احتمال جراحی چشم "شایان" توسط وزیر بهداشت
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۷
 
نماینده سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس به همراه وزیر بهداشت از شایان فرجی، اهل روستای ژنین از توابع سروآباد، کودک آسیب‌دیده بر اثر انفجار مین در بیمارستان "سینا"ی تهران عیادت کرد.
به گزارش ستاره ها؛ سیدمهدی فرشادان، در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به عیادت خود و وزیر بهداشت از کودک آسیب‌دیده در انفجار مین گفت: دیروز آقای هاشمی، وزیر بهداشت این کودک مصدوم را معاینە کرد و دستور داد کمیسیون ویژە پزشکی برای معاینە وی تشکیل شود و احتمالا چشم این کودک به‌زودی توسط وزیر بهداشت عمل جراحی می‌شود.
فرشادان اظهار داشت: با دستور وزیر محترم بهداشت این کودک مصدوم جهت ادامه درمان چشم‌هایش به بیمارستان فوق تخصصی فارابی منتقل شد و پس از انجام معاینات و مشاوره‌های لازم توسط تیم پزشکی، مقرر شد دوشنبه درباره عمل جراحی یا تخلیه چشم این کودک تصمیم گرفته شود.
وی از توصیه‌های لازم به فوق تخصص معالج چشم شایان خبر داد و گفت: وزیر بهداشت روند درمانش را تا آخر پیگیری خواهد کرد و در صورت نیاز شاید خودش عمل جراحی را انجام دهد البته فعلاً تا پس فردا باید صبر کنیم، جواب معاینات بیمارستان فارابی، مشخص‌کننده ادامه درمان است.
فرشادان تاکید کرد: اگر چشم شایان امکان نجات داشته باشد احتمالاً شخص وزیر بهداشت عملش خواهد کرد ولی اگر امکان درمان نداشته باشد احتمالاً تخلیه توسط پزشک معالج دیگری انجام شود.
این نماینده مجلس در ادامه عنوان کرد: با گذشت چند دهه از پایان جنگ تحمیلی، مین همچنان در کردستان قربانی می‌گیرد و وجود مین‌های بە جاماندە از جنگ ۸ ساله رژیم بعثی عراق با ایران، تهدید جدی علیه مردم استان کردستان است و باید عزم جدی برای پاک‌سازی کامل و ریشه‌کن کردن مین در کردستان به وجود آید.
وی همچنین خاطرنشان کرد: هر ساله خبر انفجار مین در مزارع، کنار جاده‌ها، حاشیه رودخانه‌ها و در روستاهای استان کردستان و به دنبال آن معلولیت و جان باختن مردم در جراید و روزنامه‌های کثیرالانتشار به گوش می‌رسد که اثبات می‌کند هنوز مناطق مختلف استان کردستان عاری از مین نیست.
فرشادان با اشارە بە این‌کە خطر مین همیشه در کمین است، عنوان کرد: تازه‌ترین خبر انفجار مین در روستای پیچون از توابع منطقه کلاترزان است که قطع هر دو دست شایان فرجی، نوجوان ۱۲ ساله ژنینی را درپی داشت. ما برای بهبود وضعیت جسمی و روحی این نوجوان هر آن‌چه لازم باشد انجام خواهیم داد و از هیچ کمکی دریغ نخواهیم کرد.
این نماینده مجلس همچنین از دستگاه‌های مرتبط خواست، در راستای پاک‌سازی استان کردستان از مین‌های به جامانده از جنگ ۸ ساله اقدام کنند تا هر روز شاهد چنین حوادث ناگواری نباشیم.
به گزارش ایسنا، روز ۲۱ اردیبهشت بر اثر انفجار مین در روستای پیچون از توابع منطقه کلاترزان، هر دو دست نوجوان ۱۲ ساله اهل روستای ژنین قطع و چشم چپ او نیز به شدت آسیب دید.
14
کد مطلب: 130674