۲
 
عکس‌های دیده نشده یک کانادایی از ایران پیش از انقلاب/تصاویر
تاریخ انتشار : جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۰۶:۱۲
 
عکس‌های دیده نشده یک کانادایی از ایران پیش از انقلاب/تصاویر
 
 
به گزارش ستاره نیوز ، "کن راسک" یک کانادایی است که در فاصله سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۳ به همراه خانواده در ایران زندگی کرده و عکس‌های بسیاری گرفته است. یک ایرانی پس از ۴۰ سال این عکس‌ها را از انبار خانه‌ی کن بیرون آورده و آن‌ها را ظاهر کرده است.
علی یک مددکار اجتماعی در تورنتو است. مدتی پیش او در برنامه‌ایمربوط به سالمندان با فردی به نام کن راسک آشنا می‌شود. "کن" به محض آشنایی با علی از سفر خود به ایران در دهه ۵۰ خورشیدی می‌گوید.
کن راسک حدود ۴۰ سال پیش برای اداره آب و برق تورنتو کار می‌کرده است. در آن سال‌ها ایران اجرای برخی پروژه‌های برق را به شرکت‌های خارجی می‌سپرد. یکی از این شرکت‌ها همان شرکتی بوده که کن راسک در آن مشغول به کار بوده است.
به این ترتیب میان سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۳ کن راسک همراه با خانواده به ایران می‌رود.
علی می‌گوید: کن راسک وقتی از سفرش در سال‌های دور به ایران تعریف می‌کرد، گفت من هنوز اسلایدهایی که در سفر به ایران تهیه کردم را دارم.
کن راسک بیش از هزار اسلاید از آن دوران ایران تهیه کرده که در تمام این مدت، آن‌ها را در خانه‌ای قدیمی خارج از شهر تورنتو نگهداری می‌کرده است.
علی از کن راسک خواهش کرده تا این اسلایدهای تاریخی را در اختیار او بگذارد: «به کن گفتم این قضیه برای ما مهم است که ببینیم ایران در سال‌های دور به چه شکل بوده است. مخصوصا از دید یک توریست.»
 ماه‌ها طول کشید تا کن راسک راضی شد این اسلایدها را در اختیار علی بگذارد.
ظهور این اسلایدهای قدیمی نیز خود داستانی دارد. علی می‌گوید ابتدا سعی داشته این اسلایدها را با دستگاه پخش روی دیوار بیندازد و از تصویر روی دیوار عکاسی کند که بعد متوجه شده این کار اشتباه است.
علی در این باره می گوید: «یک اسکنر پیچیده تهیه کردم. ظهور هر کدام از این اسلایدها بسیار زمان‌بر بود. ظهور حدود این هزار اسلاید هفته‌ها زمان برد.»
 با این‌که "کن" فقط دو سال در ایران زندگی کرده ولی خانه او در کانادا حال و هوایی ایرانی دارد. کن در خانه‌اش در کانادا فرش و عتیقه‌جات ایرانی نگه می‌دارد که از ایران با خود آورده است.
وی می افزاید: «برای کن مدرن شدن سریع ایران در آن سال‌ها بسیار جذاب است. او درباره خودروی به نام "آریا" در ایران صحبت می‌کرد که آن زمان در کانادا تکنولوژی روز بود.»
علی می‌گوید آن زمان سفارت‌خانه‌هایی هم‌چون سفارت بریتانیا و آمریکا برای خود مدرسه‌هایی داشتند و فرزندانشان در این مدرسه‌ها تحصیل می‌کردند. با این حال کن تصمیم می‌گیرد در سال‌هایی که ایران است فرزندان خود را به جای این مدرسه‌ها، به مدارس خصوصی ایران بفرستد.
به این ترتیب هم‌کلاسی‌های فرزندان کن طی سال‌های حضور در ایران، ایرانی هم بوده‌اند.از چهار فرزند کن، سه نفر آن‌ها الان در کانادا زندگی می‌کنند و یکی هم در آمریکاست.
علی می‌گوید با این که حدود ۴۰ سال از اقامت دو ساله آن‌ها در ایران می‌گذرد ولی دو فرزند از چهار فرزند کن، الان فارسی هم صحبت می‌کنند و خیلی چیزها از ایران یادشان است.
فرزندان کن که در عکس‌ها کودک هستند الان بین ۵۰ تا ۶۰ سال سن دارند.عکس‌های این مجموعه حدود چهل سال روی فیلم اسلاید در انباری کن راسک در تورنتو نگه داشته شده بودند.
به گزارش دویچه وله ، کن راسک در مدت حضور در ایران به اکثر شهرهای ایران هم‌چون، شیراز، کرمان، شمال و... سفر کرده است.
ایران قدیم
 
ایران قدیم
 
ایران قدیم
ایران قدیم
ایران قدیم
ایران قدیمایران قدیم
ایران قدیم
ایران قدیم
ایران قدیم
ایران قدیم
ایران قدیم
ایران قدیم
ایران قدیم
1
کد مطلب: 12591
 
ببدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۱۲-۰۹ ۱۴:۰۷:۴۷
عجب جیگرستانی بوده . . .
 
ببدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۱۲-۰۹ ۱۶:۴۴:۵۱
عجب نوستالژی بود