کاهش چربی دور شکمی با روغن کانولا !
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۳
 
روغن کانولا یکی از پرمصرف ترین روغن های گیاهی در جهان است که دارای فواید متعددی است.
به گزارش ستاره ها به نقل از پرشین وی؛ روغن کانولا سرشار از اسیدهای چرب مونواشباع نشده است و مشخص شدهکه برای افراد چاق و مبتلا به دیابت دارای فواید زیادی است. همچنین در برخی مطالعات هم،مصرف آن با کاهش ریسک سرطان و افزایش هوش در کودکان مرتبط دانسته شده است.
کاهش چربی دور شکمی با روغن کانولا !
تاثیر روغن کانولا بر چربی شکمی
نتایج یک مطالعه دیگر نشان داده است گنجاندن روغن کانولا در رژیم غذایی سالم به کاهش چربی های شکمی در مدت ۴ هفته کمک می کند.
محققان معتقدند چربی های مونواشباع نشده در روغن کانولا به کاهش چربی دور شکمی کمک می کند؛چربی های دور شکمی با افزایش خطر بیماری قلبی-عروقی و مشکلاتی نظیر سندروم متابولیک و دیابت مرتبط هستند.
در یک آزمایش شامل بیش از ۱۴۰ نفر، شرکت کنندگانی که رژیم غذایی شان حاوی نان پخته شدهبا روغن کانولا بود شاهد کاهش قابل توجه میزان گلوکز خون و کلسترول بد یا LDL خون شان بودند.
محققان عنوان می کنند که روغن کانولا تنها حاوی ۷ درصد چربی اشباع شده استکه کمتر از روغن زیتون است. همچنین به خاطر میزان بالا اسید چرب امگا۳ آن، مصرف این روغن بسیار برای سلامت مفید است.
امگا۳ مولفه اصلی رشد مغز بوده و در درمان افسردگی مفید است.همچنین این اسیدچرب برای کاهش خطر اکثر بیماری های قلبی-عروقی و مشکلات مغزی هم مفید تلقی می شود.
تحقیق درباره تاثیر روغن کانولا بر چربی شکمی
در مطالعه محققان دانشگاه ایالتی داکوتای جنوبی آمریکا هم مشخص شدروغن کانولا موجب کاهش اندازه و شیوع تومورهای روده در موش ها شد.
هرآنچه درمورد روغن کانولا باید بدانید
همه ی ما می دانیم که روغن های گیاهی نسبت به دیگر روغن ها ، مضرات کمتری دارند ،اما در این بین نیز روغنی وجود دارد که نسبت به دیگر روغن های گیاهی اسید چرب کمتری داشتهو برای بدن خواصی را نیز به همراه دارد ، روغن کانولا .
همان طور که می دانیم؛ اسیدهای چرب اشباع که به خصوص در ترکیب چربی های جامد وجود دارند،عامل پدیدآورنده بیماری های قلبی عروقی هستند. پس از این نظر روغن کانولا یکی از مهم ترین و بهترین روغن های گیاهی موجود برای مصارف تغذیه ای انسان است.
از سوی دیگر روغن کانولا حاوی اسیدهای چرب غیراشباع (مایع) استکه نتایج تحقیقات علمی ارتباط آن ها را با کاهش کلسترول خون نشان داده است.
همچنین روغن کانولا دارای مقادیر متوسطی از اسیدهای چرب ضروری می باشدکه در بدن ساخته نمی شوند و نیز منبع سرشاری از ویتامین E استکه با داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی (ضد اکسید شدن) می تواند در سلامت بدن مۆثر باشد.همچنین مانند سایر روغن های گیاهی، روغن کانولا نیز بدون کلسترول استو ضمناً کمتر از ۲ درصد ترکیب اسیدهای چرب آن را اسیداروسیک تشکیل می دهد.
تاثیر روغن کانولا بر چربی شکمی و خواص روغن کانولا بر انسان
باید دانست چربی بخشی از تمام سلول های بدن استکه نقش های متعددی از جمله انرژی زایی و کمک به جذب ویتامین های محلول در چربی (ویتامین های A، D، E و K) دارد،بنابراین وجود چربی خوب و باکیفیت تغذیه ای بالا در رژیم غذایی تأثیر بسزایی در ایفای نقش چربی ها در بدن و نهایتاً سلامت ما دارد.بنابراین مصرف روغن کانولا به مقدار مناسب در رژیم غذایی می تواند یکی از بهترین انتخاب ها از لحاظ روغن باشد.
شایان ذکر است هر دانه کانولا حدوداً ۴۰ درصد روغن دارد. این دانه ها برای روغن گیری جهت مصارف خوراکی انسان،لِه و فشرده می شوند. باقیمانده آن ها هم که منبع غنی از پروتئین است، برای تولید غذای دام استفاده می شود.
سودمندی روغن کانولا در پیشگیری از سرطان
با استفاده از روغن کانولا در برنامه غذایی می توان خطر ابتلا به سرطان را در مادر و نوزاد کاهش داد.محققان در نشست اخیر انجمن تحقیقات سرطان آمریکا اعلام کردند، گنجاندن روغن کانولا به جای روغن ذرت در برنامه غذایی مادران بارداربه کاهش خطر بروز سرطان سینه در آنان و حتی فرزندانشان کمک می کند.
بررسی اخیر پژوهشگران درباره حیوانات آزمایشگاهی نشان می دهد،جایگزین کردن روغن ذرت با روغن کانولا به علت وجود مقدار بیشتر اسید چرب امگا ۳ در این روغن و مقدار کمتر اسیدچرب امگا ۶ در آن باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه در مادر و کودک می شود.البته برای تأیید نتایج این تحقیق در انسان به مطالعات تکمیلی نیاز است.
14
کد مطلب: 125697