طراحی و ساخت قوی‌ترین دستگاه لیزر دی اکسید کربن در کشور
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۲
 
لیزر
 
لیزر
 
استاد فیزیک دانشگاه الزهرا موفق به طراحی و ساخت دستگاه منحصر به‌فرد لیزر دی اکسید کربن در آزمایشگاه‌های این دانشگاه شد.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه الزهرا، عزیز الله شفیع خانی استاد فیزیک، عضو هیئت علمی و پژوهشگر آزمایشگاه کربن دانشکده فیزیک دانشگاه الزهرا پس از نزدیک به ۶ سال پژوهش و تلاش موفق به ساخت دستگاه لیزر دی اکسید کربن پرتکرار ۲۰۰ واتی شد.
این دستگاه لیزر که در بخش‌های مختلف صنایع گوناگون از جمله برش، حکاکی و همچنین مخابرات کاربرد دارد، قوی‌ترین دستگاه لیزر دی اکسید کربن در ایران است.
دکتر شفیع خانی که این دستگاه را به سفارش سازمان صنایع نوین طراحی کرده، معتقد است: هرچند این دستگاه با قدرت ۲۰۰ وات، قوی‌ترین در ایران به حساب می‌آید اما با توجه به تجربه موفق و شناخت مشکلات و ایرادات مختلف در تولید آن، برای ساخت دستگاهی با قدرت بیشتر نظیر ۴۰۰ وات هم آماده هستیم.
شفیع خانی از دانش آموختگان نسل اول فیزیک ایران، دانش آموخته دانشگاه صنعتی شریف و از پژوهشگران سرآمد فیزیک در ایران است که سالهاست مشغول به تدریس فیزیک به دانشجویان دانشگاه الزهرا بوده و آنها را در انجام تحقیقات، تألیف پایان نامه و مقاله راهنمایی و هدایت می‌کند.
وی علاوه بر دانشگاه در پژوهشکده فیزیک پژوهشگاه دانش‌های بنیادین نیز به عنوان پژوهشگر فعالیت دارد.
علاوه بر این دستاورد، دستاوردهای دیگری از دکتر شفیع خانی در نمایشگاه‌های پژوهشی به نمایش درآمده است که می‌توان به دستگاه خالص ساز هوا بر مبنای نانو ذرات و کاشی و سرامیک‌های ساختمانی خود تمیز شونده اشاره کرد که در سال ۱۳۹۷ در نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فن بازار در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران، عرضه شد.
با توجه به آثار علمی ملی و بین المللی دکتر شفیع خانی، نام وی در زمره پژوهشگران جهانی فیزیک قرار دارد. وی در سال ۱۳۹۷ پژوهشگر منتخب دانشگاه الزهرا و دارای بیشترین مقالات مشترک بین المللی بود.
14
کد مطلب: 161294