کوپا آمریکای ۲۰۱۹ – گروه B
آرژانتین – کلمبیا؛ فینــــالیتــو!
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۸
 
 
آرژانتین و کلمبیا
 
حساس‌ترین بازی مرحله گروهی کوپا آمریکا در شهر سالوادور بین یاران مسی و شاگردان کی‌روش برگزار خواهد شد.
 به گزارش ستاره ها به نقل از خبرورزشی، دیدار‌های گروه B کوپا آمریکای ۲۰۱۹ امشب و بامداد فردا آغاز خواهد شد. آرژانتین و کلمبیا طبق برنامه باید در مهم‌ترین دیدارشان در مرحله گروهی در همان گام اول به مصاف هم بروند، دیداری که از ساعت ۲:۳۰ بامداد فردا (یک‌شنبه ۲۷ خرداد) در ورزشگاه فونته‌نوا شهر سالوادور برگزار خواهد شد. نبرد آلبی‌سلسته و تری‌کولور را می‌توان فینال کوچک مسابقات نامید. در تیتر هم به همین دلیل از کلمه خاصِ «فینالیتو» استفاده شده، بر وزن تمامی اسامی خاصی که در زبان پرتغالی و اسپانیولی با «ایتو» در انتهای آن معنای «کوچک» می‌دهد.
آرژانتین؛ رؤیای جام در دستان مسی
تصور کن، اگر حتی تصور کردنش سخت باشد! تیم محبوب‌تان در مهم‌ترین تورنمنت قاره ۴ فینال را در ۱۲ سال تجربه می‌کند، اما همگی آن‌ها را می‌بازد. ۲ سال متوالی راهی فینال می‌شوید، اما هر ۲ فینال را در ضربات پنالتی (که واقعاً از کلمه «مرگبار» توصیف بهتری برای آن وجود ندارد) شکست می‌خورید. برای هواداران آرژانتین اعصابی باقی نمانده و تحمل یک ناکامی دیگر را در فینال ندارند. در پیشاپیش همه این‌ها نام لیونل مسی مطرح می‌شود که در دوران پرافتخار فوتبالش فقط یک قهرمانی ملی کم دارد. او در فینال جام جهانی و فینال کوپا آمریکا شکست خورده و توانی برایش نمانده که یک شکست دیگر را هم تجربه کند. آلبی‌سلسته بعد از آزمون و خطا با مربی‌های مختلف حالا به سراغ کسی رفته که ابتدا مربی موقت بود. شاید توقع کم از لیونل اسکالونی باعث شود او راحت‌تر برنامه‌هایش را پیش ببرد و آرژانتین شرایط بهتری داشته باشد. کوپا آمریکای ۲۰۱۹ برای آرژانتین با مهم‌ترین بازی مرحله گروهی آغاز خواهد شد، اما آمار نشان می‌دهد در هر شرایطی در ۲ دهه گذشته برابر کلمبیا موفق بوده‌اند. شاید باور روانی مثبت پیش از نبرد با کلمبیا باعث یک شروع خوب برای آلبی‌سلسته و آغاز تحقق رؤیای جام در دستان مسی شود.
کلمبیا؛ دومین کوپای تاریخی با کارلوس؟
۶ سال خوب با خوسه پکرمن آرژانتینی به پایان رسید و از چند ماه پیش کارلوس کی‌روش پرتغالی جای او را گرفت. کلمبیا سال‌های گذشته نتایج خوب و قابل‌توجهی به‌خصوص در جام جهانی ۲۰۱۴ گرفته بود. آن‌ها حتی در جام جهانی ۲۰۱۸ هم اگرچه زود ولی بدون باخت کنار رفتند. تیمی که حالا بیش از گذشته در باشگاه‌های درجه یک اروپایی بازیکن دارد و یک رهبر خوب می‌تواند آن‌ها را به سمت دومین قهرمانی‌شان در تاریخ کوپا آمریکا پیش ببرد. کی‌روش چند ماه قبل پس از ۸ سال با تیم ملی ایران خداحافظی کرد و پس از جام ملت‌های آسیا پذیرفت یک تیم دیگر را برای تورنمنت جام ملت‌ها در قاره‌ای دیگر آماده کند. دومین چالش به فاصله چند ماه و مرد پرتغالی می‌خواهد در آمریکای جنوبی برای تیمش شرایط متفاوتی با آنچه در آسیا رقم خورد، داشته باشد. برای او و تیمش هم اولین نبرد بزرگ‌ترین نبرد خواهد بود. احتمالاً برای صدرنشینی در گروه B با آرژانتین رقابت خواهند داشت و نتیجه بازی اول در تعیین ادامه مسیرشان در مرحله گروهی و سپس مرحله حذفی اهمیت زیادی دارد. این شروع خیلی چیز‌ها را مشخص خواهد کرد و باید ببینیم برنامه کارلوس برای تیم جدیدش چیست. آیا بین بزرگانی مثل آرژانتین، برزیل و اروگوئه، تری‌کولور تا فینال و شاید حتی قهرمانی پیش خواهد رفت؟
آخرین جدال
آخرین مرتبه آرژانتین و کلمبیا سپتامبر ۲۰۱۸ در دیداری دوستانه در آمریکا به مصاف هم رفتند که این دیدار با تساوی بدون‌گل به پایان رسید.
آمار بازی
۱۴) آرژانتین پس از اروگوئه با ۱۴ قهرمانی در کوپا آمریکا رکورددار است، در حالی که کلمبیا فقط یک مرتبه قهرمان شده.
۲۶) کلمبیا که یک قهرمانی دارد ۱۸ سال است در حسرت جام گرفتن در کوپا آمریکا بوده، اما حسرت آرژانتینی‌ها امسال ۲۶ ساله شده و امیدوارند بیشتر نشود.
۸) آرژانتین در ۸ بازی آخر برابر کلمبیا شکست نخورده است و در این دیدار‌ها ۵ بازی را هم با پیروزی پشت سر گذاشته.
۴) آخرین رویارویی آرژانتین و کلمبیا در کوپا آمریکا به ۴ سال پیش برمی‌گردد که در مرحله یک‌چهارم نهایی آلبی‌سلسته در ضربات پنالتی تری‌کولور را برد و حذف کرد.
یک) کلمبیا در ۸ بازی آخرش برابر آرژانتین فقط یک مرتبه موفق شده گل بزند.
صفر) ۲ بازی آخر این دو تیم در کوپا آمریکا گلی نداشته است.
۲۰) آخرین برد کلمبیا در کوپا آمریکا برابر آرژانتین به سال ۱۹۹۹ یعنی ۲۰ سال پیش برمی‌گردد.
۳۶) آرژانتین مدت‌هاست در مرحله گروهی کوپا آمریکا حذف نشده. آخرین ناکامی‌شان در صعود به مرحله حذفی ۳۶ سال قبل یعنی سال ۱۹۸۳ اتفاق افتاد.
۶) آلبی‌سلسته در ۹ بازی که لیونل اسکالونی مربی‌شان بوده ۶ بازی را برده‌اند.
۳) کلمبیایی‌ها در ۴ بازی با سرمربی جدیدشان کارلوس کی‌روش ۳ بازی را برده‌اند و یک شکست داشته‌اند.
ترکیب احتمالی دو تیم
آرژانتین: آرمانی، ساراویا، اوتامندی، پِسِیا، آکونیا، رودریگس، پارِدس، لوسلسو، پریرا، مسی و آگوئرو
کلمبیا: اوسپینا، آریاس، داوینسون، مینا، تسیو، کوادرادو، باریوس، اوریبه، خامس، موریل و فالکائو
14
کد مطلب: 161109