سخنان بزرگان محبوب‌ترین بخش «ماه خدا»/ تنوع در مناجات‌خوان‌ها برای دوری از تکرار
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۳۶
 
حسن سلطانی
 
حسن سلطانی
 
مجری برنامه «ماه خدا» گفت: ما برای امسال فقط ۵ دعای سحر از آقای حیدرزاده، میرداماد، زین العابدین،‌ مرحوم عباس صالحی و موسوی قهار آماده کردیم که در هفته یک شب و در ماه چهار شب دعاخوانی هر کدامشان پخش می‌شود.
به گزارش ستاره ها؛ «حسن سلطانی» مجری برنامه سحرگاهی «ماه خدا» در گفت‌وگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری فارس، درباره هدف گذاری این برنامه گفت: از آنجایی که مخاطبان برنامه‌های سحرگاهی با فاصله به جمع مخاطبان برنامه اضافه می‌شوند و اقشار مختلفی هستند، ما باید مجموع این مخاطبین را در نظر گرفته و در بسته‌هایی که برای ساعت‌های مختلف برنامه در نظر گرفتیم سعی کنیم تا همه مخاطبان را راضی نگه داریم. برای مثال از قطعه‌های ادبی،‌عرفانی، بوستان و گلستان، نظامی، ترجمه ادعیه، دعای ابوحمزه، افتتاح و دعای سحر استفاده می‌کنیم.
وی در همین زمینه ادامه داد: اگر سیره معصومین را خوانده باشید می‌بینید که در زمان سحر اغلب به دعا و راز و نیاز می‌پرداختند،‌ به همین خاطر آن زمان از روز دیگر عملا فرصتی برای صحبت درباره فلسفه روزه‌داری نیست و بایستی مطالب بسیار کوتاه، شیرین، گویا و بر اساس حوصله مخاطب در زمان سحر چیده شود. همچنین با احتساب برنامه‌های میانی و پلی بک‌ها، «ماه خدا» جُنگ معرفتی برای سحرهای ماه مبارک رمضان به شمار می‌رود.  
این مجری تلویزیونی با اشاره به محبوب‌ترین آیتمی که توسط مخاطبان مورد استقبال قرار گرفته است، گفت: در آن ساعت از شبانه روز انتظار ارسال پیامک از جانب مخاطبان نداریم چراکه هر کسی از خواب بلند شده دغدغه‌های دیگری دارد مثل عبادت و خوردن سحری. اما بیشترین بخشی که مردم از آن استقبال کردند، بخش‌های کوتاهی از سخنان بزرگانی چون آیت الله جوادی آملی، فاطمی‌نیا، انصاریان، عالی،‌علوی تهرانی و ... است.
 
سلطانی درباره اینکه چقدر مخاطب قالب‌های تکراری را در این سبک برنامه‌ها پسند می‌کند، ‌گفت: قالب تکراری در سایر برنامه‌های سیما با برنامه‌های سحرگاهی تعریف متفاوتی دارد. برای مثال اگر هر شب دعای سحر را پخش نکنید مردم می‌گویند حتما اتفاقی افتاده است، اما اگر هر شب دعای سحر را به جای خود و با برنامه‌ریزی پخش کنید می‌گویند که همه چیز سر جای خود است. ممکن است در برنامه‌های سحرگاهی هر شب دعای ابوحمزه، دعای سحر و مناجات و آوازهای عرفانی پخش شود، اما این تکرار آزار دهنده نیست.
وی ادامه داد: البته باید سازندگان برنامه‌های مناسبتی تنوع صداها و خواننده‌های  این دعاها را رعایت کرده تا دچار تکرار نشوند. ما برای امسال فقط ۵ دعای سحر از آقای حیدرزاده، میرداماد، زین العابدین،‌ مرحوم سید عباس صالحی و موسوی قهار آماده کردیم که در هفته یک شب و در ماه چهار شب دعاخوانی هر کدامشان پخش می‌شود و به این ترتیب تنوع را در برنامه رعایت کردیم.
این مجری در ادامه نیز با اشاره به مکان‌هایی که برای ضبط این دعاها در نظر گرفته شده است، نیز افزود: علاوه بر تعدد صداهای مختلف برای دعاهای سحرگاهی، ما از لوکیشن‌های مختلفی برای ضبط این دعاها استفاده کردیم. باغ ایرانی یکی از این لوکیشن‌ها بود.
وی درباره اینکه برای اذان‌های صبح نیز از قاری‌های متنوعی بهره بردیم، بیان داشت: آقایان فردی، کریم منصوری و قاری‌های بسیاری برای اذان گویی به برنامه دعوت شدند و برای ضبط اذان به مشهد اردهال رفتند. با توجه به اینکه از قبل اذان‌های بسیاری را به صورت ضبط شده در اختیار داشتیم، اما بنا را بر این گذاشتیم تا کار جدیدی در لوکیشن جدیدی انجام دهیم.
سلطانی ضمن پاسخ به این سوال که چرا بعد از اذان صبحگاهی برنامه «ماه خدا» به یکباره رها می‌شود، گفت: سحر تعریفی دارد و شما از نیمه شب تا طلوع فجر و اذن صبح سحر نامیده می‌شود و از ساعت ۲ تا اذان، زمان سحر است و اینکه چرا برنامه بعد از اذان رها شده به نظر می‌آید به این خاطر است که آغاز برنامه ما ساعت ۲ و پایان آن بعد از دعای روز و نماز جماعت صبح است و بعد از آن مطلبی چهار دقیقه‌ای خوانده می‌شود و بعد از پخش آوازی عرفانی، آنتن به جزخوانی سپرده می‌شود. ما در پایان برنامه با مخاطبان خداحافظی می‌کنیم، اما مبنا را بر این می‌گذاریم که در سایر شهرها هنوز اذان نشده است.
وی درباره حضور کارشناس مذهبی در برنامه سحرگاهی «ماه خدا» نیز عنوان داشت: برای برنامه سال‌های گذشته نیز در هر ده شب از یک کارشناس استفاده کردیم. در این ۱۲ شب با آقای برازش درباره اهمیت دعا صحبت کردیم و بازخوردهای خوبی هم گرفتیم. شاید من هم موافق بحث‌های خیلی طولانی در فرمت این برنامه نیستم چراکه گفت‌وگوهای طولانی ریتم برنامه را کند می‌کند و باعث ریزش مخاطب می‌شود.
سلطانی درباره تنوع کارشناس‌های این برنامه نیز گفت: تا پایان ماه مبارک رمضان سه کارشناس داریم. آقای شهاب مرادی در شب رحلت حضرت خدیجه (س)، آقای آقا تهرانی در ۹ شب بعد و آقای شجاعی در ده شب پایانی رمضان به عنوان کارشناس در برنامه حاضر خواهند شد.
وی ضمن توضیح ویژه برنامه شب‌های وفات حضرت خدیجه و ولادت امام حسن مجبتی (ع) گفت: شب دهم و یازدهم به صورت ویژه درباره حضرت خدیجه صحبت می‌کنیم چراکه معتقدم در طول سال کمتر به این بانوی جلیل القدر پرداخته می‌شود. ایشان فردی بود که همه مسلمان‌ها به او مدیون هستند و همه هست و نیست خود را فدای پیغمبر اکرم (ص) کرد و از هیچ گونه تلاش و عشق ورزی به پیامبر فروگذاری نکرد. همچنین شام پانزدهم و شانزدهم نیز به طور ویژه به امام حسن مجتبی (ع) می‌پردازیم.
این مجری با اشاره به برنامه‌های ویژه‌ای که برای سحرگاه شب‌های قدر در نظر گرفته‌اند، عنوان داشت: در این شب‌ها موضوع گفت‌وگوهایمان با شب قدر و امیرالمومنین (ع) همخوانی دارد. از شب هجدهم ماه رمضان ما وارد ایام قدر می‌شویم و در آن روزها تا شب بیست و سوم اغلب مطالب مورد بحث ما در منزلت، مقام و شآن حضرت علی (ع) است. بعد از آن تا پایان ماه رمضان وارد مرحله سوم و پایانی ماه و قدر دانستن این ماه می‌شویم.
به گزارش فارس، برنامه سحرگاهی «ماه خدا» با اجرای حسن سلطانی هر شب در ایام ماه مبارک رمضان از شبکه یک سیما بروی آنتن می‌رود.
14
کد مطلب: 159581