شکرستان وارد فضای مجازی می‌شود/ شهاب حسینی از ما دستمزد سوپراستاری نگرفت
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۷
 
 
شکرستان
 
تهیه‌کننده مجموعه شکرستان از شروع انیمیشن‌های دودقیقه‌ای در فضای مجازی و شروع پخش تلویزیونی از مردادماه خبر داد.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری تسنیم،‌ شکرستان یک مجموعه پویانمایی تلویزیونی است که در مرکز صبا تولید می‌شود. سری اول این مجموعه در 108 قسمت برای شبکه دو سیما ساخته شد و سری دوم آن که عروسکی است از شبکه نسیم پخش شد. این مجموعه با روش «کات‌اوت» یا بریده مقوا ساخته شده و استقبال زیادی هم از آن شده است.
قسمت‌هایی از این مجموعه در جشنواره‌های خارجی از جمله جشنواره چانگوی چین، جشنواره جیفونی ایتالیا و جشنواره فیلم کودک هند نمایش پیدا کرده است.
شکرستان در سال 1387 برنده جایزه پویانمایی سال در جشن خانه سینما شد. در جشنواره جام جم سال 90 هم شکرستان در 8 بخش نامزد دریافت جایزه شد و بهترین کارگردانی پویانمایی این جشنواره را به خودش اختصاص داد.
 
پس از درگذشت مرتضی احمدی (راوی مجموعه) تولید این مجموعه متوقف شد؛ اما در نوروز 98، تحت عنوان ویژه‌برنامه 13قسمتی اما این‌بار در شبکه نسیم دوباره شروع به کار کرد. شهاب حسینی جایگزین مرتضی احمدی شد و به‌عنوان راوی پس از چندین سال به تلویزیون برگشت.
سریال شکرستان با بیش از 180 شخصیت همه داستان‌هایش در یک شهر قدیمی و خیالی روی می‌دهد. هر قسمت داستانی مجزا دارد که مردم شکرستان بنا به نیازهای دراماتیک هر قصه، در هر قسمت نقشی متفاوت به‌عهده می‌گیرند و داستان را رقم می‌زنند.
قصه‌ها پس از 8 ماه تحقیق و توسعه بر اساس داستان‌ها، ضرب‌المثل‌ها و قصه‌های قدیمی و عامیانه ایرانی ــ شرقی انتخاب شده و سپس با رویکردی مدرن و به‌روز به‌رشته تحریر درآمده‌اند. در این شهر قدیمی و داستانی، هیچ‌کس در جایگاه خود نیست و تلاش شده تا با تغییر شکل تصویری و دراماتیک، شیوه‌ای اتخاذ شود که کوچک و بزرگ پس از خندیدن به طنز داستان‌ها، عمیقاً به‌فکر فرو روند و آینه رفتارهای اجتماعی و فرهنگی خود را بازنگری کنند.

شکرستان بیش از 100 شخصیت گوناگون دارد که بنا به نیازهای داستان در هر قسمت سروکله‌‌شان پیدا می‌شود و نقش‌های متفاوتی چون تاجر، کارگر، مردم شهر، بچه‌های مدرسه، ریش‌سفید و... را به‌عهده می‌گیرند؛ ولی چند شخصیت، محوریت بیشتری دارند:
بهلول: خردمندی که همه او را دیوانه می‌پندارند. او همیشه با بچه‌ها بازی می‌کند ولی در مواقعی که مشکلی پیش می‌آید، تنها اوست که راه‌حل را می‌داند و جایی که به مظلومی ستم می‌رود، از او در برابر ظالم دفاع می‌کند. او نماد خردورزی کودک درون است و شاید دوست‌داشتنی‌ترین شهروند شکرستان.

پادشاه و وزیر: پادشاه مانند تمام داستان‌های سنتی فردی ابله، خودرأی و خوش‌گذران است که همیشه تیرش به خطا می‌رود و ظلم او خنثی می‌شود. وزیر مکار و حیله‌گر نیز تلاش در کمک‌رسانی به ستم پادشاه دارد که البته هیچ‌گاه به موفقیت کامل نمی‌رسد.
پهلوان و نوچه‌هایش: شخصیتی زورگو ولی توخالی و بی‌کاره که فقط بلد است لاف بزند. نوچه‌های او نیز بهتر از خود او نیستند. ایشان نیز همیشه در کارهای غلط و اشتباهشان به نتیجه نمی‌رسند و تنبیه می‌شوند.
قاضی: این قاضی شهر ما حکم خودش را بر اساس پول افراد می‌دهد و غیرقابل اعتمادترین شخص در شکرستان است. البته همیشه دستش رو می‌شود.
اسکندر: اسکندر شخصیت یک بچه کوچک در شکرستان است که ماجراهایی برای او اتفاق می‌افتاد و همچنین عروسک او نیز به بازار وارد شده است.
ننه‌قمر: ننه‌قمر پیرزنی است با پشت خمیده و چادر گلدار که عینکی به چشم دارد. از روی این شخصیت عروسک‌هایی نیز تولید شد که مورد استقبال مردم قرار گرفت. همچنین کشور چین اقدام به تولید عروسک‌های این شخصیت کارتونی نمود و آن‌ها را وارد بازار ایران کرد.
خواجه فرزان: فردی است که همواره به پول‌اندوزی فکر می‌کند و خسیس است.
برزو: پسر کوچک خواجه فرزان.
صمد: پسر بزرگ خواجه فرزان.
جالب است که قرار شده در هر 13 قسمت یک شخصیت از این کاراکترها به‌عنوان محور قرار بگیرد؛ به‌قول مسعود صفوی تهیه‌کننده این مجموعه پویانمایی، "ننه‌قمر" محور 13 قسمت مردادماه است که دوباره به تلویزیون برمی‌گردند.

تهیه‌کننده شکرستان درباره سیاست جدید مرکز صبا به خبرنگار خبرگزاری تسنیم، گفت:‌ با توجه به سیاست جدید مرکز صبا برای حضور در شبکه‌های اجتماعی تاکنون 10 انیمیشن دو‌دقیقه‌ای این روزها در مراحل پایانی تولید قرار دارد. این کار بر مبنای رونق تولید و موضوعات دیگر به‌زودی در فضای مجازی دیده می‌شود؛ الآن در حال ساخت هستیم.
وی تصریح  کرد: این سیاست در حالی اتخاذ شد که صداوسیما برای شبکه‌های اجتماعی مهم شده و قرار است برندهای رسانه ملی در فضای مجازی حضور فعال‌تری داشته باشند. این اتفاق حالا برای «شکرستان» افتاده و امیدوارم این حضور هم مثل آنتن تلویزیون، مورد استقبال مخاطبین قرار بگیرد.
صفوی در پاسخ به این سؤال که بسیاری از حضور شهاب حسینی و دستمزد او می‌پرسیدند واقعاً چطور شد این بازیگر بارها برای اجرا از تلویزیون سفارش داشت به‌یک‌باره سر از انیمیشن درآورد، افزود: می‌دانید که برای همیشه ورودیه «شکرستان» به نام مرتضی احمدی است که برای این پویانمایی از هیچ کوششی دریغ نکرد و مردم هم با صدای او «شکرستان» را شناختند. واقعاً شهاب حسینی لطف کرد و در اصل بدون دستمزدی که معمولاً به سوپراستارها می‌دهند با ما توافق کرد.
وی تأکید کرد: شهاب حسینی در اصل هیچ دستمزدی از ما نگرفته در مقابل هزینه و قیمتی که سوپراستارهای در جایگاه شهاب حسینی دریافت می‌کنند. قبول کردن این کاراکتر، ریسک‌پذیری این بازیگر را نشان می‌دهد و البته «شکرستان» را هم دوست داشت. اگر روند این بازیگر را بررسی کنیم می‌بینیم هر روز کار جدیدی را تجربه کرده است.
تهیه‌کننده «شکرستان» در پاسخ به این سؤال که آیا بازیگر دیگری به این مجموعه پویانمایی اضافه می‌شود، خاطرنشان کرد: فعلاً تا پایان 104 قسمت در خدمت شهاب حسینی هستیم و در «شکرستان» از بازیگر دیگری استفاده نمی‌شود.
 
او درباره تبادل با کشورها برای فروش «شکرستان» گفت: من تقریباً می‌توانم بگویم جایی نیست که «شکرستان» را نخریده باشد. کشورهای عربی، چین، آسیای جنوب‌شرقی، کانادا،‌ اروپا، فرانسه و... «شکرستان» برای ما و تلویزیون اثر پربرکتی بوده است.
صفوی درباره توجه «شکرستان» به زبان و ادبیات فارسی، اظهار کرد: «شکرستان» مجموعه‌ای بوده که از ابتدا به این نکته مهم توجه کرده است، و آن‌قدر برای ما، عوامل و خصوصاً راویان ادب و واژگان فارسی مهم بوده و خدا را شکر می‌کنم به این اصالت‌ها همیشه در دنیای انیمیشن توجه کرده‌ام.
این تهیه‌کننده پویانمایی درباره حفظ برندها در تلویزیون، تصریح کرد: خبرهای بدی از رفتن «کلاه‌قرمزی» شنیدیم امیدوارم این اتفاق نیفتد. به‌نظرمن همیشه باید تلویزیون با تهیه‌کنندگان خوب خود تعاملش را حفظ کند. واقعاً درست کردن برند کار سختی است و نگه‌داشتن آن کاری سخت‌تر؛ ان‌شاءالله حضور «شکرستان» برای تلویزیون ماندگار بماند.
وی در واکنش به فعالیت بی‌بی‌سی در حوزه کودک، گفت: به‌نظرم می‌رسد ما نباید با بی‌بی‌سی و دیگر شبکه‌های ماهواره‌ای وارد فضای مقابله‌ای شویم. کار خوب بسازیم خودش به‌مراتب از مقابله و تقابل کار مهمتر و تأثیرگذارتری خواهد بود. یک قانون منسجم و درست است؛ "کار خوب بساز همه می‌بینند". تجربه ثابت کرده که مردم ایران کار خوب ما را به بی‌بی‌سی و دیگر شبکه‌های بیگانه ترجیح می‌دهند.
14
کد مطلب: 162829