نشست رسانه‌ای هیأت‌مدیره خانه سینما:
اسعدیان: امیدواریم خانه سینما برای سینماگران بماند
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۸
 
 
اسعدیان
 
رئیس هیأت‌مدیره خانه سینما، گفت: نخستین بار که خانه سینما بسته شد همدلی و همیاری خوبی بین اهالی سینما شکل گرفت تا خانه سینما دوباره سرپا شود؛ حالا هم امیدواریم این خانه برای سینماگران بماند.
به گزارش ستاره ها به نقل از ایرنا؛ همایون اسعدیان صبح امروز (شنبه/ ۲۶ مرداد) در ابتدای نشست خبری چهاردهمین هیات مدیره خانه سینما درباره شرایط برگزاری مجمع عمومی خانه سینما در تاریخ ۲۸ مرداد و اعتراض بین صنوف، اظهار داشت: در دوره دوم، دولت محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین و بسته شدن خانه سینما همدلی و همیاری خوبی بین اهالی سینما شکل گرفت تا خانه سینما دوباره سرپا شود حالا هم امیدواریم این خانه برای سینماگران بماند. مشکلاتی که در آن دوره برای خانه سینما به وجود آمد درس‌هایی برای ما داشت تا متوجه ضعف‌های این مجموعه شویم و تلاش کردیم این مشکلات را رفع کنیم.
رئیس هیات مدیره خانه سینما، با بیان اینکه در آن دوره هیچ یک از صنوف سینمایی قانونی نبودند و نیاز به ثبت داشتند، ادامه داد: در آن دوره همه کارها را به اعتبار صنف انجام می‌دادیم. اما تنها راه نجات در آن زمان ثبت قانونی صنوف بود. با بررسی‌های انجام شده، مشخص شد جای اصناف در وزارت کار است. هویت صنفی ما زیر نظر وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعریف می‌شود و این یک قانون کشوری است اما هویت فرهنگی زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
این کارگردان سینما با بیان اینکه صنف عضومحور است و اعضای هیات مدیره توسط اعضای صنف انتخاب می‌شوند، گفت: در مجمع عمومی سال ۹۲ اکثریت صنوف به این مساله رای دادند که صنوف خانه سینما ثبت قانونی وزارت کار شوند، تا اگر زمانی به هر دلیلی خانه سینما بسته شد صنوف هویت خود را داشته باشند. این رأی‌گیری به هیات مدیره‌های بعدی خانه سینما هم تفهیم شد، اما متاسفانه این امر به کندی صورت گرفت.
اسعدیان با تاکید بر اینکه هیات مدیره فعلی تصمیم گرفت تا به این روند سرعت ببخشد بنابراین به همه صنوف گفته شد اگر صنف آن‌ها ثبت نشود، ممکن است وارد مجمع عمومی نشوند، گفت: در جلسه‌های متعدد با روسای صنوف بر مصوبه موردنظر تاکید شد. برخی از صنوف مانند فیلمنامه‌نویسان یا جلوه‌های بصری نمی‌توانند ثبت شوند. در حال حاضر تعدادی صنف مخالف ثبت قانونی هستند که از آن جمله می‌توان به انجمن آهنگسازان اشاره کرد. اما چند صنف نمی‌توانند در مسیر قانونی حرکت خانه سینما خدشه وارد کنند.
اسعدیان با بیان اینکه در یک سال و نیم گذشته هیات مدیره روی مصوبه مورد نظر تاکید داشته، گفت: صنوفی که هنوز مرحله ثبت را پشت سرنگذاشته‌اند نمی‌توانند از لحاظ قانونی در مجمع حضور داشته باشند.
وی با تاکید بر اینکه اگر این مجمع برگزار نشود تخلف صورت می‌گیرد، افزود: ۲۱ صنف قانونی در خانه سینما وجود دارد و هیات مدیره فعلی ۲ دوره 3 ماهه خود را پشت سرگذاشته و الان باید مجمع با حضور ۲۱ صنف قانونی خانه سینما برگزار شود.
نامه گلایه‌آمیز روز گذشته شورایعالی تهیه‌کنندگان بخش بعدی سخنان اسعدیان بود که در توضیح آن گفت: در حوزه تهیه‌کنندگی ۴ تشکل وجود دارد که ثبت وزارت کار شده‌اند؛ اما شورایعالی هنوز ثبت وزارت کار نشده و تهیه‌کنندگان سینما ذیل یکی از این ۴ تشکل می‌توانند در مجمع حضور داشته باشند. البته با وزارت فرهنگ در این زمینه صحبت کرده‌ایم و هیچ کار غیرقانونی صورت نمی‌گیرد در عین اینکه صنوفی که ثبت قانونی نشده‌اند هم از خانه سینما کنار گذاشته نشده‌اند.
کارگردان فیلم سینمایی طلا و مس در ادامه برخی از حواشی را به گردن اهالی رسانه انداخت و افزود: متاسفانه حواشی بسیاری برای خانه سینما ایجاد شده که همه آن‌ها شیطنت برخی از رسانه‌هاست. الان ۳ هفته است در برنامه هفت صداوسیما صحبت‌هایی درباره خانه سینما مطرح می‌شود که ما اعتراض خود را در این باره ارائه کرده‌ایم و خواسته‌ایم ما نیز در این برنامه حضور داشته باشیم.
وی با بیان اینکه ۳۵ درصد از بودجه خانه سینما صرف خرج رفاهی شده است، گفت: هنوز دوره جواد شمقدری، رئیس پیشین سازمان سینمایی، را فراموش نکرده‌ایم که سایت منتصب به شمقدری، امروز دلسوز خانه سینما شده‌ است. فراموش نکرده‌ام حسین فرحبخش آن زمان در تلویزیون درباره خانه سینما چه می‌گفت. ما دنبال وحدت خانه سینما هستیم. مگر بودجه ۶ میلیاردی خانه سینما جای اختلاس دارد؟
رئیس هیات مدیره خانه سینما، افزود: اعضای هیات مدیره خانه سینما حق جلسه می‌گیرند که امسال این حق‌ جلسه ۱۸۰ هزار تومان بوده و این بزرگترین هزینه ماست.
اسعدیان در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اینکه الان خانه سینما دچار دوپارگی شده است، گفت: ما در دو راهی قرار گرفته‌ایم. یا برگزاری قانونی مجمع، یا برگزاری مجمعی که همه حضور داشته باشند حتی اگر قانونی نباشد و ما بی شک راه حل قانونی را انتخاب می‌کنیم.
اسعدیان با تاکید بر اینکه خانه سینما تابع اکثریت صنوف است و ما بارها تلاش کرده‌ایم و به روسای صنوف گفته‌ایم چه خطرهایی پیش رو داریم، ادامه داد: بسیاری از صنوف در این زمینه تلاش می کنند تا در نوبت بعدی مجمع عمومی خانه سینما که سال دیگر برگزار می‌شود، حضور داشته باشند.
کارگردان فیلم سینمایی بوسیدن روی ماه درباره اینکه امکان دارد تهیه‌کنندگان در خلال این کشمکش‌ها فیلم‌های خود را از جشن سینما خارج کنند نیز توضیح داد: بعید می‌دانم تهیه‌کنندگان سینما بخواهند فیلم‌های خود را از جشن بزرگ سینمای ایران خارج کنند، مساله این است که مگر می‌شود صنوفی که ثبت نشده‌اند، خانه سینما را رها کرده و یک خانه سینمای دیگر تشکیل دهند.
اسعدیان تاکید کرد: منعی برای حضور تهیه کنندگان در مجمع عمومی خانه نیست البته اگر تحت یکی از ۴ تشکل ثبت شده در وزارت کار حضور داشته باشند.
کارگردان مجموعه تلویزیونی لحظه گرگ و میش در ادامه درباره حقوق مدیرعامل خانه سینما نیز توضیح داد: منوچهر شاهسواری به‌عنوان مدیرعامل خانه سینما ماهیانه ۵ میلیون تومان حقوق می‌گیرد. بودجه جشن امسال خانه سینما نیز با تدابیری که مازیار میری مدیر اجرایی جشن اندیشیده است، کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان خواهد بود که نسبت به جشن گذشته هزینه بسیار کمتری محسوب می‌شود.
14
کد مطلب: 165198