یک استاد اقتصاد:
پیش‌فروش سکه پاسخی به تقاضاهای کاذب بازار بود
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۷
 
پیش‌فروش سکه
 
پیش‌فروش سکه
 
استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان با بیان اینکه سیاست پیش فروش سکه پاسخ به تقاضاهای کاذب بود، گفت: پیش فروش سکه موجب ایجاد نقدینگی بالایی در کشور شد و مردم دچار حس توهم پولی شدند.
به گزارش ستاره ها؛ کمیل طیبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در خصوص طرح پیش فروش سکه در کشور که هفته گذشته منجر به دستگیری سلطان سکه با خرید 2 تن سکه شد، اظهار کرد: تمام این اتفاقات به شرایط بازار و مشکلات اقتصاد ایران برمی گردد که دچار بیماری مزمن رکود تورمی است که در این شرایط دخالت های دولت نیز برای بهتر شدن اوضاع صورت گرفت که در نهایت کشور دامن گیر مشکلاتی همچون رانت شد.
وی با بیان اینکه نقش دولت به گونه ای نیست که بتواند حالتی حمایت کننده از شئون مختلف بازار داشته باشد، بلکه برای تنظیم روابط بازار دخالت می کند، افزود: از سوی دیگر دولت با مقاومت هایی همچون انحصار در بازار مواجه می شود، اما با توجه به اینکه به شدت در بازار نوسان وجود دارد این موارد سودهای بادآورده ای را برای عده ای در کشور ایجاد می کند.
استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان با تاکید بر اینکه وقتی شرایط بازار تورمی و مزمن شد، شاهد عدم تخصیص بهینه منابع در کشور می‌شویم، تصریح کرد: در این شرایط فرصت های ناهمگونی برای عده ای ایجاد شده که دست به احتکار و قاچاق سکه و ارز زده و در نهایت اقتصاد را آشفته کرده اند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا سیاست پیش فروش سکه از سوی دولت درست بود یا خیر؟ اظهار کرد: متاسفانه این سیاست پاسخ به تقاضاهای کاذب بود به نحوی که دارایی‌های سرگردان و نقدینگی موجود، تمایل به تبدیل شدن به دارایی های ارزش آفرین زودهنگام کرد.
طیبی با بیان اینکه دیدگاه دولت در پیاده کردن سیاست پیش فروش سکه این بود که بین عرضه و تقاضا شرایط عدم تعادل ایجاد شده است، افزود: دولت تصور می کرد که اگر عرضه سکه را نداشته باشد بازار می توانست بسیار شکننده تر باشد و نرخ سکه از امروز نیز بالاتر رود،  البته این سیاست اصولی نبود در حالیکه دولت باید زمینه را برای سرمایه گذاری و تولید به وجود می آورد و خود به خود به بازار دلالی دامن زد.
وی ادامه داد: وجود برخی از دست های پنهان ناشی از انحصار موجب ایجاد بازار دلالی سکه در کشور شد که ناشی از عدم مدیریت مناسب دولت در بخش نظارت کارآیی لازم را نداشت.
این اقتصاددان در پاسخ به این سوال که دولت در این شرایط نباید محدودیت هایی را برای سکه وضع می کرد، گفت: در اصل هدف این بود که انگیزه های کاذب برای سکه و طلا در بازار از بین رود که این نیازمند سیاست گذاری بلندمدت است و اینکه دولت بخواهد با خرید سکه برخورد کند شاهد بازار سیاه خواهیم بود.
وی تاکید کرد: نمی توان سیاست پیش فروش سکه را در کل تایید کرد، البته شاید اگر من هم مسئول اقتصادی در دولت بودم به واسطه تنگناهای موجود، همین سیاست را دنبال می کردم، اما در مجموع نباید زمینه برای عرضه و تقاضای این نوع مبادلات ایجاد می شد.
طیبی افزود: اینکه مردم سکه را خریداری و ذخیره کنند و سرمایه خود را از جریان گردشی خود خارج کنند، اقتصاد دچار رکود و سکون می شود. 
وی با بیان اینکه پیش فروش سکه در کشور موجب ایجاد نقدینگی بالایی شد و مردم دچار حس توهم پولی شدند، گفت: مردم تصور کردند که با خرید سکه دارایی خود را افزایش می دهند که در نهایت تقاضا برای دیگر بازارهای دلالی بیشتر شده و منجر به افزایش نرخ تورم می شود. 
14
کد مطلب: 134909