سفر بی بازگشت مینا باشاران, دختر میلیاردر معروف ترکیه!
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۰
 
آخرین سفر مجردی دختر تاجر معروف ترکیه، حادثه دردناک دیگری را در ایران رقم زد.
به گزارش ستاره ها به نقل از پرشین وی؛ آخرین سفر مجردی مینا باشاران دختر تاجر معروف ترکیه، حادثه دردناک دیگری را در ایران رقم زد.این بار امدادگران هلال‌احمر، در روزهای پایانی سال، ماموریت سخت دیگری را آغاز کردند.آنها عازم ارتفاعات هلن در چهارمحال‌وبختیاری شدند تا این بار پیکر سوخته ١١سرنشین جت شخصی تاجر معروف ترکیه را به پایین منتقل کنند.
سفر بی بازگشت مینا باشاران, دختر میلیاردر معروف ترکیه!

آخرین سفر مجردی مینا باشاران دختر ترکیه ای
خانواده جانباختگان این حادثه صبح دیروز وارد فرودگاه شهرکرد شدند.
مینا باشاران دختر ٢٨ساله‌ای بود که در آخرین روزهای مجردی‌اش، طبق یک سنت قدیمی،تصمیم گرفت با دوستانش به سفر برود. او به همراه ٧نفر از دوستانش راهی شارجه شدو هنگام بازگشت در آسمان ایران دچار سرنوشت تلخی شد. این هواپیما که شارجهدر امارات متحده عربی را به مقصد استانبول ترک کرده بود، در حوالی شهرکرد سقوط کرد.مینا و دوستانش به همراه دو مهماندار و یک خلبان زن، بر اثر سقوط این جت شخصی، در میان شعله‌های آتش سوختند.
مینا باشاران
مینا باشاران
سرخپوشان هلال‌احمر ایران نیز اقدامات خود را برای این عملیات آغاز کردند.تا جایی‌که بلافاصله پس از این حادثه، دکتر پیوندی، رئیس جمعیت هلال‌احمر ایران اعلام کرد:«به همکارانم در هلال‌احمر ترکیه اطمینان می‌دهم به همان میزان که برای جست‌وجوی مفقودانحادثه سقوط هواپیما در کشور خودمان تلاش کردیم برای هموطنان آنها هم تلاش خواهیم کرد.»
حادثه سقوط هواچیمای شخصی مینا باشاران
درنهایت هم امدادگران، پس از گذشت چند ساعت از حادثه، اجساد قربانیان رابه پزشکی قانونی منتقل کردند و ماموریتی دیگر را به پایان رساندند. این درحالی استکه جعبه سیاه هواپیما نیز یافت شده و کارشناسان درحال بررسی علت وقوع این سانحه هستند.
ساعت ۱۸ و ۵۰ دقیقه بود که جت مسافربری خصوصی در زمان عبور از ایران از صفحه رادار محو شد.براساس شواهد به‌دست آمده این جت در جنوب غرب اصفهان در بین منطقه دورک و دره‌عشقو بر روی کوه‌های هلن سقوط کرد. منطقه هلن در شهرستان‌های اردل و لردگان و کیار از توابعچهارمحال‌وبختیاری در فاصله ۱۱۰کیلومتری شهرکرد مرکز استان قرار دارد.بلافاصله پس از وقوع این حادثه، امدادگران هلال‌احمر شهرکرد راهی محل سقوط شدند.
مینا باشاران
جسد مینا باشاران
پس از شناسایی دقیق محل سقوط، آنها عملیات جست‌وجوی اجساد و انتقال آنها را آغاز کردند.چند ساعت از این ماجرا گذشته بود که ماموریت تلخ امدادگران به پایان رسید و اجساد تمامی ١١ سرنشین هواپیما را منتقل کردند.این درحالی است که تیمی از هلال‌احمر ترکیه وارد فرودگاه شهرکرد شدهو با استفاده از یک فروند هواپیمای نظامی ارتش ترکیه پیگیر وضع قربانیان هواپیمای سقوط کرده است.
٨ جسد قابل شناسایی هستند
حسین درخشان، مدیر مرکز هماهنگی و کنترل عملیات سازمان امداد و نجات هلال‌احمردرباره جزییات عملیات امدادرسانی در این حادثه گفت: «از صبح روز دوشنبه نیرو‌های هلال‌احمربا بالگرد به محل سقوط هواپیمای ترکیه در ارتفاعات چهارمحال‌وبختیاری اعزام شدندو جست‌وجو‌های خود را آغاز کرده بودند. درنهایت نیز ۱۱ پیکر جانباختگان حادثه کشف و به پایین ارتفاعات منتقل شد.»
شناسیایی جسد مینا باشاران
مدیر مرکز هماهنگی و کنترل عملیات سازمان امداد و نجات هلال‌احمر از قابل شناسایی بودن۸پیکر خبر داد و ادامه داد: «از میان ۱۱پیکر کشف شده، ۸جسد ازجمله پیکر «مینا باشاران»دختر میلیاردر ترکیه قابل شناسایی است و بقیه قابل شناسایی نیستند.»
وی با اشاره به کشف جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده ادامه داد: «جعبه سیاه هواپیما نیز کشف و به عوامل انتظامی حاضر در محل حادثه تحویل داده شد.»
انتقال اجساد به پزشکی قانونی
دکتر مهرداد علی بخشی، مدیرکل بحران سازمان پزشکی قانونی نیز از انتقال اجساد قربانیان هواپیمای سانحه‌دیدهترکیه‌ای به پزشکی قانونی خبر داد و گفت: «با کشف آخرین جسد از ١١جانباخته هواپیمای ترکیه‌ایهمه این اجساد به پزشکی قانونی شهرستان شهر کرد منتقل خواهد شد.»
وی با بیان این‌که همه مراحل مربوط به تشخیص هویت و شناسایی این افراد برابر پروتکل‌های موجودانجام خواهد شد،‌ گفت: «معاینه اجساد، بررسی مشخصات، هم‌پیمایی و سایر آزمایش‌هایتخصصی بر روی این اجساد انجام خواهد شد.»
وی درباره اخذ نمونه ژنتیکی از خانواده این قربانیان گفت: «باتوجه به این‌که تعدادی از افراد خانواده‌های قربانیان این حادثه به فرودگاه شهر کرد رفته‌اند در صورت نیاز نمونه‌گیری از آنها انجام خواهد شد. اما درحال حاضر نمی‌توان به شکل قطعی اعلام کرد که آیا نیازی به اخذ نمونه ژنتیکی وجود دارد یا خیر.»
سفری بی بازگشت دختر معروف ترکیه
گفته می‌شود، «ملکه قوّت» خلبان زن این هواپیما در آخرین تماس خود با برج مراقبت،مدتی پس از پرواز «درخواست فرود» داده بود و درخواست وی در دستگاه‌های برج مراقبت ثبت شده است.اما پس از آن، ارتباط وی با برج مراقبت قطع شده و احتمال می‌رود که پس از درخواست فرود و کاهش ارتفاع توسط خلبان، مشکل فنی و یا برخورد با پرنده اتفاق افتاده است.
وی که از نخستین خلبانان زن خطوط هوایی ترکیه محسوب می‌شد،پس از اتمام خدمت رسمی، به استخدام شرکت خصوصی «باشاران یاتیریم هلدینگ» در آمده بودو خلبانی هواپیمای شخصی این شرکت را برعهده داشت. این درحالی استکه به گفته سخنگوی سازمان اورژانس، هواپیمای ترکیه‌ای به دلیل احتراق موتور دچار سقوط شده است.
جزئیات سفر مینا باشاران دختر ترکیه ای معروف
مینا باشاران به همراه دوستان نزدیک خود برای برگزاری میهمانی آخریندوران مجردی با جت شخصی خود به شارجه سفر کرده بود. مینا باشاران درحالیبه همراه تمام دوستان خود و ۳ خدمه هواپیما در این حادثه جان خود را از دست دادکه قرار بود پایان ماه جاری میلادی مراسم ازدواج خود را برگزار کند.
پدر او، حسین باشاران، ۶۰ ساله، مالک شرکت هلدینگ معروف باشاران استکه در حوزه‌های مختلفی ازجمله حمل و نقل، گردشگری، ساخت‌وساز، هوانوردی وبانکداری به فعالیت و سرمایه‌گذاری می‌پردازد. یکی از شرکت‌های حسین باشاران، سهامدار اصلی بانک BSC بحرین است.
«برج‌های مینا» – مجتمع‌های مسکونی لوکسی که در بخش آسیایی استانبول ساخته شده‌اند– نیز متعلق به این سرمایه‌دار ترکیه‌ای است که او آنها را به نام دختر خود نامگذاری کرده است.هواپیمای حامل مینا باشاران نیز متعلق به شرکت هلدینگ باشاران بوده است.طبق گزارش رسانه‌های ترکیه‌ای، مینا باشاران تنها دختر حسین باشاران و احتمالا مدیر بعدی شرکت هلدینگ باشاران بود. حسین باشاران دارای یک فرزند پسر نیز است.
همچنین بخوانید: هنوز علت سقوط هواپیمای ترکیه مشخص نیست
بکیر بوزداغ سخنگوی دولت ترکیه اعلام کرد که بر اساس اطلاعات دریافتی، هنوز علت سقوط هواپیمای جت شخصی ترکیه در استان چهارمحال و بختیاری ایران مشخص نیست.
بوزداغ دوشنبه شب پس از جلسه هیات دولت ترکیه در مصاحبه با خبرنگاران افزود: در رابطه با علت سقوط هواپیما تخمین هایی زده می شود ولی نتیجه قطعی پس از بررسی جعبه سیاه مشخص خواهد شد.
وی با اشاره به تشکیل یک مرکز بحران در نخست وزیری ترکیه از زمان وقوع این حادثه گفت: اجساد جان باختگان این حادثه نیز پیدا شده و تحقیقات در این باره ادامه دارد.
14
کد مطلب: 126117