ربیعی در جلسه استیضاح:
شرکتها را به زور نگرفتیم/همین که تثبیت شغل کردیم هنر است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۸
 
علی ربیعی
 
علی ربیعی
 
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در جلسه رسیدگی به استیضاح خود در صحن علنی مجلس خواستار خودداری نمایندگان از کلی گویی و بیان شفاف میزان انحراف وی از برنامه ها شد.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر، علی ربیعی در نشست صحن علنی امروز با دستور کار استیضاح وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در دفاع از عملکرد خود گفت: در مقام یک کنشگر سیاسی اجتماعی که سابقه چهار دهه خدمت در عرصه های مختلف داشتم و با حدود ۵ سال در وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی درس های بزرگی برای تحولات اجتماعی و اقتصادی ایران امروز آموخته ام که به واسطه آن مایلم برخی چالش ها و جبران های نهان و آشکار را تبیین کنم و به این شیوه و ملاک که فکر می کنند راه حلی برای حل مسائل کشور وجود دارد، نقد وارد کنم.
وی ادامه داد: من همواره گفته ام که استیضاح را حق مجلس می دانم لذا مجلس به تعبیر امام عصاره مردم ملت است و مشارکت مردم، استیضاح و سوال مجلس آن چیزی است که از نوجوانی برای آن مبارزه کرده ام و می دانم که اگر بخواهیم ما به ثبات و پیشرفت برسیم، مسیر ما همان است و چیزی جز آن نیست؛ اما متاسفم که بگویم در همین ابتدا مطابق قانون آنچه که در استیضاح آمده بود باید مطرح می شد اما بر نمایندگان مخالف در همین اندازه برخلاف مشی قانون عمل کردند که از رئیس محترم مجلس انتظار دارم بر این موارد مطابق قانون از طرح محورهای خارج از استیضاح پیشگیری کنند.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه من همواره استیضاح را حق مجلس می دانم افزود: من ۷ ماه پیش در ۲۹ مردادماه برنامه ای به مجلس دادم که ۱۹۱ نفر از نمایندگان مجلس به آن رای دادند؛ من مشتاق هستم که استیضاح کنندگان خیلی صریح وشفاف با عدد و رقم نه با کلیات انحراف من و همکاران من را از این برنامه ها بیان کنند چرا که با جملات و گذاره های کلی نمی توان شاخص ها را اندازه گرفت.بلکه باید علت را جویا شد و اینکه این علت به چه اندازه ناشی از ساختار و به چه میزان ناشی از سوء مدیریت است. 
دلیل استیضاح، شرکتهای وابسته به وزارتخانه است
وی گفت: من پیش از آنکه به مباحث کلی اشاره کنم به دلیل اینکه عمده مسائل مربوط به استیضاح در خصوص شرکت های وابسته به وزارتخانه بود، در این خصوص صحبت خواهم کرد؛ من متاسفم که کارکردهای اجتماعی این وزارتخانه تقلیل پیدا کرده که مجموعه ای مانند شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) و یا برخی از مجموعه های اقتصادی وابسته آن هم به شکل اغراق آمیز. 
وی بیان کرد: خواهران و برادران بگذارید من نه به عنوان وزیر بلکه به عنوان یک کنشگر در کنار شما اعلام کنم ما امروز مسائل بنیادینی پیش رو داریم به طوری که بجز مسائل بین المللی و خشکسالی به عنوان دو مسئله مهم پیش رو موضوعاتی چون آسیب ها، عدالت، فقر و ریسک زندگی مردم در قالب صندوق ها در آینده و بیکاری مضمن شده را به عنوان مسائل مهم پیش رو داریم؛ ما با فهم درست، با اجماع و با نگاه درازمدت قادر به حل این مشکلات خواهیم بود. 
ربیعی در خصوص اعتراضات اخیر مردم در شهرهای مختلف کشور گفت: من میزان خشکسالی، میزان اشتغال، میزان فقر و انواع و اقسام چالش های چرایی بروز اعتراضات مردمی را در قالب یک اطلس اندازه گیری کردم تا نتایج به دست آمده را در اینجا اعلام کنم. جالب است که به شما نمایندگان اعلام کنم غالب کسانی که در اعتراضات اخیر دستگیر شده اند، شغل داشتند و باید اعلام کنم اتفاق بزرگتری در مسائل کشور رخ داده و آنها آژیر بود. 
وی افزود: من امروز خوشحالم در وزارتخانه ای قرار گرفته ام که اصلی ترین و بنیادی ترین مسائل مرتبط با فعالیت های ملی سروکار دارم و وظیفه خود را به استناد داده و ستاده ها به خوبی انجام داده ام؛ انگیزه داشتم، پرتلاش بودم، صبح و شب نمی شناختم، تیم خوب در وزارتخانه منصوب کردم که این نیاز به اجماع و مشارکت همگانی و در اولویت نخست همکاری مجلس را دارد. 
وی ادامه داد: ما در خصوص اشتغال مرتبط با فقر مطلق و همبسته کار و رفاه که به درستی پیش بینی شده فعالیت های خوبی را انجام داده ایم به طوری که در جوامع خرد محلی اقدامات خوبی را به جلو برده ایم؛ سیاست های فقرزدایی را در دولت در دستور کار قرار دادیم که آقای جهانگیری می توانند در این خصوص شهادت دهند که کدام دستگاه سیاست های فقرزدایی را تبیین و تعیین کرده است. 
وی گفت: فقر، نیازمند یک برنامه بیست ساله است و نمی توان ادعا کرد که فقر را می توانیم با پاشیدن پول ریشه کن کنیم. همانگونه که اشتغال با پول پاشی ایجاد نخواهد شد. 
وی به مشکلات صندوق های بازنشستگی به عنوان یکی از محورهای استیضاح کنندگان اشاره و کرد و گفت: برای نخستین بار این خود من بودم که آژیر صندوق های بازنشستگی را کشیدم و در برنامه دوره اول وزارتخانه خود در سال ۹۲ این موضوع را اعلام کردم. در جلسه ای با رهبر معظم انقلاب که یکی از بهترین جلسات در خصوص بحث پیرامون آسیب های اجتماعی بود، جهت گیری های وزارتخانه در این خصوص را تبیین کردم. 
وی افزود: در حوزه کارگری برنامه های خوبی در دستور کار قرار گرفت و به طور خاص در حوزه دستمزد سالانه کارگران مزد از تورم پیشی گرفت؛ اما نمایندگان محترم مجلس باید بدانند که بخشی از فعالیتها و یا وظایف من در صندوق ها و شرکت های وابسته بوده که بیشتر صحبت های خود را پیرامون این موضوعات متمرکز خواهم کرد. 
وی بیان کرد: اولاً شما نمایندگان محترم مجلس ببینید سهم وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از کل صندوق های بازنشستگی چقدر است، اما در این خصوص غلوآمیز صحبت می شود.
سهم وزارت تعاون تنها ۱.۴ درصد از کل اقتصاد کشور است
وی با بیان اینکه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در مجموع یک و چهار دهم درصد از کل اقتصاد کشور را در اختیار دارد، گفت: در کشور ۱۷ صندوق وجود دارد که توسط دستگاه ها و نهادها فعالیت های اقتصادی در آن صورت می گیرد. 
وی افزود: شما نمایندگان مجلس بحث می کنید در خصوص کلانی از بخش های اقتصاد که در دستگاه های مختلف غیر خصوصی و غیر دولتی هستند. اما تقاضای من این است که سهم وزارتخانه تعاون کار و رفاه اجتماعی را از مدیریت این صندوق ها در نظر بگیرید و ببینید در این شرایط که فقط بخشی از صندوق ها زیرمجموعه این وزارتخانه است، اما بیشترین نقدهای واردشده متوجه من است. اما به نمایندگان مجلس اعلام می کنم اصلاح ساختار در وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از همین صندوق ها آغاز شد و با رئیس جمهور محترم تفاهم کردیم که رها شدن غیردولتی ها از اقتصاد از همینجا آغاز شود و با یک الگوی مناسب در این زمینه فعالیت خود را آغاز کنیم. 
وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات این وزارتخانه برای کارآمدی بنگاه ها و شرکت های وابسته، رفتن به سمت شفاف سازی است. آقایان عباسی و مصری از نمایندگان محترم مجلس که روزی مسئولیت این وزارتخانه را بر عهده داشتند می توانند سختی کار در این وزارتخانه را شهادت دهند. 
سوپرمدیر نیستم ولی کدام پرونده فساد مربوط به وزارت کار است؟
وی گفت: من نه به عنوان یک نظریه اقتصادی، به عنوان یک نظریه مبارزه با فساد معتقدم باید به سمت خروج از بنگاه داری حرکت کنیم و به شدت این موضوع را پیگیری خواهم کرد. 
وی خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: من از شما سوال می کنم این همه پرونده فساد مالی مطرح شد، اما کدام یک از این فسادها به وزارتخانه من مربوط است؟ البته من ادعا نمی کنم، چرا که هیچ کدام از ما «سوپر مدیر» نیستیم و این دوران گذشته است. اما من معتقدم چینش یک تیم خوب می تواند منتج به کارآمدی یک دستگاه و نهاد شود.
ترکیب هیئت مدیره شستا از بهترین ها است 
وی بیان کرد: ما در وزارتخانه روند سالم را در پیش گرفته ایم اما متاسفانه برخی نمایندگان مجلس مسائلی را اعلام می کنند و با اعلام برخی مسائل خلط مبحث می کنند. امروز تیمی که در هیئت مدیره شستا چیده شده از بهترین ها هستند و همچنین تیمی که در صندوق بازنشستگی کشوری منصوب شده است از افراد کارآمد و اقتصاددانان برجسته هستند. 
وی گفت: من ثبات مدیریت را در سازمان تامین اجتماعی حفظ کرده ام اما امروز متاسفم بگویم پرونده ای که خودم در یک جلسه غیرعلنی در خصوص صندوق های بازنشستگی مبنی بر چالش در صندوق های بازنشستگی اعلام کردم، بر علیه من سوال می شود. امروز هم قطعاً پاسخگو خواهم بود در برابر هشداری که خودم در جلسه غیرعلنی در حضور نمایندگان علنی کردم. 
وی افزود: من امروز خوشحالم اعلام کنم که ۹۰ درصد شرکتهای تابعه در بورس فهرست شده اند. من موفق شدم هرجا تخلفی رخ داده است در قالب ساختار با آن برخورد کنم.
تصمیمات دولت و مجلس ۴۵۰هزارمیلیاردتومان بارمالی بر دوش صندوق بازنشستگی گذاشت
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین گفت: خوشحالم امروز اعلام کنم که امروز تصمیم درستی گرفتیم که این وزارتخانه به عنوان الگو  برنامه ای را آغاز کرده است؛ تا شهریور ۹۷ بنگاه هایی که خارج از استراتژی و کم بازده هستند واگذار خواهند شد. ما قرار نیست هزینه این واگذاری را برای مصارف جاری هزینه کنیم بلکه این پول باید برای سرمایه گذاری بین نسلی هزینه شود. 
وی افزود: کارگران  را کارفرمای خویش می بینم و بنده به دنبال بهینه کردن سرمایه گذاری ها هستم  و اعتقاد دارم  باید در بازار سرمایه باشیم و ما  همچنین در کیفیت بنگاه داری در حال برنامه ریزی هستیم و بنابراین مجلس باید به من پاداش بدهد که  برنامه  ریزی کردیم که صندوق ها از بنگاه داری رها شوند.
وزیرتعاون وکار رفاه اجتماعی افزود: اقای لاریجانی!موسسه مکنزی آمد صندوق بازنشستگی کشوری را مطالعه کرد و گفت ۴۵۰ هزار میلیارد تومان  تصمیمات دولت و مجلس بر این صندوق بارآورده است و صندوق ها دیگر مفهومی ندارند  واین در حالی است که میانگین کل فروش شستا در گذشته تنها برابر با ۸هزارو ۸۰۰ میلیارد تومان بوده است و این میزان امروز به۲۱ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.
مگر شرکتها را به زور گرفتیم؟
وی ادامه داد: مگر این شرکتها  را وزیر رفاه را تحویل گرفت و مگر ما با اجبار گفتیم به ما کشتیرانی بدهید و یک سیاست غلطی که در آن روز هیچ کس فریاد نزد و ما خصوصی سازی  را دنبال کردیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین گفت: خوشحالم امروز اعلام کنم که امروز تصمیم درستی گرفتیم که این وزارتخانه به عنوان الگو  برنامه ای را آغاز کرده است؛ تا شهریور ۹۷ بنگاه هایی که خارج از استراتژی و کم بازده هستند واگذار خواهند شد. ما قرار نیست هزینه این واگذاری را برای مصارف جاری هزینه کنیم بلکه این پول باید برای سرمایه گذاری بین نسلی هزینه شود.
کارگران  را کارفرمای خویش می بینم و بنده به دنبال بهینه کردن سرمایه گذاری ها هستم  و اعتقاد دارم  باید در بازار سرمایه باشیم و ما  همچنین در کیفیت بنگاه داری در حال برنامه ریزی هستیم و بنابراین مجلس باید به من پاداش بدهد که  برنامه  ریزی کردیم که صندوق ها از بنگاه داری رها شوند.
وزیرتعاون وکار رفاه اجتماعی افزود: اقای لاریجانی مکنزی آمد صندوق کشوری را مطالعه کرد و گفت ۴۵۰ هزار میلیارد تومان  تصمیمات دولت و مجلس بر این صندوق بارآورده است و صندوق ها دیگر مفهومی ندارند  واین در حالی است که میانگین کل فروش شستا در گذشته تنها برابر با ۸هزار۸۰۰ میلیارد تومان بوده است و این میزان امروز به۲۱ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.
وی ادامه داد: مگر این شرکتها  را وزیر رفاه را تحویل گرفت و مگر ما با اجبار گفتیم به ما کشتیرانی بدهید و یک سیاست غلطی که در آن روز هیچ کس فریاد نزد و ما خصوصی سازی  را دنبال کردیم. اگر می‌خواهیم از بنگاه‌داری خارج شوم برای رسیدن به فروش باید سود خود را ۸۰ درصد کنیم.
ربیعی با بیان اینکه می‌خواهم از بنگاه‌های کم‌بازده خارج شویم، گفت: روز دفاع خود در صحن علنی اعلام کرد که می‌خواهم قفل و زنجیز شرکت‌ها را از پای وزارت رفاه جدا کنم؛ امروز حاضرم با هر طرحی همکاری کنم تا مشخص شود چگونه صندوق‌ها را رها کرده و به سرمایه‌گذاری و پول‌افزایی در صندوق‌ها برسیم. به این می‌گویند اصلاح ساختاری، درواقع شما مطالعه کنید کژی از کجا آغاز شد تا اصلاحات و حل و فصل مسائل را از همان جا آغاز کنیم.
همین که تثبیت شغل کرده ایم هنر است
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از اظهاراتش در خصوص وضعیت اشتغال کشور نیز گفت: من مسئول تثبت شغل هستم اگر می‌خواستم در این شرکت‌ها اقتصادی برخورد کنم قطعا با تعداد بیشتری از بیکاری روبه رو می‌شدیم.
وی گفت: بنابراین فقط ایستادیم مراقب کردیم که این شرکت‌ها به زیان‌دهی نرسند و معتقدم این هنر ما بوده است. ۳۴ شرکت زیان‌ده فقط در استان تهران وجود داشت که اگر تعطیل می‌شدند تعداد بیکاری‌ها افزایش می‌یافت بنابراین همین که تثبیت شغل کرده‌ایم هنر کرده‌ایم.
زیان ۱۳۰۰میلیاردی فولاد در سال ۹۴ را به سود ۱۱۰ میلیاردی رساندیم
این عضو کابینه دولت دوازدهم افزود: شرکت فولاد به‌عنوان غول صنعت کشور قبل از واگذاری به این وزارتخانه ۸هزار نفر نیروی کار داشت اما امروز ۱۶هزار نفر پرسنل مستقیم و غیرمستقیم دارد.
وی ادامه داد: نتیجه فعالیت و اقدامات این شرکت با مجموعه نیروهای اضافه شده، زیان هزار و سیصد میلیاردی در سال ۹۴ بوده است. امروز در همین شرکت به سود ۱۱۰میلیارد تومانی رسیدیم. آیا این هنر نبوده است؟
ارزش ۶۰۰ هزار میلیارد تومانی شستا آمار درستی نیست
وزیر کار، رفاه، تعاون و اجتماعی با بیان اینکه وزارتخانه من وظیفه کاهش فقر و نابرابری، ایجاد عدالت از طریق اشتغال خرد، اجرای سیاست‌های مهارتی و توانمندسازی مردم را دارد تصریح کرد: ما در اینجا نه تنها ناموفق عمل نکردیم بلکه با توجه به شرایط موجود و فشارهای محیطی حتی حرکت سالمی نیز داشته‌ایم.
ربیعی با بیان اینکه ارزش ۶۰۰ هزار میلیارد تومانی شستا آمار درستی نیست درباره پالایشگاه‌های واگذار شده گفت: مباحثی که در این خصوص مطرح شد اشتباه است؛ ما باید اعلام کنیم در دوران تصدی ما بر این وزارتخانه سودآوری پالایشگاه‌های واگذار شده افزایش یافته و حدود ۳ هزار میلیارد تومان نیز سرمایه‌گذاری شده است حتی در ستاره خلیج فارس نیز ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفته است.
بیمه ۱۱ هزار فقیر در جریان طرح تحول سلامت به همت وزارت کار
وی افزود: وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی به خوبی در کنار دولت توانسته دو هدف رفع فقر مطلق و اشتغال فراگیر را دنبال کند. طرح بیمه همگانی و تحول نظام سلامت که یک بار سنگین آن بر دوش وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود از جمله اقدامات در این راستا است. به موجب بیمه همگانی ۱۱ هزار فقیر و حاشیه نشین شهری و کارگران بیمه شدند و به همت این وزارتخانه طرح تحول سلامت با همه انتقادات و خلاء‌ها را ادامه داد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بیمه شدن فقرا را از افتخارات طرح تحول سلامت می‌دانم که توسط این وزارتخانه انجام گرفت. همچنین از  ۱۳۹۸ برنامه‌ریزی شده تا اقدامات دیگری در دستور کار قرار گیرد. به کمک نمایندگان لایحه حمایتی را تصویب و لایحه نظام چند لایه بیمه ای را پیش بردیم؛ حداقل‌ها را نیز به ۸۰ درصد حداقل دستمزد رساندیم و با تصویب لایحه حمایت از حقوق معلولان توانستیم میزان حداقل دستمزد این افراد را نیز افزایش دهیم.
ربیعی یادآور شد: قدرت خرید بازنشسته‌ها در سال‌های گذشته کاهش چشمگیری داشت و فاصله بین تورم و افزایش به ۶۷ درصد رسیده بود اما وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همراهی رئیس جمهور و دولت سیاست پیشی دادن مزد بر تورم را نهادینه کرد. حقوق بازنشسته‌های کشوری نیز در عرض ۳ سال به صورت پلکانی افزایش یافته هر چند با وضعیت مطلوب فاصله بسیار است.
وضع کارگران و بازنشسته ها خوب نیست اما مسیری جز راه رفته وجود نداشت
ربیعی ادامه داد: وضع کارگران و بازنشسته‌ها خوب نیست اما این وزارتخانه مسیری جز راه رفته را نداشته است. با همراهی وزارت راه و شهرسازی نیز اقدامات خوبی انجام گرفت که مسکن حمایتی از جمله اقدامات است. همچنین ریسک زندگی مردم را کاهش دادیم.
وی تصریح کرد: ۶ میلیون ایرانی هیچ دفترچه تأمین اجتماعی ندارند لذا در هیئت وزیران موضوع را مطرح کردیم تا پس از کار کارشناسی بتوانیم انقلابی در کاهش ریسک زندگی مردم ایجاد کنیم. همچنین با توجه به هزار روز اول زندگی کودکان نظام غربالگری را پایه‌ریزی کردیم، هم اکنون نیز نظام غربالگری، گوش‌شنوایی و ژنتیک را دنبال می‌کنیم تا اقدامات بنیادین انجام شود.
حمایت غذایی از ۲۰۰ زن باردار دارای سوء تغذیه
این عضو کابینه دولت دوازدهم یادآور شد: با وجود بودجه کم دولت ۲۰۰ هزار زن باردار دارای سوء تغذیه را حمایت غذایی کردیم و در روستاها هزار وعده غذای گرم برای هزار روز اول زندگی داده شد. امنیت شغلی امروزه به یکی از بزرگترین دغدغه‌ها تبدیل شده بنابراین با این قوانین به سمت تأمین آن هستیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: دوره تصدی من بر وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی نزدیکترین دوره به گفت وگوی میان کارگر و کارفرما بوده است؛ ۵۵ درصد تشکل‌های کارگری افزایش یافته و نهادهای خیر جمعی و گفتمان خیر جمعی نیز ساماندهی شده است.
کودکان بازمانده از تحصیل را ساماندهی کردیم
ربیعی ادامه داد: در صورت ادامه کار با حضور معاون اول رئیس جمهور و رئیس مجلس پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان را راه‌اندازی خواهیم کرد. به موجب این پایگاه اطلاعات ۲۳ میلیون خانوار ایرانی تجمیع و برای هر ایرانی شناسنامه صادر می‌شود لذا مبارزه با فقر جهت‌دار می‌شود.
وی از همراهی وزارت علوم و آموزش و پرورش یاد کرد و گفت: به موجب همراهی این دو وزارتخانه کودکان بازمانده از تحصیل را ساماندهی کردیم. متأسفانه در استان‌هایی چون سیستان و بلوچستان که مملو از کودکان بازمانده از تحصیل بود این مشکلات مرتفع شد.
این عضو کابینه دولت دوازدهم افزود: همچنین کارت اعتبار رفاهی برای بازنشستگان را به جلو بردیم، کارت هویت کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی نیز در دستور قرار گرفته زیرا نداشتن شناسنامه وضعیت آنها را وخیم کرده بود. همچنین تضمین خرید بازنشستگان را در وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی دنبال شده است.
وی با اشاره به اینکه امروزه برخی از نمایندگان اعتراض می کنند نسبت به اینکه چرا یک پزشک در رأس سازمان تامین اجتماعی قرار دارد، گفت: وی ۲۵ سال سابقه فعالیت در این عرصه داشته است و قانون هم در این زمینه اجازه داده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه حقوق عقب افتاده برای پرداخت نداریم، اظهار کرد: در ماه جاری نیز ۱۱ هزار میلیارد تومان تجهیز منابع باید صورت بگیرد که در دست اقدام است.
ربیعی با اشاره به اینکه با در نظر گرفتن اجرای قانون بازنشستگی ۱۴ هزار و ۸ فقره حکم بازنشستگی صادر شده است، افزود: بر این اساس ۱۵ هزار حکم دیگر در حال صدور است.
وی با اشاره به اینکه امروزه ۶ برنامه در حوزه اشتغال توسط دولت در دست اجرا قرار دارد، تصریح کرد: اشتغال از طریق رشد کلاسیک که دستگاه های مختلفی در آن نقش دارند، یکی از این برنامه هاست.
این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه تثبیت اشتغال موجود نیز از دیگر برنامه هایی است که براساس آن ستادهای استانی نیز راه اندازی شده اند، افزود: اگر این برنامه اجرایی نمی شد حدود ۳۰۰ هزار شغل از بین می رفت.
ربیعی با اشاره به اینکه در ۹ ماهه ابتدایی سال ۶۰۰ هزار دفترچه تامین اجتماعی شغل اولی صادر شده است، گفت: با پولپاشی مشکلات حل نمی شود، لذا با برنامه جلو می رویم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه اشتغال روستایی، حمایتی و فراگیر نیز از دیگر برنامه هایی است که در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: در اشتغال روستایی ۵۰ کارشناس ایرانی بین المللی برنامه ای را تدوین کرده اند که از ماه های ابتدایی سال به بعد نتایج آن به ثمر خواهد نشست.
وی با اشاره به اینکه در بحث اشتغال پایدار مشکلات کشور را بررسی کرده ایم، گفت: در این بین برنامه مهارت آموزی و کارورزی دانش آموزی را نیز ساماندهی کرده ایم؛ بر این اساس حداقل ۳۰۰ هزار شغل از طریق راه های یاد شده ایجاد خواهد شد.
ربیعی ادامه داد: در جهت رسمی سازی شغل های غیررسمی حرکت کردیم، اما این موضوع در دوران رکود امری مهم محسوب می شود؛ آماری که سازمان برنامه و بودجه در این زمینه ارائه می دهد، مهم است، اما ملموس نیست و دلیل آن بی کیفیتی برخی مشاغل و البته ورودی و خروجی بیکاران است.
این عضو کابینه دولت دوازدهم گفت: امروزه سیاست های تنگاتنگی مربوط به نظام تامین مالی تبیین شده و در این بین سند اشتغال نیز آماده است تا بر این اساس امور را پیش ببریم. امروزه نظام بانکی هم در این راستا فعالیت می کند و ۲۰ هزار میلیارد تومانی که برای اشتغال فراگیر در نظر گرفته شده در همین جهت هزینه خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه طبق برنامه های پیش بینی شده به سمت شیب اشتغال پایدار حرکت می کنیم، گفت: امروزه نمایندگان کردستان می توانند بیان کنند که با راه اندازی انستیتو گیم در این استان، نرم افزار به کشورهای مختلف صادر می شود که سبب اشتغالزایی است.
14
کد مطلب: 126095