ناگفته های آذر معماریان همسر علی معلم /جزئیات مراسم سالگرد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۹
 
علی معلم و همسرش
 
علی معلم و همسرش
 
مراسم اولین سالگرد درگذشت علی معلم در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) برگزار می شود.
به گزارش ستاره ها به نقل از پرشین وی؛ در آستانه سالگرد درگذشت علی ، همسر علی معلم سینماگر و مدیر مسوول “دنیای تصویر”با بیان اینکه ساخت مستندی از زندگی او در حال انجام است، اظهار کرد: علی معلم آدمراستگویی بود و هیچگاه برای مصلحت روزگار حرفی نمی‌زد و همیشه جانب حق را می‌گرفت.
همسر علی معلم
همسر علی معلم
علی معلم
آذر معماریان در گفت‌وگو درباره جزئیاتی از برگزاری مراسمی به مناسبت سالگرد درگذشتعلی معلم در قطعه هنرمندان بهشت زهرا، توضیح داد: روز دوشنبه ۲۱ اسفندماه همزمانبا سالگرد فوت علی معلم، مراسمی را در قطعه هنرمندان بهشت زهرا برگزار خواهیم کرد.برهمین اساس دوشنبه ساعت ۹ و نیم صبح از مقابل خانه سینما شماره۲ واقعدر خیابان وصال به سمت بهشت زهرا حرکت خواهیم کرد و آنجا برنامه‌ای تدارک دیده شده استو بنا است که هنرمندان حاضر در مراسم سخنرانی‌هایی داشته باشند.
او درباره دغدغه‌های انتشار مجله «دنیای تصویر» در نبود علی معلم، بیان کرد: بعد از درگذشت علی معلم، پسرمان مدیریت مجله را برعهده گرفت و با توجه به اینکه رشته تحصیلی مرتبطی هم داشتهو از کودکی در همین محیط بزرگ شده است، روند انتشار مجله تغییری نکرد و با وجود آنکه تعداد زیادیاز مجلات در همین یک سال دچار مشکل شدند ولی «دنیای تصویر» با ریزش مخاطب مواجه نشد و من هم مسئولیت اجرایی کارها را بر عهده داشتم و به این ترتیب راه علی معلم ادامه پیدا کرده است.
گفتگو با همسر علی معلم
او اضافه کرد: آقای معلم از کسانی بود که جادوی بزرگ اندیشیدن را می‌دانست و هیچ گاه درگیر چشمو هم چشمی‌هایی که در جامعه امروز ما موج می‌زند نبود و همیشهآن چیزی که برای خود می‌خواست را برای دیگران هم می‌خواست و خودخواهی بیش از اندازه نداشتو دگرخواه بود. او هیچگاه از ارایه دانشش به دیگران کوتاهی نکرد و همین امر باعث ایجاد رفاقتبا همکارانش شده بود. نهایتا هم همین شیوه، تداوم کار «دنیای تصویر» را تاکنون به دنبال داشته است.
معماریان با تاکید بر اینکه “علی معلم آدم راستگویی بود و هیچ‌گاه برای مصلحتروزگار حرفی نمی‌زد و همیشه جانب حق را می‌گرفت” گفت: علی معلم با وجود داشتنچنین شخصتی علاوه بر آنکه بسیاری از هنرمندانی که با او دوست بودند،از نبود او متاسف بودند در این یک سال با اظهار تاسف و افسوس آدم‌هایی مواجه شدیمکه حتی ممکن بود معلم با آنها برخوردهایی تندی هم داشته است.
همسر علی معلم درباره آثار به‌جامانده از این صاحب نظر سینما بیان کرد:علی معلم در زمان حیاتش بیشتر سرمقاله‌هایش مخصوصا آنهایی که از اهمیت بیشتری برخوردار بودندرا به عنوان کتاب «یادداشت‌هایی از یک دوران سپری نشده» منتشر کرد. البته کتاب دومی هم اکنون بعد از فوت این هنرمند در حال تولید و انتشار است.
او ادامه داد: اکنون ساخت مستندی هم از زندگی علی معلم در حال انجام استکه در مراحل اولیه تولید قرار دارد. ساخت این مستند توسط خانواده‌اش در حال انجام استو به خاطر آنکه معلم در جشنواره‌های خارجی متعددی هم حضور داشتهو چهره‌ای شناخته شده در جهان است باید مستندی باشد که شایسته او و فعالیت‌های ارزشمندش باشد.بنابر این ما بنا داریم که با تیمی حرفه‌ای که تجربه چنین کاری را داشته است، ساخت این مستند را پیش ببریم.
اظهارات آذر معماریان همسر علی معلم
معماریان در پایان بیان کرد: به خاطر دارم که زمانی پسرم از پدرش خواستتا مستندی راجع به زندگی او بسازد ولی ایشان مقاومت کردو شاید این امتناع به خاطر کاری‌های زیادی بود که شوق داشت آنها را انجام دهدو فکر نمی‌کرد یک روزی به این سرعت ما را ترک خواهد کرد و واقعا خیلی چیزها در دنیا غیرقابل پیش‌بینی است.
علی معلم سال ۱۳۴۱ در دامغان متولد شد و در رشته‌ی سینما تحصیل کرد،در دهه‌ی شصت فعالیت مطبوعاتی خود را آغاز کرد و در سال ۷۱ با تاسیس ماهنامه«دنیای تصویر» فصل تازه‌ای را در مطبوعات و رسانه‌های سینمایی رقم زد. معلمکه به واسطه‌ی تولید و اجرای برنامه‌هایی چون «جنگ هنر»، «از واژه تا تصویر»،«سینمای اندیشه» و …به چهره‌ای شناخته شده تبدیل شده بود، اولینجشن سینمایی و تلویزیونی خصوصی ایران را تاسیس کرد و تندیس حافظ را به منظومه‌ی سینمای کشور افزود.
همسر علی معلم
مرحوم علی معلم
 
فعالیت معلم فقط به عرصه‌ی مطبوعات و رسانه‌ها محدود نمی‌شد، «شوکران»،«گاوخونی»، «ازدواج به سبک ایرانی» و «آل» از جمله تجربیات او در مقام تهیه‌کنندگی بود.دریافت مدرک دکتری افتخاری به پاس فعالیت‌هایش در عرصه‌ی فرهنگ و هنر نیز یکی دیگر از عناوین متعدد او به شمار می‌رفت.
درباره مراسم سالگرد درگذشت علی معلم بیشتر بدانید
مراسم سالگرد این منتقد و تهیه کننده فقید سینما دوشنبه ۲۱ اسفندماه خواهد بود.ساعت ۹:۳۰ صبح دوشنبه بیست و یکم اسفند ماه نویسندگان، منتقدان،سینماگران و هنرمندان از ساختمان شماره ۲ خانه سینما در خیابان وصال بهسمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) حرکت می کنند تا مراسم را بر سر مزارش برگزار کنند.در این مراسم هنرمندان و همکاران مرحوم معلم درباره وی و آثارش سخن خواهند گفت.
علی معلم متولد ۱۹ آذر ۱۳۴۱ نویسنده، ناشر، منتقد، تهیه‌کننده، کارگردان، مجری تلویزیون و بازیگر و سردبیر و مدیرمسئول ماهنامه دنیای تصویر بود.وی ۲۳ اسفند ماه ۱۳۹۵ در سن ۵۴ سالگی به دلیل ایست قلبی در محل کارش درگذشت.پیکرش در تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۵ پس از تشییع در خانه سینما در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شد.
14
کد مطلب: 125874