لیگ قهرمانان اروپا – فینال؛ تاتنهام صفر – لیورپول ۲
لیورپولی‌ها ششمین جام قهرمانی اروپا را بالای سر بردند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۴۵
 
 
لیورپول
 
لیورپول با پیروزی ۲ بر صفر در مادرید برابر تاتنهام ششمین قهرمانی‌اش در لیگ قهرمانان اروپا را جشن گرفت.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرورزشی، لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۲۰۱۹-۲۰۱۸ به پایان داستان خودش رسید، جایی که در مادرید پایتخت اسپانیا تیم‌های تاتنهام و لیورپول برابر یکدیگر صف‌آرایی کردند و سرخ‌های مرسی‌ساید قهرمان انگلیسی این فصل نام گرفتند. (خلاصه فینال لیگ قهرمانان اروپا را اینجــا تماشا کنید)
پیش از این دیدار لیورپول سابقه ۵ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را داشت و در کنار آن ۳ مرتبه هم در جام یوفای سابق یا لیگ اروپای فعلی جام گرفته بود، در حالی که تاتنهام قهرمانی‌هایش را فقط در جام یوفا و جام‌در‌جام اروپا به‌دست آورده. پیش از این هم فقط در یک فینال تاتنهام و لیورپول به مصاف هم رفته بودند که فینال جام اتحادیه انگلیس در سال ۱۹۸۲ بود، دیداری که با برتری لیورپول و قهرمانی سرخ‌ها پایان یافت.

در فصول اخیر رئال‌مادرید حاکم مطلق لیگ قهرمانان اروپا بوده، ۳ فصل متوالی قهرمان شده و در ۵ فصل اخیر هم ۴ قهرمانی داشته، اما این مرتبه که قهرمان نه اسپانیایی بود و نه رئال، جام در مادرید پایتخت اسپانیا اهدا شد.
حدود یک ساعت پیش از شروع فینال لیگ قهرمانان اروپا ترکیب تاتنهام و لیورپول به شرح زیر اعلام شد. لیورپول با همان ترکیب قابل پیش‌بینی آرایش شد، اما نکته ویژه ترکیب تاتنهام رسیدن هری کین به این بازی و قرار گرفتن در ترکیب اصلی بود.

دقایقی پیش از شروع فینال مراسمی ویژه به‌عنوان مراسم افتتاحیه این مسابقه که پنجمین فینال لیگ قهرمانان در اسپانیا بود، برگزار شد.
پیش از شروع فینال یک دقیقه همه حاضرین در ورزشگاه به احترام خوسه آنتونیو رِیس دست زدند، ستاره سابق سویا، آرسنال، رئال و اتلتیکو که امروز در ۳۵ سالگی در سانحه رانندگی جان خودش را از دست داد.
دامیر اسکومینا داور اسلوونیایی رأس ساعت ۲۳:۳۰ سوت آغاز فینال لیگ قهرمانان در سال ۲۰۱۹ را به صدا درآورد.
هنوز بازی به دقیقه یک نرسیده بود که ضربه سادیو مانه به دست موسی سیسوکو برخورد کرد و داور نقطه‌پنالتی را نشان داد. این پنالتی را دقیقه ۲ محمد صلاح تبدیل به گل نخست بازی کرد. (گل اول لیورپول را اینجا ببینید) صلاح پنجمین بازیکن آفریقایی پس از ماجر، اتوئو، دروگبا و مانه است که در فینال لیگ قهرمانان گل می‌زند.
در دقایق بعد از گل تاتنهام تلاش کرد برای جبران پیش بیاید، اما لیورپول بازی را کنترل کرد و حتی با حمله مجدد و شوت خوب ترنت الکساندر آرنولد شانس زدن گل دوم را هم داشت. با این حال بازی کمی محتاط‌تر دنبال می‌شد و تیمی بی‌گدار به آب نمی‌زد. شوت سرکش اندی رابرستون در دقیقه ۳۸ یخ بازی را آب کرد. شوتی که با واکنش یوریس به کرنر رفت. در نهایت نیمه نخست با همان یک گل به سود شاگردان کلوپ تمام شد.

نیمه دوم هم با مالکیت توپ بیشتر تاتنهام شروع شد، تیمی که نیاز داشت گل خورده‌اش را جبران کند، اما باز هم بازی حساب‌شده لیورپولی‌ها کمتر اجازه خلق موقعیت به اسپرز را می‌داد. سرانجام لیورپول در نیمه دوم فرصت بسیار خوبی دقیقه ۶۸ ایجاد کرد که شوت جیمز میلنر با فاصله بسیار کم بیرون رفت.

دقیقه ۷۹ ارسال کیران تریپیه و ضربه سر دله اَلی می‌توانست تاتنهام را به گل تساوی برساند که این ضربه هم با فاصله کم از بالای دروازه لیورپول به بیرون رفت. یک دقیقه بعد هم دو شوت متوالی از هئونگ مین سون و لوکاس مورا با درخشش آلیسون مهار شد. دقیقه ۸۵ هم ضربه ایستگاهی خطرناک کریستین اریکسن را باز هم آلیسون مهار کرد.
دقیقه ۸۷ دیووک اوریگی خیال هواداران لیورپول را راحت کرد. در شلوغی محوطه‌جریمه جوئل ماتیپ توپ را به مهاجم بلژیکی رساند و اوریگی شوت دقیقش را به گوشه دروازه یوریس زد. (گل دوم لیورپول را اینجا ببینید)
 در نهایت لیورپول ۲ بر صفر موفق شد تاتنهام را شکست دهد تا برای ششمین مرتبه قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شود و طلسم ناکامی‌های یورگن کلوپ در فینال‌ها هم بشکند. همچنین این سیزدهمین قهرمانی تیم‌های انگلیسی در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا بود. (مراسم اهدای جام قهرمانی به لیورپول را اینجــا ببینید)
 
 
 
14
کد مطلب: 160283