گرم شدن اقیانوس‌ها عامل تشدید طوفان‌های مرگبار
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۳
 
بررسی های تازه ای که توسط اداره ملی اقیانوسی و جوی امریکا صورت گرفته، نشان می دهد افزایش دمای آب اقیانوس ها به علت گرمایش زمین علت تشدید وقوع طوفان های مرگبار است.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری فارس: کارشناسان این اداره معتقدند حداقل شش طوفان سهمگین در سال گذشته به همین علت رخ داده است. آنان هشدار داده اند که طوفان های مذکور در سال های آینده بیشتر رخ خواهند داد و بر شدت آنها هم افزوده خواهد شد.
در سال گذشته شش طوفان و گردباد بی سابقه ایالات مختلف آمریکا را درنوردید که سه تای آنها موسوم به هاوری، ارما و ماریا باعث تخریب گسترده خانه ها، زیرساخت ها، سیل و آوارگی مردم شدند.
دامنه این طوفان ها به کشورهای دیگری نظیر پورتوریکو نیز کشیده شد که هنوز از تبعات طوفان بی سابقه ماریا در شهریور ما جان به در نبرده است. بیش از 3000 نفر به علت وقوع این طوفان جانشان را از دست دادند.
بر اساس بررسی این سازمان، متوسط دمای آب اقیانوس ها در یک دهه اخیر برابر با 0.67 درجه سانتیگراد بوده است، این در حالی است که صد سال قبل متوسط دمای آب اقیانوس ها 0.23 درجه سانتیگراد زیر صفر بوده است و تداوم روند مذکور می تواند مشکلات زیادی برای تداوم حیات بر روی کره زمین ایجاد کند.
گفتنی است ادارهٔ ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده آمریکا که در سال 1970 تاسیس شده، یک سازمان پژوهشی فدرال آمریکا است که عهده دار و مجری طرحهای ملی ایالات متحده در زمینه برنامه‌های جوی و اقیانوسی است. NOAA زیر نظر وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا فعالیت می‌کند.
14
کد مطلب: 142557