برگزیدگان پنجمین همایش سراسری تئاتر خرداد معرفی شدند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۷
 
 
همایش سراسری تئاتر خرداد
 
مراسم اختتامیه پنجمین همایش سراسری تئاتر مردمی خرداد شب گذشته ۱۲ خرداد ماه با معرفی برگزیدگان در حسینیه جماران برگزار شد.
به گزارش ستاره ها به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، مراسم اختتامیه پنجمین همایش سراسری تئاتر مردمی خرداد ۱۲ خرداد ماه با حضور حجت الاسلام سیدحسن خمینی، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، توحید معصومی مدیر امور استان های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، محمدمهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی، احمد درویش، غلامرضا موسوی، علیرصا رضاداد، منوچهر محمدی، عبدالرضا اکبری، سیدمجتبی حسینی، جعفر دهقان، مسعود اطیابی خیراله تقیانی پور، مهدی شفیعی، شهرام کرمی، حمید نیلی، پیمان شریعتی، امیر نصیربیگی و جمعی از هنرمندان سینما، تلویزیون و تئاتر در حسینیه جماران برگزار شد.
کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در ابتدای مراسم گفت: حوزه هنری انقلاب اسلامی یک نهاد انقلابی است. به این ترتیب وظیفه حوزه هنری است که درباره موضوعاتی همچون اندیشه‌ها، راه امام، ۸ سال دفاع مقدس و انقلاب اسلامی آثاری را تولید کند. در این همایش ۸۰ اثر حضور پیدا کرد و ۱۶ اثر خیابانی، ۸ تئاتر صحنه ای و ۴ نقالی برگزیده شدند.
وی با بیان اینکه جای برگزاری پنجمین همایش سراسری تئاتر مردمی خرداد در کشور خالی بود، افزود: چون احساس کردیم در حوزه تئاتر برای امام (ره) کاری نکرده‌ایم، اقدام به برگزاری این همایش کردیم. حدود ۵ سالی است که این حرکت جدید را آغاز کردیم تا انقلاب اسلامی را به جهان معرفی کنیم.
زارعی یادآورشد: جوانانی پا به عرصه وجود گذاشتند که اندیشه و آرمان‌های و راه امام خمینی را ندیده‌اند که با برگزاری این همایش قصد داریم تا جوانان با این اهداف آشنا شوند.
وی در پایان یادآور شد: امیدوارم که با رهنمودهای شما بزرگواران راه امام (ره) را در عرصه هنرهای نمایشی ادامه دهیم.
حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی میزبان مراسم اختتامیه در حسینیه جماران که روزگاری بیت حضرت امام خمینی(ره) بود، طی سخنانی گفت:‌ مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری کار بسیار ارزشمندی را در برگزاری همایش تئاتر خرداد انجام داده که ان شاءالله وزارت ارشاد نیز در این کار همواره حامی و پشتوانه هنر تئاتر باشد.
نوه امام خمینی(ره) بیان کرد: انقلاب یک هنر بود که دل‌های مردم را به هم نزدیک و وحدت ایجاد کرد که در این راستا امام خمینی (ره) هنرمند بزرگی بود که توانست دل ­ها را یکی کند. اگر امروز می‌گوییم که به هنر نیازمندیم به این معناست که به وحدت احتیاج داریم و هنرمند در ایجاد این وحدت مصونیت دارد.
وی ادامه داد: اینکه از سراسر کشور این کار بزرگ را انجام دادند بسیار سپاسگزارم و امیدوارم که تئاتر خیابانی و هنر تئاتر روز به روز موفق­ تر باشد.
سیدحسن خمینی با بیان سخنانی در مورد هنر و هنرمند یادآور شد: یک هنرمند در معرض باران طبیعی قرار دارد. بارانی که در لاله‌زار روحِ او گل می‌دهد. جان هنرمند تلخکامی دارد اما هنرمند تلخی‌ها را می‌گیرد و گل می‌پروراند. ۲ نقطه تاریخ انسان را قابل افتخار می‌کند. یکی پیامبران و دیگری هنرمندان هستند. هنرمندان در طول تاریخ روح انسان‌ها را تلطیف کردند همچنین اگر نهاد هنرمند آزرده خاطر شود تأثیر بزرگی بر زندگی انسان‌ها گذاشته می‌شود.
وی در ادامه با اشاره به تفاوت علم و هنر گفت: علم تجزیه مرکبات عالم است. فیزیکدان و شیمیدان در بررسی موجودات، آنان را تجزیه تحلیل می‌کند و زیر ذره‌بین برده تا آن موجود را عمیق‌تر بررسی کند اما هنر اجزا را تلطیف می‌کند. تمامی کلمات زیبا نیستند اما وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند کلامی می‌آفرینند که جان و روح را تکان می‌دهد. تک تک کلمات بار معنایی ندارد به طور مثال کلمه شتر و آشنا بار معنایی ندارد اما در شعر مولوی بار معنایی پیدا می‌کند و این ترکیب است که هنر تولید می‌کند. هنر روحش وحدت و علم روحش کثرت است. انقلاب با هنر عجین است چرا که انقلاب اسلامی ایران با وحدت همراه است. هنرمندان در تندباد حوادث جان‌ها را لطیف کرده‌اند و گل رویاندند و ما نیز باید مانند هنرمندان گل برویانیم
حجت‌الاسلام خمینی ادامه داد:‌ متحد کردن کار هنرمند است، هنرمند به خاطر این هنرمند است که متفرقات را واحد می‌کند، نقطه زیاد است اما خطاط آن را در کنار هم می‌نشاند و زیبا می‌کند، موسیقی همه‌اش ترکیب است و چگونگی ترکیب یکی را هنرمند می‌سازد. اگر بپذیریم که هنر تجزیه‌ها را ترکیب می‌کند و وحدت درست می‌کند این هنرمند است که وحدت را ایجاد می‌کند. هنرمند فردی است که در مسیر ترکیب قرار می‌گیرد و هنرمندی اگر اینگونه است انقلاب یک هنر بود و امام خمینی(ره) دل‌ها را به هم نزدیک کرد و هنرمند بزرگی بود، او نه آواها و رنگ‌ها بلکه دل‌ها را یکی کرد.
وی تصریح کرد: قرآن تعبیری در مورد پیامبر (ص) دارد که اگر بداخلاق بودی مردم رهایت می‌کردند. قرآن پیامبری که اسوه حسنه است را اینچنین مورد خطاب قرار می‌دهد. انقلاب یک هنر بزرگ بود که تشتت‌ها را وحدت یافته کرد و همه نسبت به هم مهربان شدند. به تعبیر امام همه با هم شدند یا به قول شاعر چه کسی می‌خواهد من و تو ما نشویم، خانه‌اش ویران باد.
حجت‌الاسلام خمینی در پایان گفت: وظیفه ما این است هنری که این مجموعه را پدید آورد، حفظ کنیم و در مسیر آن گام برداریم و آنچه ما را در برابر دشمن و از گردنه‌ها عبور داده است این بود که همه ما بودیم و پاره پاره نشدیم. انقلاب با هنر عجین است چرا که انقلاب اسلامی ایران با وحدت همراه است. هنرمندان در تندباد حوادث جان‌ها را لطیف کرده‌اند و گل رویاندند و ما نیز باید مانند هنرمندان گل برویانیم. هنر در رشته‌های مختلف کار بزرگی کرده است و جا دارد من به سهم خودم از هنرمندان تشکر کنم. هنر با آزادی توأم است و روح هنرمند در تلاطم آزادی تولید هنر می‌کند و دوستان ما در وزارت فرهنگ و ارشاد نیز باید به این امر اهتمام داشته باشند.
سیدجواد هاشمی اجرای این مراسم را برعهده داشت. همچنین مرشد میرزاعلی در این برنامه به اجرای نقالی پرداخت.
در ادامه مراسم با حضور آیت الله سیدحسن خمینی، سیدعباس صالحی، کوروش زارعی، شهرام کرمی، محسن مومنی شریف، عبدالرضا اکبری و جعفر دهقان از برگزیدگان پنجمین همایش سراسری تئاتر مردمی در بخش های مختلف با اهدای لوح تقدی و جوایز نقدی به شرح ذیل تقدیر به عمل آمد.
بخش صحنه ای
نمایش «اسماعیل» به کارگردانی شهرام سلطانی از استان مرکزی
نمایش «این ره که می روی» به کارگردانی محمد هاشم زاده از اصفهان
نمایش «مثل خواب مثل رویا» به کارگردانی محمد قاسمی از تهران

برگزیدگان بخش موسیقی تئاتر خیابانی

هیات داوران با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی از آهنگساز نمایش «چهل سالگی» احمد الفتی و مجید رهبری از استان گیلان تقدیر به عمل آورد.
تندیس همایش، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به آهنگسازان نمایش «مأموریت ویژه» محمد نادری و بهشاد صفایی از استان اصفهان اهدا شد.
بخش طراحی و فضاسازی
هیات داوران لوح تقدیر و جایزه نقدی طراحان نمایش را به مجتبی خلیلی و آدینه رحیم نژاد برای نمایش «مأموریت ویژه» از استان اصفهان اهدا کرد.
تندیس همایش، دیپلم افتخار و جایزه نقدی نیز به مهران سیف پور برای نمایش «دریابان»  رسید.
بخش طرح و ایده
هیات داوران لوح تقدیر و جایزه نقدی را مشترکا به حیدر رضایی طراح ایده نمایش «مأموریت ویژه» از استان اصفهان و مسعود براهیمی برای نمایش «۱۱ بهمن ۵۷» اهدا کردند.
جایزه برگزیده این بخش نیز شامل تندیس همایش، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به سعید خیرالهی طراح ایده نمایش «تجدیدی شهریور» اهدا شد.
کارگردانی
هیأت داوران در این بخش ۲ نمایش را شایسته تقدیر دانست و لوح تقدیر و جایزه نقدی بخش کارگردانی به نمایش های «تجدیدی شهریور» سعید خیرالهی و «مأموریت ویژه» مجتبی خلیلی اهدا شد.
جایزه ویژه کارگردانی نیز شامل تندیس همایش، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به کارگردان نمایش «دریابان» علی محمد رادمنش از استان کرمان تعلق گرفت.
بازیگری زن
رتبه سوم بازیگری شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی به مهتاب زند برای نمایش «۷۰۰ ثانیه از خرداد خونین» اهدا شد.
رتبه دوم بازیگری شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی به مرجان قاسمی برای نمایش «برندگان جام» تعلق گرفت.
تندیس همایش و دیپلم افتخار و جایزه نقدی به فاطمه رادمنش برای نمایش «دریابان» اهدا شد.
بازیگری مرد
بازیگری سوم با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی به مالک آبسالان برای نمایش «دوران رنسانس آزاد» اهدا شد.
بازیگری دوم شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی به حسام خلیل نژاد برای نمایش «تجدیدی شهریور» تعلق گرفت.
بازیگری اول شامل تندیس همایش، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مصطفی کولیوندی برای نمایش «تجدیدی شهریور» اهدا شد.
جایزه ویژه هیات داوران و نمایش برگزیده پنجمین همایش سراسری مردمی تئاتر خرداد نیز به گروه نمایش «دریابان» از استان کرمان تعلق گرفت.
دبیرخانه پنجمین همایش سراسری تئاتر مردمی خرداد ۲ نمایش «تجدیدی شهریور» سعید خیرالهی و «دریابان» علی محمد رادمنش را به جشنواره سراسری سوره ماه معرفی کرد.
هیات داوران پنجمین همایش سراسری تئاتر مردمی خرداد شامل عبدالرضا اکبری، جعفر دهقان و شهاب راحله بوده است.‎
حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در پایان این مراسم گفت: آوردن هنر در فضای انقلاب یا آوردن روح انقلاب در فضای هنر کار ارزشمندی است. امیدوارم تئاتر خیابانی و اساسا رشته تئاتر با هنرمندان جوانی که دارد روز به روز بهتر شود.
14
کد مطلب: 131900