در نشست خبری مطرح شد:
صرفه‌جویی به خانه سینما رسید/ جشن بزرگ سینما بدون مراسم بزرگ
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۲
 
 
علی نصیریان
 
در نشست خبری بیستمین جشن بزرگ سینمای ایران به دبیری علی نصیریان اعلام شد که امسال از مراسم بزرگ خبری نیست و تمرکز بیشتر بر داوری آثار است.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر، صبح امروز سه شنبه ۱۹ تیر ماه اولین نشست خبری بیستمین جشن بزرگ سینمای ایران به دبیری علی نصیریان برگزار شد. منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، علی نصیریان دبیر جشن، تورج منصوری و مازیار میری در این نشست حضور داشتند.
در ابتدای این نشست مازیار میری از اینکه علی نصیریان به عنوان رییس جشن این مسئولیت را پذیرفته ابراز خرسندی کرد.
منوچهر شاهسواری نیز با اشاره به اینکه جشن امسال آخرین دوره از شیوه برگزاری بیست سال گذشته است، عنوان کرد: بار اجرایی امسال بر دوش مازیار میری و هیات رییسه جشن بزرگ سینمای ایران است.
وی افزود: مساله مهمی که امروز اعلام می کنیم این است که با توجه به روزگار امروز و مجموعه فشارهای موجود در جامعه از برپایی مراسم بزرگ خودداری می کنیم. گرچه حق سینماگران است که سالی یک بار دور هم جمع شوند اما در این دوره چنین چیزی امکان پذیر نیست.
مدیرعامل خانه سینما تاکید کرد: امسال هم بر اساس سیاست همیشگی سینما که نباید به هیچ سویه سیاسی کشیده شود، تصمیم گرفتیم جشن سینمای ایران به قوت داوری و اجرا شود اما از برگزاری هرگونه مراسم بزرگ خودداری می کنیم.
 
به گفته وی، این یک تصمیم جمعی بود که در هیات مدیره خانه سینما توافق و مجوز اجرای آن از سوی علی نصیریان صادر شد.
وی افزود: چنین تصمیمی برای ما سخت بود اما باید تصمیمی این چنینی می گرفتیم زیرا موظفیم به سهم خود از داشته های خانه به نفع همکاران استفاده کنیم تا این دوران سخت به اتمام برسد و یقین داریم به آن لحظه ای که باید می رسیم.
شاهسواری در پایان صحبت هایش گفت: گاهی اوقات ساده است آتش انداختن بین دو گروه و دو سلیقه ولی این کار جز سوختن چیزی ندارد. شما به ما کمک کنید و ما را راهنمایی کنید که از این مسیر خارج نشویم. یقین دارم شما در این حس و حال با ما شریک خواهید بود و مقوم این تصمیم خواهید بود. از اینکه گاهی اوقات از خانه سینما خبر و نظر می خواهید و ما کوتاهی می کنیم ما را ببخشید زیرا گاهی چاره ای جز سکوت نداریم. ما نمی توانیم اگر کاری برای همکارانمان می کنیم آن را در معرض ویترین رسانه ها بگذاریم. پیش از این هم گفته ام ما باید کار کنیم و کار کنیم و کار کنیم. فضای خانه سینما فضای کار، تلاش و تجدیدنظر در ساختارهای ما است.
من با برگزاری جشن و جشنواره های فرهنگی و هنری موافقم اما در شرایط فعلی، جشن بیستم قرار است بسیار جمع و جور برگزار شوددر ادامه نشست علی نصیریان در سخنانی گفت: من با برگزاری جشن و جشنواره های فرهنگی و هنری موافقم اما در شرایط فعلی، جشن بیستم قرار است بسیار جمع و جور برگزار شود. جشن فرهنگی برای تشویق استعدادهای جوان لازم است اما امسال قرار است جشن بیستم در یک چهارچوب محدودتر برگزار شود.
وی تاکید کرد: جشن های هنری می تواند باعث ایجاد احترام بین هنرمندان شود. ما باید برای کار و همکاران خود احترام و حرمت قایل باشیم و از موفقیت های آنها لذت ببریم. چندی پیش به اصغر فرهادی گفتم جایزه ای که گرفته ای انگار من هم سهیمم چراکه ۵۰ سال پیش پی این سینما ریخته شد و بعد جوانان به صحنه آمدند.
نصیریان در بخش دیگری از صحبت های خود توضیح داد: از دوستان و همکاران می خواهم که از فضای  دشمنی فاصله بگیرید. نباید فراموش کرد که توسعه فرهنگی در جامعه ایجاد شده است و مردم آگاه تر شده اند و ما نیز باید نسبت به برخوردهای خود دقت کنیم. امیدوارم این جشن با شرایط فعلی با انس و الفت بیشتری برگزار شود.
سپس تورج منصوری دبیر هیات رییسه جشن بزرگ سینمای ایران در پاسخ به خبرنگار مهر درباره چگونگی برگزاری جشن که اعلام شد محدودتر خواهد بود، گفت: ما در جلسات متعددی که در طی سه سال گذشته به عنوان موسسان انجمن هنرها و فنون سینما داشتیم، سعی می کردیم به شرایط برگزاری جشن به صورتی که در اساسنامه نوشته شده نزدیک شویم.
وی افزود: همیشه یکی از دغدغه ها این بود که بودجه ای که برای شبی که جشن برگزار می شود خرج می شود زیاد است با این وجود همیشه تاکید می شده شبی که جوایز اعلام می شود شب باشکوهی باشد و همیشه تلاش بر این بوده که آن شب را بزرگ و باشکوه برگزار کنیم ولی ما به عنوان آخرین دور از شکل قبلی جشن با توجه به مسایل مالی که گریبانگیر خانواده سینما است این تصمیم را گرفتیم و احساس کردیم با صرفه جویی می توانیم دین بیشتری از حق همکارانمان را ادا کنیم.
منصوری با تاکید بر لزوم صرفه جویی در شرایط امروز گفت: ما سعی کردیم صرفه جویی کنیم تا مسایل بیمه ای و از کار افتادگی اعضای خانه را بهتر پیش ببریم و این هزینه را صرف ریکاوری مجموعه بزرگتری می کنیم. به هر حال ما به عنوان افرادی که در خانه سینما کار می کنیم و با جمع سینمایی ها در ارتباط هستیم نیاز سینما به صرفه جویی را احساس کردیم.
علی نصیریان در ادامه در پاسخ به این که حضور وی چه تاثیری در جشن دارد، گفت: تاثیر حضورم در این جشن را نمی دانم.
مازیار میری در پاسخ این پرسش گفت: برای ما افتخار بزرگی است که علی نصیریان در این جشن حضور دارد و اعتبار ما است.
تورج منصوری تاکید کرد: چگونگی برگزاری جشن هنوز مشخص نیست. اشکال گوناگون در حال بررسی است مانند برگزاری زنده مراسم یا اعلام نتایج از طریق رسانه ها، اما هنوز به نتیجه قطعی در این زمینه نرسیده ایم. امسال خیلی دیر شروع به برنامه ریزی کردیم اما به زودی درباره چگونگی اجرا و زمان برگزاری آن تصمیم گرفته می شود.
14
کد مطلب: 135027