مراقب این خطرِ "گرم" باشید!
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۰
 
گرما
 
گرما
 
روزهای گرم تابستان دلچسبی خاص خود را دارد. هوا که گرم می شود دراز کشیدن جلوی کولر ونوشیدن یک آبمیوه خنک یا گاز زدن یک قاچ هندوانه قرمز عجیب می چسبد.
به گزارش ستاره ها به نقل از ایسنا؛ اما همین روزهای گرم و دلچسب و همین آفتاب همیشه مهربان، می تواند چهره خطرناکی هم داشته باشد. وقتی در یکی از همین روزها جلو تابش بی امان خورشید گرفتار شوید خطری "گرم" آرام آرام سراغتان می آید...
اولش همه چیز عادی است، کمی گرمتان می شود، کمی عرق می‌کنید و کمی هم بی حال می شوید، اما رفته رفته بی قراری سراغتان می آید و بعد طپش های قلبتان بالا می رود. مدتی بعد عضلاتتان میگیرد و درد سراغتان می آید. بیشتر که بگذرد دچار وهم می شوید و هوشیاری تان پایین می آید و اگر در این زمان کسی به دادتان نرسد همین آفتاب سخاوتمند می تواند جانتان را بگیرد!
گرمازدگی عارضه ای شایع در روزهای گرم تابستان است که میتوان با کمی مراقب و رعایت چند نکته از وقوع آن پیشگیری و یا آن را به راحتی درمان کرد. عارضه ای که به گفته رییس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در این روزهای گرم باید جدی گرفته شود و با مشاهده علائم آن فرد باید سریعا به مراکز درمانی مراجعه کند.
حسین بیگلری در گفت و گو با خبرنگار  ایسنا، با اشاره به افزایش موارد گرمازدگی در فصول گرم سال، گفت: گرمازدگی به حالتی گفته می شود که در آن به علت دمای بالای هوا، مکانیسم تنظیم دمای بدن نمی تواند کارایی لازم را داشته و دمای بدن به بیش از 40 درجه افزایش می یابد.
وی افزود: در این حالت که در اثر قرار گیری در نور مستقیم خورشید و یا نبود تهویه مناسب در برخی اماکن به وجود می آید، دمای بدن فرد بالا رفته و فرد دچار علائمی از جمله تعریق شدید، تشنگی، طپش قلب، بی قراری، تحریک پذیری و گرفتگی عضلانی می شود.
بیگلری تصریح کرد: در موارد شدید گرمازدگی احتمال کاهش هوشیاری فرد متحمل است و برای گروه های در معرض خطر از جمله کودکان، سالمندان، زنان باردار و افراد دارای بیماری زمینه ای، گرمازدگی حتی می تواند کُشنده باشد.
وی افزود: در همین راستا گرمازدگی باید جدی گرفته شود و با مشاهده علائم آن فرد باید هرچه سریعتر به مراکز درمانی منتقل شود.
بیگلری اولین اقدام در مواجه با فرد گرمازده را انتقال او به جای خنک و مسقف عنوان کرد وافزود: در این مرحله باید با استفاده از یک حوله خنک و مرطوب آهسته آهسته دمای بدن فرد را کاهش داد.
وی به برخی اقدامات اشتباه و خطرناک مردم در مواجه با افراد گرمازده اشاره کرد و افزود: برخی سریعا به افراد گرمازده آب قند و نوشابه می دهند که این کار بسیار خطرناک است، چرا که مصرف قند می تواند عملکرد مکانیسم های تنظیم دمای بدن را به هم بریزد.
بیگلری تصریح کرد: در این مواقع تنها باید از آب به همراه املاح معدنی استفاده کرد و در همین راستا استفاده از خاک شیر و تخم شربتی بسیار موثر است.
وی افزود: یکی از خوراکی های موثر در گرمازدگی "آبلیمو" است و توصیه می شود به فرد گرمازده حتما آب به همراه آبلیمو داده شود، اما توصیه می شود این نوشیدنی ساده بوده و بصورت شربت نباشد.
به گفته رییس دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه استفاده از تخم شربتی، خاک شیر و آبلیمو باید به همراه آب ساده بوده و به هیچ عنوان نباید این خوراکی ها برای فرد گرمازده بصورت شربت مصرف شود، چرا که حال بیمار را وخیم تر می کند.
وی در ادامه با بیان اینکه گرمازدگی پنهان هم وجود دارد، گفت: برخی افراد از جمله کارگران و رانندگان به علت شرایط شغلی مجبور به فعالیت در هوای گرم هستند که در این شرایط علائم گرمازدگی از جمله بی قراری و کاهش آستانه تحمل در آنها بروز پیدا کرده واین امر میتواند حوادث شغلی برای این افراد را افزایش دهد.
بیگلری افزود: در همین راستا توصیه می شود تمام افراد تا حد توان از انجام فعالیت در ساعت 12 تا 16 ظهر که اوج تابش نور خورشید است خودداری کرده و در صورت اجبار به فعالیت در این ساعات حتما به میزان کافی آب و املاح مصرف کنند.
وی تصریح کرد: در این شرایط باید از کلاه و کرم ضد آفتاب برای پیشگیری از آفتاب سوختگی استفاده کرد.
14
کد مطلب: 163750