوسازی برای جامعه مطرح کرد و به جای تک‌کار و تک اثر به نماد‌سازی بپردازیم، تصریح کرد: داستان هابیل نشان می‌دهد که تاریخ بشریت با شهادت رقم خورده است و این موضوع در کربلای معلی با معرفی الگوهای مختلف برای بشریت همراه شد. لذا ما نیز در جریان تبلیغ و ترویج فرهنگ و ایثار و شهادت باید برای سنین و قومیت‌های مختلف به معرفی الگو بپردازیم.
وی در پایان خاطرنشان کرد: برای تحقق این هدف نیازمند جدیت بیشتری هستیم و باید بدانیم در این مسیر آثار پراکنده پاسخگو نیست بلکه باید مسیری را برای جریان سازی به صورت فرایندی دنبال کنیم.
در پایان این مراسم از دو پوستر غدیر و همچنین پوسترهای نخستین جشنواره اخلاق و آداب ایثار و ایثارگری و نخستین یادواره شهدای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد و ۵ خانواده ایثارگر این وزارتخانه نیز تقدیر شد.
14
کد مطلب: 165308