قرار است کمتر حرف بزنیم و بیشتر کار کنیم
کونته: با یووه و چلسی قهرمان شدم چرا با اینتر نشوم؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۰
 
 
آنتونیو کونته
 
آنتونیو کونته در آستانه شروع تمرینات اینتر، گفت‌وگویی بسیار طولانی با گاتزتا دلو اسپرت داشته است.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرورزشی؛ آنتونیو کونته، سرمربی جدید اینتری‌ها به صورت رسمی کارش را با این باشگاه میلانی شروع کرد؛ او که جلسه معارفه اش را برگزار کرد با استقبال زیاد خبرنگاران مواجه شد. کونته که پیش‌تر با یوونتوس طعم قهرمانی در ایتالیا را چشیده این بار چالش متفاوتی انتخاب کرده و قرار است با اینتر مانع قهرمانی یوونتوس شوند. خودش در صحبت‌هایی که گاتزتا دلو اسپرت منتشر کرده این چالش را بسیار سخت توصیف کرده ولی غیرممکن ندانسته است. کونته در آستانه شروع تمرینات اینتر، گفت‌وگویی بسیار طولانی داشته که بخشی از آن را در زیر از نظر می‌گذرانید. 
* قبل از هرچیز بگویید چرا اینتر را انتخاب کردید؟
انتخاب اینتر کار ساده‌ای بود؛ من و مسئولان این باشگاه ایده و عقاید مشترکی برای تیم داریم و همین مورد رسیدن به توافق را آسان می‌کند. البته حضور ماروتا در این باشگاه هم مزید بر علت شد، چون او از توانایی‌ها و نقطه ضعف‌های من به خوبی آگاه است. او همچنین می‌داند چرا من این باشگاه را برای ادامه مسیر مربیگری‌ام انتخاب کردم؛ اینتر را انتخاب کردم، چون پیشینه‌ای بزرگ دارد و یکی از مهم‌ترین تیم‌های دنیاست.
* می‌توانید به همراه اینتر خیلی سریع و مثلاً در همین فصل قهرمان شوید؟
هیچ محدودیتی برای خودم و برای بقیه اعضای تیمم متصور نیستم. بهانه‌جویی مورد قبول نیست به‌ویژه در ابتدای فصل. می‌دانم فصول اخیر فاصله زیادی بین اینتر با یووه و حتی ناپولی افتاده ولی باید الان هرچه در توان داریم رو کنیم. باید با جان و دل بازی کنیم و بعد ببینیم در انتهای فصل چه جایگاهی به دست می‌آوریم.
* مسئولان باشگاه اینتر می‌گویند بزرگترین بازیکنی که برای تیم‌شان آورده‌اند شما هستید. خودتان هم چنین حسی دارید؟
من از آن‌ها بابت این تعریف ممنونم ولی فکر می‌کنم بازیکنان بزرگ را باید در زمین و ترکیب تیمم داشته باشم. اینتر اساس و پایه خوبی دارد و حالا باید بتوانم چند کار مهم در این تیم انجام دهم. می‌دانم انتظارات از من زیاد است؛ چنین چیزی را حس می‌کنم ولی آماده پذیرفتن این مسئولیت هستم و این توقعات زیاد را هم با بازیکنانم تقسیم می‌کنم.
* چطوری می‌خواهید چنین کاری را انجام دهید؟
خب ما روش بسیار روشنی داریم؛ قرار است کمتر حرف بزنیم و بیشتر کار کنیم. دوست دارم این موضوع را برای بازیکنانم یادآوری کنم که باید سرشان را پایین بیندازند و با تمام توان پدال بزنند؛ چنین موضوعی باید موتور متحرک تیم ما شود. باید شجاع، درنده و در عین حال متمرکز روی اهداف‌مان باشیم: باید ثبات داشته باشیم و ثبات هم برای خودمان به ارمغان بیاوریم. اگر قرار باشد در این فصل حرفی برای گفتن داشته باشیم باید چنین کاراکتر‌هایی از خودمان نشان دهیم. باید نشان دهیم حریص هستیم و میل زیادی به سختکوشی داریم.
* می‌توانید بگویید چرا فاصله زیادی بین اینتر و تیمی مثل یوونتوس افتاده است؟
قرار نیست فرض کنم که می‌توانم در مقایسه با فصل پیش همراه تیمم ۱۰ امتیاز بیشتر بگیرم. باید آن‌قدر کار کنیم تا تبدیل به تیمی متحد شویم؛ آن‌وقت می‌توانیم ۱۰، ۲۰ و یا حتی بیشتر از این‌ها امتیاز در مقایسه با فصول اخیر به دست بیاوریم. چیزی که برایم مهم است اینکه مسیرمان را پیدا کنیم. باید مواظب بچه‌هایم باشم تا هر طور شده در مسیر درست گام بردارند.
* و این مسیر، چه مسیری است؟
مسیر استقامت و از خود گذشتگی. بازیکنان اگر انگیزه دارند و فکر می‌کنند ذهنیت برنده‌ای هم دارند باید در این مسیر گام بردارند. اگر کسی انگیزه و جاه‌طلبی نداشته باشد یا میل به پیروزی نداشته باشد بهترین شیوه برایش، اگر بخواهیم صادقانه حرف بزنیم، این است بی‌خیال فوتبال شود. با این وجود مطمئنم کنار هم می‌توانیم چند چیز بسیار مهم بسازیم.
* فکر می‌کنید قهرمان شدن با اینتر در مقایسه با قهرمانی‌های قبلی‌ای که به دست آورده اید کار سخت‌تری باشد؟
قبلاً این جمله را گفته‌ام که فقط کافی است یک درصد شانس قهرمانی داشته باشیم؛ من کار کردن در چنین شرایطی را دوست دارم. کار ما سخت است، چون یوونتوس هشت سالی است یکه‌تازی می‌کند؛ علاوه بر آن‌ها ناپولی هم خیلی خوب کار کرده. اینتر، اما دو بار در آخرین هفته توانسته سهمیه لیگ قهرمانان اروپا را بگیرد. اینجا کسی جادوگر نیست تا پیش‌بینی کند در آینده قرار است چه اتفاقی بیفتد ولی می‌توانم بگویم بهتر و بیشتر از بقیه کار می‌کنیم، چون می‌خواهیم فاصله به وجود آمده را تا حد ممکن کم کنیم.
* ولی قبول دارید پر کردن فاصله موجود به این سادگی‌ها نیست؟
فاصله که وجود دارد ولی ما دنبال بهانه‌جویی نیستیم. قبلاً تجربه اش را داشتم؛ یوونتوس دو بار متوالی هفتم جدول شده بود و من خیلی سریع با این تیم قهرمان ایتالیا شدم. چلسی دهم شده بود ولی من با این تیم لیگ برتر را به دست آوردم؛ با تیم ملی ایتالیا هم شرایط مشابه بود که دیدید فقط مقابل آلمان، قهرمان جام جهانی به مشکل برخوردیم. هیچ چیزی غیرممکن نیست ولی نیاز به کار زیاد دارد. باید در نقل و انتقالات خوب باشیم، در زمین مسابقه خوب باشیم و ذهنیت قوی‌ای هم داشته باشیم.
* یعنی الان شرایط را مشابه با اولین سال حضورتان در یوونتوس می‌بینید؟
فکر نمی‌کنم الان شرایط مقایسه مناسبی وجود داشته باشد، چون شرایط متفاوت است. ما از فردا (امروز) کارمان را شروع می‌کنیم و برای من این موضوع که به صورت روزانه با بازیکنانم کار کنم و بتوانم اندیشه‌هایم را به آن‌ها منتقل کنم امر مهمی است.
* و برای بازی در لیگ قهرمانان اروپا هم برنامه‌ریزی کرده‌اید؟
در هر جامی که حضور داشته باشیم نهایت تلاش‌مان را می‌کنیم؛ باید هر چه در توان داریم رو کنیم و برای خودمان تکرار کنیم که چیزی غیرممکن نیست. می‌دانم کار سختی پیش رو داریم ولی باید با میل و رغبت فراوانی کار کنیم تا دستاورد خارق العاده‌ای داشته باشیم. حالا برای محقق شدن چنین موضوعاتی نیاز به بازیکنان خوبی دارم.
* اهدافی که از الان تا سال ۲۰۲۲ برای خودتان ترسیم کرده‌اید چیست؟
ساختن یک تیم خوب برایم اهمیت زیادی دارد. باید تیمی مبارز بسازم و اینتر را به جایگاه واقعی اش برگردانم. باید میراث خوبی از خودم به‌جا بگذارم.
* به این فکر کرده‌اید اگر با اینتر به تورین بروید و برابر یووه قرار بگیرید، تماشاگران چطور از شما استقبال می‌کنند؟
مطمئناً مسابقه بسیار مهیجی خواهد بود، چون ما به آنجا می‌رویم تا تیمی که هشت سال قدرت ایتالیا را در دست داشته به چالش بکشیم. اگر چه این دو بازی برای من بسیار مهم است ولی مطمئناً بازی با یوونتوس فقط نیست که اهمیت دارد. خب البته از تقابل با یوونتوس احساساتی هم می‌شوم؛ شما از گذشته من و این باشگاه خبر دارید. لحظات احساسی وجود خواهد داشت ولی خیلی خوب می‌دانم که آنجا من رقیب هستم و یوونتوس هم برای من یک رقیب است. باید آماده این مبارزه باشم و سعی کنم راه حلی پیدا کنم تا از حریف بهتر باشم.
14
کد مطلب: 162695