همزمان با عید سعید فطر؛
"مشتی باش" با جلوه های امام رضایی روی آنتن می رود/عکس
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۲
 
تهیه کننده برنامه مشتی باش گفت: این برنامه ی ترکیبی همکنون با حضور مهمانان و هنرمندان مختلف که هر کدام داستانی با امام رضا(ع) یا خراسان دارند، در حال تولید است و همزمان با عید سعید فطر به مدت 85 شب به روی آنتن سیمای خراسان رضوی، شبکه جام جم و نسیم می رود.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری رضوی،  امیرمهدی کلیدری تهیه کننده برنامه مشتی باش در گفتگوی اختصاصی گفت: ضبط این برنامه از ابتدای ماه مبارک رمضان شروع شده است و به امید خدا در آستانه عید سعید فطر به روی آنتن می رود.

وی با اشاره به این نکته که مشتی باش به صورت همزمان از شبکه های سیمای خراسان رضوی، شبکه جهانی جام و جم و شبکه نسیم پخش خواهد شد بیان کرد: این برنامه قرار است 85 شب مهمان خانه های مردم ایران و سایر کشورها نیز باشد.
 کلیدری دررابطه با نحوه انتخاب مهمانان این برنامه بیان کرد: مهمانان برنامه مشتی باش به صورت گزیده شده و با در نظر گرفتن دو نکته انتخاب شده اند. دسته اول مهمانان این برنامه هنرمندان و یا افرادی هستند که اثر خاصی را با موضوع امام رضا(ع) تولید کرده یا خدمت ارزشمندی را به ساحت ایشان داشته اند و دسته دیگر هر یک از افراد شهره ای هستند که در هر زمینه فرهنگی، علمی و یا مدیریتی متعلق به مشهد مقدس و خراسان هستند.
تهیه کننده و عضو اتاق فکر مشتی باش درباره روند تولید برنامه گفت: مشتی باش یک برنامه شبانه خانوادگی است و مهمانانی به صورت خانوادگی نیز در استدیو دارد. خانواده ها می توانند با ثبت نام و هماهنگی قبلی در استدیوی ضبط برنامه حضور پیدا کنند.
امیرمهدی کلیدری همچنین اشاره کرد: مشتی باش تاکنون مهمانانی از میان مقامات استانی و شهری داشته داشته است و افرادی چون استاندار خراسان رضوی، شهردار مشهد مقدس و نیز مدیرکل فرهنگ و ارشاد سابق استان از این پروژه بازدید کرده اند.
وی همچنین درباره علت انتخاب مجری این برنامه که علی اوجی است گفت: در انتخاب مجری برنامه چهره ملی و شناخته داشتنِ هنرمند برای ما اهمیت داشت و از طرفی هم می خواستیم این شخص داستانی با مشهد و امام رضا(ع) داشته باشد؛ از همین روی علی اوجی که ماه ها قبل به مشهد مقدس آمد و از همسر هنرمندش نرگس محمدی خواستگاری کرد و مراسم عقد خود را در حرم مطهر برگزار کردند، دعوت به همکاری کردیم تا اجرای برنامه را بر عهده بگیرد.
 
کلیدری درباره انتخاب "مشتی باش" به عنوان نام این برنامه این گونه توضیح داد: " مشتی باش" برای ما دارای سه وجه است؛ یکی جنبه اشاره به زائر امام رضا(ع) دارد، در گذشته مرسوم بود به کسی که مکه می رفت حاجی می گفتند یا کسی که به کربلا می رفت کربلایی و کسی هم که به مشهد مقدس می آمد مشهدی یا مشتی.
معنای دیگر آن در قالب اسم فعل است،  مشتی شدن به معنای کسی که سلک و خوی امام رضا(ع) در وی خوی گرفته است و به اخلاق رضوی نائل شده است.
وجه دیگر مشتی باش نیز اشاره به عبارت کوچه بازاری لوتی دارد که آن هم استعاره از خلق و خوی برجسته است که به فضای عامه این گونه راه پیدا کرده است. به بیانه دیگر نیز فردی که در چارچوب منزه بودن به زیارت امام رضا(ع) نایل شده و یا به قول قدیمی ها که می گفتند آب توبه به سرش ریخته شده است.
تهیه کننده برنامه مشتی باش آیینه کاری های دکور برنامه و نیز هدایای مهمانان که سوغات زیارت است را از دیگر وجوه امام رضایی بودن "مشتی باش" دانست و گفت:  دکور برنامه مزین به آیینه کاری های سنتی است که می تواند تداعی گر فضای ملکوتی حرم مطهر نیز باشد و دیگر این که فضاسازی سنتی همچون شبیه سازی خانه های قدیمی شهر مشهد در آن دیده می شود. علاوه بر این ها  مهمانان این برنامه هدایای ویژه تری از شهر امام رضا(ع) می گیرند که پیشنهاد می کنم بینندگان حتما آن را در برنامه ها ببینند.
وی در پایان نیز ضمن اشاره به این نکته که مشتی باش دارای اتاق فکر است و با بررسی و واکاوی دقیق در نحوه برنامه سازی و نیز مشاوره مدیران سیما پیش می رود گفت: ما قصد داریم به امیدخداوند ویژه برنامه ای را برای دهه کرامت و میلاد با سعادت امام رضا(ع) تدارک ببینیم که نیازمند همراهی نهادهای ذی ربط هست و من همین جا از کلیه فعالین در حوزه فرهنگ رضوی دعوت به همکاری می کنم تا ما را در این امر مهم همراهی کنند.
14
کد مطلب: 132505