سرطان شکست دادنی است!
فرمولی طلایی برای کمک به بیماران صعب العلاج
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۰
 
قبل از شروع این مطلب باید با فرمول طلایی و روان شناسانه ای آشنا شوید که می تواند به بیماران سرطانی در مسیر درمان کمک زیادی بکند؛ «داشتن انگیزه + حمایت اجتماعی = شکست سرطان».
به گزارش ستاره ها به نقل از خراسان ،همان طور که می دانید با وجود پیشرفت های فراوان در عرصه علم پزشکی و توسعه دانش بشری در مهار و درمان انواع بیماری ها، سرطان هنوز هم به عنوان یکی از بیماری های جدی و در برخی موارد غیر قابل درمان به شمار می رود. در گذشته سرطان به عنوان یک بیماری دردناک که با مرگی قریب الوقوع همراه است، شناخته می شد اما با پیشرفت های اخیر در درمان این بیماری، سرطان فقط در بیش از نیمی از موارد یک بیماری مزمن به شمار می آید.
فرمولی طلایی برای کمک به بیماران صعب العلاج
عامل 80 درصد مرگ و میرها در 15 سال آینده
مطالعات متعدد نشان می دهد که تشخیص بیماری سرطان موجب بروز مشکلات هیجانی و عاطفی عمیق نه تنها در خود بیمار بلکه در اعضای خانواده آن ها می شود. آمارها و پیش بینی های وزارت بهداشت نشان می دهد که سالانه 112 هزار نفر در کشور به انواع سرطان مبتلا می شوند و این بیماری در 15 سال آینده علت 80 درصد مرگ و میرها در ایران خواهد بود(منبع خبر: ایرنا). با توجه به این آمار و این که در روز جهانی سرطان هستیم، در ادامه چند نکته مهم در خصوص بیماری سرطان و افرادی که مبتلا به این بیماری می شوند مطرح می شود.
واکنش های اولیه بعد از ابتلا به سرطان
وحشت زده اید؟ شوکه شدید؟ احساس ناامیدی می کنید؟ هر کدام از این حالت ها در مراحل اولیه آگاهی از بیماری ممکن است سراغ تان بیاید. این فرایندهای روانی که با آگاهی فرد از ابتلا به سرطان شروع می شود، به طور طبیعی از چندین مرحله اساسی از جمله شوک، ناباوری و انکار، ترس و اضطراب، احساس گناه، غمگینی و افسردگی، خشم، پذیرش واقعیت و تطبیق با آن گذر خواهد کرد و برخی افراد ممکن است به دلایل گوناگون هیچ وقت نتوانند به سازگاری مناسب دست یابند.
بنابراین رسیدن به مرحله پذیرش و سازگاری با شرایط موجود نیازمند گذر زمان و به کارگیری برخی راهبردهای مشکل گشاست که به خودتان فرصت کافی دهید. شما می توانید در این فرایند از افرادی که در مقابله با بیماری سرطان موفق بوده اند، کمک بگیرید. قرار دادن خود در این موقعیت های همدلانه، تسلط شما به وضعیت موجود را بهتر خواهد کرد.
شبکه اجتماعی خود را گسترش دهید
با توجه به این که بیماری سرطان بر توانایی جسمی و روانی- اجتماعی فرد برای مقابله با بیماری تاثیر گسترده ای دارد، نقش حمایت های اجتماعی موثر بر توانمندی مقابله با بیماری سرطان، بسیار راه گشا به نظر می رسد. منظور از حمایت اجتماعی، برقراری یک تعامل اجتماعی است که با برقراری ارتباط شروع می شود و تداوم آن به ایجاد ارتباطی همدلانه و در نهایت به تشکیل یک شبکه ایمنی برای بیمار می انجامد. ارتباط به افراد کمک می کند که با شرایط استرس زا مقابله کنند و به احساس بهتری درباره خود دست یابند. افزایش اعتماد به نفس، احساس تعلق به گروه، تقویت توانایی هایشان یا شایستگی انجام وظایف ضروری شان همه به عنوان اشکال حمایت اجتماعی در نظر گرفته می شوند.
دست از فعالیت های روزمره تان برندارید
به بیمار سرطانی توصیه می شود تا آن جا که امکان پذیر است و توان جسمانی و روانی اجازه می دهد به فعالیت های گذشته (زیر نظر پزشک مربوط) ادامه دهد. انجام امور روزانه مثل رفتن به سرکار، رسیدگی به کارهای خانه و حتی انجام برخی فعالیت های هنری می تواند به حفظ روحیه بیمار سرطانی کمک کند.
فعالیت های ورزشی را فراموش نکنید
ورزش برای مبتلایان به سرطان همراه با بهبودی خلق و خوی، افزایش اعتماد به نفس، کاهش خستگی و به طور کلی طول عمر طولانی تر و عود کمتر بیماری است. بنابراین به بیماران سرطانی پیشنهاد می شود که با مشورت پزشک خود، فعالیت های ورزشی متناسب با وضعیت جسمانی خود را انجام دهند.
از احساس ترحم دیگران ناراحت نشوید
از آن جایی که معمولا اطرافیان بیماران سرطانی و صعب العلاج، آگاهی و اطلاعات دقیقی راجع به بیماری ندارند و تصور می کنند که سرطان یعنی پایان زندگی و هیچ درمانی ندارد، ممکن است ناخواسته به بیماران مبتلا به سرطان ترحم زیادی نشان دهند که این موضوع از جانب اغلب بیماران آزاردهنده قلمداد می شود.
برای مقابله با این احساس ترحم به نظر می رسد که حضور شاداب تر در فرایندهای جاری جامعه و افزایش حس امیدواری راجع به درمان از سوی خود بیمار، می تواند بسیار کمک کننده باشد. هر اندازه که بیمار درباره فرایند درمان بیماری خود نا امید باشد و به سبب این ناامیدی، نقش یک بیمار منفعل را به عهده بگیرد، احتمال ایجاد حس ترحم در اطرافیان راجع به خودش را افزایش می دهد. ضمن آن که توکل و استعانت از خدای مهربان می تواند فراتر از هر چیزی در مبارزه با سرطان در کنار مواردی که گفته شد به بیمار کمک کند.

 
14
کد مطلب: 153570