نمایشگاه سازهای موسیقی برگزار می‌شود / سازسازی در مقابل مخاطبان
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۱
 
نمایشگاه سازهای موسیقی
 
نمایشگاه سازهای موسیقی
 
نمایشگاه ساز خانه موسیقی با حضور سازندگان‌سازهای ایرانی، غربی و ابداعی برگزار‌ می‌شود.
به گزارش ستاره ها به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا، قرار است «دومین نمایشگاه ساز خانه موسیقی» از 21 تا 25 آبان 1397 در خانه هنرمندان برگزار شود.
به همین منظور نشست خبری این نمایشگاه با حضور فرمان مرادی(رئیس کانون سازندگان ساز)، داریوش النجری(دبیر نمایشگاه)، عطا نویدی مدیر اجرایی نمایشگاه و محمدرضا عاطفی مدیر اجرایی خانه موسیقی، صبح امروز دوشنبه 14 آبان از ساعت 10 صبح در خانه موسیقی برگزار شد.
در این‌نشست که در خانه موسیقی برگزار شد، داریوش النجری عضو هیات مدیره کانون سازندگان ساز خانه موسیقی ایران و دبیر هنری دومین نمایشگاه سازندگان ساز گفت: از سالی که من در هیات مدیره کانون حضور داشتم یکی از پیشنهاداتی که مورد توجه ما بود برگزاری نمایشگاه ساز بود که پس از ارائه این طرح و موافقت هیات مدیره بنده مسئولیت برگزاری این رویداد را به عهده گرفتم. مهم ترین انگیزه ای که می توانست دلگرمی من در این راه باشد، گردهمایی سازندگان ساز در یک مکان مشخص بود که واقعا در این مدت زحمات آنها دیده نشده است.
وی ادامه داد: این گردهمایی در معاشرت سازندگان و نوازندگان تاثیر بسیار زیادی دارد و می تواند منجر به دیدار اعضایی شود که شاید خیلی همدیگر را نمی شناسند. به اعتقاد من حضور در این نمایشگاه یک رقابت سازنده است که با توجه به امکانات خانه موسیقی شاید خیلی نباشد اما همین که یک نمایشگاه با مشارکت این مجموعه در خانه هنرمندان برگزار می شود می تواند اتفاق ارزشمندی باشد. 
النجری گفت: فضای جامعه ما در شرایط فعلی فضای نگران کننده ای است اما من بر این باورم که با برگزاری این نمایشگاه سازندگان ساز از کارگاه‌ها و خانه‌های خود بیرون می‌آیند و شرایطی را پیش روی خود می بینند که می تواند دربرگیرنده تعاملات خوبی در عرصه تولید ساز باشد.
در ادامه این نشست فرمان مرادی رییس کانون سازندگان ساز، خانه موسیقی گفت: کانون سازندگان ساز بیش از یک هزار و 200 نفر عضو پیوسته و وابسته دارد. این کانون با همت آقای نوربخش و همکارانشان در خانه موسیقی به فعالیت خود ادامه می‌دهد و این نمایشگاه نیز بخشی از برنامه های ماست که امیدوارم روزی شرایط آن فراهم شود که بتوانیم آن را به صورت جهانی برگزار کنیم. البته هم اکنون مشابه چنین نمایشگاه هایی در کشورهایی نظیر آلمان و امارات برگزار می شود و به قدری رویدادهای گسترده ای هستند که تاثیر بسیار زیادی در عرصه  ساخت ساز دارد. 
او با اشاره به نمایشگاه سازهای ابداعی محمدرضا شجریان که چند سال پیش در خانه هنرمندان برگزار شد، تاکید کرد: استاد شجریان به اندازه کافی سازهایشان معرفی شد بنابراین با توجه به فضای محدودی که در اختیار داریم، برنامه ای برای نمایش سازهای ایشان نداریم. اما من می دانم اگر اکنون این هنرمند مطرح موسیقی کشورمان حال مساعدی داشت قطعا شاهد حضورش در این نمایشگاه بودیم. اما ما برای این دوره شرایطی را فراهم کردیم که سازهای ابداعی هنرمندان فعال این عرصه از بخش های قابل توجه ما خواهد بود. 
وی درباره برگزاری دومین نمایشگاه سازندگان ساز در خانه هنرمندان ایران گفت: خیلی تلاش کردیم تا فضای این نمایشگاه در محیط گسترده تری برگزار شود اما متاسفانه شرایط مالی اجازه این کار را به ما نداد. اما همان طور که گفتم خیلی امیدوارم که در دوره های بعد بتوانیم شرایط برگزاری این نمایشگاه در محیطی بزرگ تر را فراهن کنیم. 
عطا نویدی مدیراجرایی این نمایشگاه در بخش دیگری از این نشست گفت: حدود یک سال مقدمات برگزاری نمایشگاه به طول انجامید. این نمایشگاه در چهار سالن طبقه همکف خانه هنرمندان در سه بخش سازهای ایرانی، سازهای غربی و سازهای ابداعی برگزار می شود. حدود 50 غرفه در این محیط برای هنرمندان شرکت کننده در نظر گرفته شده است. روز افتتاحیه هم ما مراسم ویژه ای در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان برگزار می کنیم.
مدیر اجرایی دومین نمایشگاه ساز خانه موسیقی ادامه داد: آنچه برای غرفه های مختلف نمایشگاه در نظر گرفته شده به این ترتیب است که هنرمندان متقاضی شرکت در نمایشگاه علاوه بر حضور فعال در غرفه ها، بخش هایی از مراحل مختلف سازسازی را پیش روی مخاطبان انجام خواهند داد. این در حالی است که برنامه هایی برای گفتگوی مستقیم مخاطبان با هنرمندان شرکت کننده در نظر گرفته شده  که متناسب با فضای نمایشگاه میزبان علاقه مندان موسیقی خواهد بود.
نویدی تاکید کرد: البته ما امکان فروش ساز نداریم اما شرایطی فراهم شده که حاضران در غرفه با ارائه کارت ویزیت خود بتوانند شرایطی را برای فروش سازهایشان فراهم کنند.
حمیدرضا عاطفی مدیر اجرایی خانه موسیقی هم درباره سازهای ابداعی محمدرضا شجریان گفت: چندی پیش نمایشگاهی از سازهای ابداعی استاد محمدرضا شجریان برگزار شد که ما تصمیم داریم به بهانه برگزاری دومین نمایشگاه ساز، فیلمی را آماده کرده و در قالب یادکردی از این هنرمند مطرح موسیقی کشورمان در فضای نمایشگاه پخش کنیم. ما در حوزه فروش سازها نیز با توجه اینکه به شدت از محدودیت فیزیکی برخوردار هستیم نمی توانیم به صورت گسترده برای این کار اقدام کنیم، اما شرایطی وجود دارد که فروشندگان شناخته شده سازهای موسیقی در نمایشگاه حضور داشته باشند و با مخاطبان نمایشگاه در این زمینه ارتباطاتی داشته باشند.
14
کد مطلب: 145888