روحانی در جمع مدیران وزارت اقتصاد:
ایران تحریم‌ها راباافتخار می‌شکند/مرگ بر آمریکا را باید عملی کنیم
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۰
 
 
روحانی
 
رئیس جمهور با بیان اینکه من به رهبران کشورهای جهان گفتم که ما این بار با افتخار تحریم‌ها را خواهیم شکست، گفت: طبق قطعنامه ۲۲۳۱ تمام کشورهای دنیا موظفند روبروی آمریکا بایستند.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر، حجت الاسلام حسن روحانی در همایش مدیران ارشد وزارت امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه ما مشکلی برای مذاکره نداریم به شرطی که طرف مقابل برای عهد و قول خود وفا کند و ارزشی برای آن قائل باشد، گفت: امروز خوشبختانه آمریکا در ماجراهای اخیر از همیشه منزوی‌تر است.
وی افزود: در بخش سیاسی، افکار عمومی و حقوقی موفقیت های بسیار خوبی بدست آوردیم؛ این کار ساده‌ای نیست که آمریکا حرفی بزند و اتحادیه اروپا روبروی او بایستد.
روحانی گفت: برخی فکر می‌کنند پیروزی در برجام یک موفقیت بود اما آمریکایی‌ها آن را از بین بردند؛ این درست نیست. ما همان موفقیت را امروز هم از نظر سیاسی داریم.
رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه امروز همه کشورهای دنیا به استثنای چند کشور در برابر آمریکا ایستاده اند و در کنار ایران هستند، اظهار کرد: در سازمان ملل دیدیم که استقبال افکار عمومی دنیا از سخنان مسئولین ایرانی و کاخ سفید چگونه بود.
وی افزود: شورای امنیت سازمان ملل را تشکیل داه بودند تا آخرین میخ را بر تابوت برجام بزنند اما به نشست حامیان برجام تبدیل شد. رسانه‌ها و صداوسیما باید این موفقیت را با صدای رسا بیان کنند و مردم بدانند نمایندگان آنها چقدر فعالیت کردند و موفق بودند.
روحانی گفت: امروز آمریکا ناچار می شود هشت کشور را از خرید نفت استثنا کند، در حالی که قبلا گفته بود می‌خواهم فروش نفت ایران را به صفر برسانم؛ این یک پیروزی برای ماست.
رئیس جمهور تاکید کرد: آمریکایی‌ها گفتند نمی‌گذاریم اقتصاد ایران فعال باشد و رشد کند اما صادرات ما در همین هفت ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر شد؛ این هم یک موفقیت است.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران می‌تواند نفت خود را بفروشد و خواهد فروخت. اگر آمریکا این هشت کشور را از تحریم نفتی ایران مستثنی نمی کرد ما باز هم نفت خود را می‌فروشیم.
روحانی با بیان اینکه من به رهبران کشورهای جهان گفتم که ما این بار با افتخار تحریم‌ها را خواهیم شکست، تصریح کرد: طبق قطعنامه ۲۲۳۱ تمام کشورهای دنیا موظفند روبروی آمریکا بایستند.
رئیس جمهور گفت: امروز ملت‌های منطقه موفق شدند که آمریکا را از اهداف اعلام شده خود به عقب برانند.
روحانی با بیان اینکه امروز در جایگاهی هستیم که سازمان‌های بین‌المللی و افکار عمومی با ماست و آمریکایی‌ها از هر زمان دیگر سر به زیرتر هستند، اظهار کرد: این ماجرای قتل فجیع در استانبول، آبروی آمریکا را در طول تاریخ برد.
وی افزود: آمریکایی که اکثر کشورهای دنیا از او حمایت می‌کردند، امروز سر به زیر و شرمنده شده است و آخر هم از این منجلاب نجات پیدا نمی‌کند.
رئیس جمهور تصریح کرد: ما افتخار می‌کنیم از ملت‌های منطقه حمایت می‌کنیم اما آمریکا افتخار می‌کند از رژیمی کودک کش و رژیمی که علیه مردم یمن جنگ به راه انداخته است حمایت می‌کند.
روحانی با تاکید بر اینکه آمریکا می‌خواهد ایران را تضعیف و ملت ایران را ناامید کند اما به هیچکدام از آنها نخواهد رسید، گفت: ایران با قدرتمندی راه خود را ادامه می‌دهد. البته این یک شرط دارد و آن هم وحدت کلمه و اتحاد است.
وی با بیان اینکه ما باید مسائل جناحی را کنار بگذاریم، گفت: امروز یک انتخابات انجام می شود اما تا دو سال و نیم بعد، دنبال آن انتخابات هستیم. الحمدالله انتخابات هم زیاد در ایران داریم. وقتی انتخابات تمام شد باید رفاقت‌ها شروع شود نه رقابت. دولت که انتخاب شد، بعد از آن متعلق به همه ملت و جناح های ایران است. اذیت کردن یکدیگر فایده ای ندارد، باید به جای آن دشمن را اذیت کنیم.
رئیس جمهور تصریح کرد: سال گذشته در ایامی اینجا آمدیم که ملت ایران با حضور در راهپیمایی‌ها اتفاقات دی ماه را خنثی کرد اما ظاهرا فیلم این راهپیمایی بدست آمریکایی‌ها نرسید. آمریکایی‌ها بر مبنای فیلم اول، در اواخر دی ماه راجع به برجام تصمیم گرفتند. فیلم های راهپیمایی‌های بعدی که ۱۲ و ۱۳ و ۱۴ دی ماه همه چیز را شست به دست آنها نرسید. این نشان می‌دهد که وحدت ما بر اراده کاخ سفید تاثیر می گذارد.
روحانی با بیان اینکه مرگ بر آمریکا را باید عملی کنیم و عملی کردن آن این است که کاخ سفید از ما و اتحاد ما بترسد، گفت: مگر امکان پذیر است ملت بزرگی مانند ایران که در انتخابات گفتند به عقب باز نمی‌گردیم به ۴۰ سال پیش بازگردند؟ انقلاب اسلامی متعلق به ملت ایران است و آنها صاحبان نظام هستند.
وی افزود: دعواهای حزبی و جناحی ما پای صندوق رای باید تمام شود؛ فصل الخطاب ما صندوق رای است.
رئیس جمهور با بیان اینکه بی تردید امروز با وحدت و تلاش مضاعف از تحریم عبور می‌کنیم و سرمایه خارجی را به کشور برمی‌گردانیم، گفت: این جزو وظایف این وزارت اقتصاد است؛ ما مسیر رشد اقتصادی را دوباره آغاز می کنیم. روندی که در این چندماه وارد آن شدیم با اراده و تلاش به پایان می‌رسد.
روحانی گفت: در سال ۹۲ که کار را شروع کردیم تورم سالانه ما ۳۲.۸ بود. در سال ۹۳ این میزان به ۱۴.۶ کاهش یافت و در ۹۴ به ۱۱.۱ و در ۹۵ و ۹۶ تک رقمی شد. من از اول دولت یازدهم گفتم تورم تک رقمی خواهد شد. الان دوباره وارد تورم ۲ رقمی شدیم که باید برای مهار آن تلاش کنیم.
وی افزود: رشد اقتصادی ما امسال با مشکلاتی مواجه است که باید برای آن هم تلاش کنیم. البته شرایط امروز ما آسان نیست چراکه ابرقدرتی مانند آمریکا و چند رژیم در کنار او، علیه ما قرار گرفته اند.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ما در دادگاه لاهه دو مرتبه و در ایتالیا یک بار روبروی آمریکا بودیم که در هر سه مورد به پیروزی رسیدیم، اظهار کرد: رئیس دادگاه لاهه چند روز پیش در سازمان ملل آمریکا را محکوم و تحریم ها را خلاف مقررات بین المللی برشمرد.
روحانی تصریح کرد: دیپلمات های ما جناحی نیستند بلکه متعلق به کشور و ملت ایران هستند.
 وی با اشاره به اظهارات برخی مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه ایران تحریم‌ها را دور می‌زند، گفت: ما تحریم غیرقانونی شما را با افتخار دور میزنیم چراکه برخلاف مقرارات بین المللی است.
رئیس جمهور، ادامه داد: معتقد نیستم شرایط تولید ما بدتر شده، ممکن است سخت‌تر شده باشد؛ اما از طرفی امروز بازار و متقاضی برای تولیدات و کالاها وجود دارد. در گذشته گاهی اقتصاددانان به ما می گفتند اگر قیمت ارز ۴۲۰۰ تومان بشود ایران گلستان می‌شود و استدلالشان هم رونق صادرات بود. امروز که حداقل قیمت ۴۲۰۰ تومان است.
روحانی با تاکید بر اینکه اقتصاد دانش بسیار پیچیده ای است و فراز و نشیب‌های زیادی دارد، خاطرنشان کرد: به وزارت اقتصاد توصیه می‌کنم اگر می‌خواهید پیشرفت کنید صاحبان تجربه را هم بیاورید. همه علم اقتصاد در دانشگاه تهران و دیگر دانشگاه ها نیست، بلکه در بازار و اقتصاد جهانی نیز هست که باید از آنها نیز استفاده شود و موفقیت آقای دژپسند هم به این موضوع بستگی دارد.
وی با اشاره به اینکه باید در برابر دانش دیگران تواضع و گوش شنوا داشت، افزود: تاکنون نشده که با بخش خصوصی بنشینم و نکته ارزنده‌ای را نیاموزیم. اگر از همه نظریات استفاده کنیم می‌توانیم از این مسیر سخت عبور کنیم.
رئیس جمهور عنوان کرد: فروش بنگاه های دولتی وظیفه وزارت اقتصاد است و باید سهام شرکت‌ها به‌زودی وارد بازار شود. دولت، نیروهای مسلح و نهادهای عمومی غیردولتی به صلاح ملت است که سهام خود را واگذار کنند. بازار سرمایه را باید ترویج کنیم چراکه به بخش‌های مختلف می‌تواند کمک کند.
روحانی با تاکید بر لزوم ساماندهی مالیات و توسعه دولت الکترونیک در کشور، گفت: برخورد چهره به چهره در سرمایه‌گذاری و تسهیلات گرفتن خوب نیست. بگذاریم مردم اگر می‌خواهند یک مجوز را بگیرند، لازم نباشد چهره مبارک یک مدیر را هم ببینند. مردم را باید با صفحه‌های الکترونیکی آشنا کنیم، با مدیر نمی‌خواهد رفیق کنیم.
وی تصریح کرد: خیلی غصه نخورید که فلان سرمایه‌گذار اروپایی رفته است؛ سرمایه‌گذاران دیگری هم هستند که باید آن‌ها را جذب کنیم. اگر هر طرحی برای تصویب در هر ساعتی از شب و روز آماده باشد، من هم آماده‌ام. این ایام روزهایی نیست که بگوییم جمعه و شب و بی وقت است، امروز شرایط جنگی است و در شرایط جنگ دیگر روز تعطیل و غیرتعطیل معنا ندارد.
رئیس جمهور در پایان با تاکید بر اینکه اگر برای رضای خداوند و راحتی خلق او تلاش کنیم حتما ما را پیروز می‌گرداند، گفت: امیدوارم در دوره جدید، وزارت امور اقتصادی و دارایی بتواند مسئولیت خود را به خوبی پیش ببرد.
14
کد مطلب: 145834