کتابفروشی علیه کتابفروشی!
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۹
 
میزان فروش در فروشگاه های این شرکت طی دو سال اخیر افتی ۱۰ درصدی را تجربه کرده و ارزش هر سهم شرکت نیز طی پنج سال اخیر از حدود ۱۳دلار تا رقمی نزدیک به پنج دلار کاهش یافته است
به گزارش ستاره ها به نقل از هفت صبح،اینکه شرکت های بزرگ به کسب و کارهای کوچک آسیب می زنند و حتی آنها را از بین می برند، داستان تازه ای نیست. برای مثال حضور کتابفروشی آنلاین آمازون باعث شده که بسیاری از کتابفروشی های کوچک به حاشیه رانده شوند. به همین خاطر بود که تقریبا یک سال پیش، زمانی که فروشگاه کتاب آمازون در شهر شیکاگو افتتاح شد، روزنامه شیکاگو تریبون فهرستی از کتابفروشی های مستقل در شهر را منتشر کرد و از خوانندگان خواست به جای حضور در کتابفروشی آمازون، از کتابفروشی های محلی حمایت کنند.
 
کتابفروشی علیه کتابفروشی

 اما این رقابت نه چندان دوستانه به تازگی شکل جذاب تری به خود گرفته است چرا که حالا بزرگترین کتابفروشی فیزیکی جهان خود را در مقابل بزرگترین کتابفروشی آنلاین جهان می بیند.
شرکت بارنز اند نوبل ( Barnes & Noble ) بزرگترین فروشگاه کتاب جهان محسوب می شود. این فروشگاه زنجیره ای بیش از ۱۳۰ سال قدمت و بیش از ۶۰۰ شعبه دارد. بسیاری از شخصیت های مشهور جهان از هیلاری کلینتون گرفته تا ماریا شاراپووا هم مراسم رونمایی از کتابشان را در فروشگاه های این کتابفروشی برگزار می کنند. اما همانطور که می توان حدس زد، وضعیت مالی شرکت بارنز اند نوبل چندان رو به راه نیست.
میزان فروش در فروشگاه های این شرکت طی دو سال اخیر افتی ۱۰ درصدی را تجربه کرده و ارزش هر سهم شرکت نیز طی پنج سال اخیر از حدود ۱۳دلار تا رقمی نزدیک به پنج دلار کاهش یافته است
حتی روزنامه نیویورک تایمز به تازگی مقاله ای با عنوان «بارنز اند نوبل را نجات بدهید» منتشر کرده است. در واقع اصلا بعید نیست که طی چند سال آینده، همه فروشگاه های شرکت بارنز اند نوبل تعطیل شوند.
مقصر این روند نگران کننده برای دوستداران و سهامداران بارنز اند نوبل) هم تقریبا مشخص است: شرکت آمازون.
شرکت آمازون نه تنها خرید کتاب را آسان تر کرده و محصولات خریداری شده را مستقیم به در منزل می فرستد بلکه در بسیاری از موارد تخفیف هایی را برای مشترکان خود در نظر می گیرد که کتابفروشی های فیزیکی قادر به ارائه آن نیستند.
شاید اکنون شرکت بارنز اند نوبل همچون شرکتی مظلوم جلوه کند که غول آمازون در حال از بین بردن آن است اما جالب است بدانید سال ها پیش، این بارنز اند نوبلیها بودند که تلاش کردند آمازون را به زمین بزنند. زمانی که شرکت آمازون تازه کار خود را آغاز کرده بود و رو به رشد بود، شرکت بارنز اند نوبل هم فروشگاه آنلاین کتاب مربوط به خود را راه اندازی کرد تا رقیب تازه نفس را از میدان به در کند.
جف بزوس، موسس آمازون، در این مورد می گوید: «به خاطر دارم آن اوایل کار، زمانی که تنها ۱۳۵ کارمند داشتیم، شرکت بارنز اند نوبل که بزرگترین کتابفروشی آمریکا محسوب میشود وبسایت فروش کتاب را راه اندازی کرد تا با ما رقابت کند. ما در سال ۱۹۹۵ کار خود را آغاز کرده بودیم و فروشگاه آنلاین آنها در سال ۱۹۹۷ راه اندازی شد.
جالب اینکه آن زمان همه سرخط خبرها در این مورد بود که ما(یعنی شرکت آمازون) قرار بود توسط یک ش رکت بزرگ از بین برویم. ما تنها ۱۲۵ کارمند داشتیم و فروش سالیانه ما معادل ۶۰میلیون دلار بود در حالی که بارنز اند نوبل ۳۰ هزار کارمند داشت و فروش سالیانه آنها سه میلیارد دلار بود. آنها غول بودند و ما نحيف. ما منابع محدودی داشتیم.» آقای بزوس همچنین روایت می کند که رسانه ها هیچ شانسی برای پیروزی شرکت آمازون در این رقابت متصور نبودند. اما همانطور که می توانید حدس بزنید، شرکت آمازون از این نبرد نابرابر جان سالم به در برد و به رشد خود ادامه داد تا جایی که بیست سال پس از آن نبرد، جایگاه دو شرکت جابه جا شده است: آمازون اکنون غولی است که رقابت با آن غیرممکن به نظر می رسد و بارنز اند نوبل شرکتی است که ظاهرا در آخرین مراحل دوران حیات خود به سر می برد.
14
کد مطلب: 130282