عدم تعیین تکلیف و تملک "خانه پدری تختی و زورخانه پولاد" توسط شهرداری
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۸
 
تختی
 
تختی
 
رئیس کمیته ورزش شورای شهر تهران با انتقاد از وضعیت خانه پدری تختی و زورخانه پولاد گفت: از مسئولان سازمان میراث فرهنگی می‌خواهم تا نسبت به ثبت این دو بنای ارزشمند اقدامات لازم را انجام دهند.
به گزارش ستاره هابه نقل از خبرگزاری تسنیم ؛ حجت نظری در جریان برگزاری یکصد و دوازدهمین جلسه شورای شهر تهران در مورد وضعیت خانه پدری تختی و زورخانه پولاد اظهار کرد: مرحوم غلامرضا تختی که به حق لقبی شایسته‌تر از جهان پهلوان را نمی‌توان بر او گذاشت، یکی از اسطوره‌های ورزش ایران و نماد فرهنگ اصیل پهلوانی است که با کسب افتخارات جهانی، نامش در خارج از مرزهای کشور نیز درخشیده است.
وی با اشاره به اینکه هفدهم دی‌ ماه سالروز وفات این ورزشکار محبوب کشورمان بهانه‌ای است برای یاد کردن از آن بزرگ‌مرد و راه رسمی که باید به بهانه‌هایی مدام یادش کنیم، تصریح کرد: متاسفانه اما این روزها دو یادگار باقیمانده از غلامرضا تختی در شهر تهران، یعنی خانه پدری تختی در محله خانی‌آباد قدیم(خیابان تختی) واقع در منطقه 12 و زورخانه پولاد در خیابان وحدت اسلامی واقع در منطقه 11 شهرداری تهران وضعیتی مناسب ندارند.
رئیس کمیته ورزش شورای شهر تهران گفت: خانه پدری تختی که می‌تواند به عنوان موزه تختی و یکی از جاذبه‌های گردشگری ورزشی شهر تهران برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل و مورد بهره‌برداری قرار گیرد، متاسفانه امروز به تریکوبافی تبدیل شده است و از دیگر سو، زورخانه پولاد که تختی در آنجا به ورزش باستانی می‌پرداخت، امروز تبدیل به باشگاه بیلیارد شده است.
نظری افزود: این در حالی است که شورای اسلامی شهر تهران، در مصوبه بودجه سال 1397 شهرداری تهران، مبالغ 20 و 15 میلیارد ریال را برای تملک زورخانه پولاد و خانه تختی  اختصاص داد و مناطق 11 و 12 مکلف شدند این دو ملک را تملک کنند که متاسفانه این مهم تحقق نیافته است.
وی گفت: به عنوان رییس کمیته ورزش شورای اسلامی شهر تهران، از شهرداری تهران می‌خواهم که در زمان باقیمانده تا پایان سال 1397، نسبت به تحقق این دو ردیف اعتباری اقدامات لازم را انجام دهد؛ متاسفانه در بازدیدهایی که از محلاتی که زورخانه پولاد و خانه پدری تختی در آن واقع شده داشتم، متوجه شدم که بسیاری از ساکنان آنها به‌خصوص نسل جوان و کودکان هیچ اطلاعی از  پیشینه محله خود ندارند و یقینا اطلاع از قدمت و پیشینه یک محله، در افزایش حس تعلق و ارتقای مشارکت‌های شهروندی نیز موثر است.
رئیس کمیته ورزش شورای شهر تهران خاطر‌نشان کرد: از مسئولان محترم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز می‌خواهم تا نسبت به ثبت این دو بنای ارزشمند، اقدامات لازم را انجام دهند.
14
کد مطلب: 151386