وقتی زمین از تشنگی دهان باز می‌کند!/ کشف 2 فروچاله در اطراف قزل اوزن
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۷
 
تاکنون آنچه در کشور در باره فروچاله مشاهده شده بود، وقوع این پدیده در دشت‌ها بود، اما این بار در اتفاقی عجیب فروچاله در اطراف قزل‌اوزن مشاهده شده است که همین امر نشان از فقر مخازن آبی منطقه است.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری فارس از زنجان، پدیده "فرو چاله" یا به عبارتی" Sink hole" به  فروکش کردن قسمتی از زمین گفته می‌شود که گاهی در عمق کم و در برخی از اوقات با عمق قابل توجهی رخ می‌دهد.
به اعتقاد کارشناسان زمین‌شناسی" فرو چاله" در نتیجه برداشت بیش از حد پروانه چاه‌های مجاز، برداشت از چاه‌های غیرمجاز، عدم وجود مصرف بهینه، ضعف نظارت و کنترل بر منابع آب و حفاری و عدم وجود ابزارهای سنجش، نقص شبکه‌های پیزومتری و داده‌های سطح آب و بیلان رخ می‌دهد.
در واقع افزایش روزافزون بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی به ویژه در حوضه‌هایی که با پهنه‌های آبرفتی و دریاچه‌ای تحکیم نیافته انباشته شده است و از طرفی خشکسالی و بالا رفتن نیاز به آب شرب و صنعت نیز از دیگر عوامل ایجاد فرو چاله است.
آنچه مسلم است، برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی سطح ایستایی خاک را به هم زده و موجب از بین بردن رفتن خلل و فرج سازنده مخزن نگهداری آب در خاک شده و همین امر موجب مرگ خاک و در نتیجه فرونشست زمین می‌شود.
تاکنون آنچه در کشور در باره فروچاله مشاهده شده بود، وقوع این پدیده در دشت‌ها بود، اما این بار در اتفاقی عجیب فروچاله در اطراف قزل‌اوزن مشاهده شده است که همین امر نشان از فقر مخازن آبی منطقه است.
یک فعال محیط زیست در این باره به خبرنگار فارس گفت: زمانی که آب با حجم بسیار زیاد از لایه‌های زیر سطحی برداشت شود به نحوی که حد تعادل را به هم بریزد، فروچاله به وجود می‌آید.
رضا رمضانی با اشاره به اینکه پدیده فروچاله در بستر یک رودخانه برای نخستین بار در زنجان رخ داده است، اضافه کرد: این موضوع اواخر هفته گذشته مشاهده شده است و تحقیقات در این باره ادامه دارد.
این فعال محیط زیستی با بیان اینکه تاکنون دو فروچاله در منطقه مذکور کشف شده است، اضافه کرد: قطر این فروچاله‌ها بیش از دو متر و عمق آنها نیز سه تا چهار متر است.
وی با بیان اینکه در مناطق دارای بیلان منفی آب احتمال وقوع فروچاله قابل طرح است، گفت: اما اینکه این بار این پدیده در حوزه قزل اوزن رخ داده، نشان می‌دهد که برداشت آب بسیار بیشتر از توان منطقه بوده است.
رمضانی با بیان اینکه توان حوضه قزل اوزن در استان زنجان برای برداشت آب کمتر از 200 میلیون متر مکعب برآورد شده است، گفت: امروز ما داده مشخصی از برداشت آب در این منطقه نداریم، ولی اگر صرفا فعالیت آبزی پروری را در نظر بگیریم، میزان برداشت شاید به 10 برابر توان برآورد شده برسد که البته این میزان برآورد اولیه است و برداشت از طریق پمپاژ برای کشاورزی و سدهای احداث شده را نیز باید به آن افزود.
وی با بیان اینکه مشاهده فروچاله در دشت‌های دارای تنش کم آبی سابقه‌های متعددی داشته است و در نقاط مختلف کشور نیز رخ داده است، گفت: اما مشاهده این پدیده در بستر رودخانه احتمالا برای نخستین بار است که در سطح کشور رخ می‌دهد و تاکنون گزارش مشابهی دریافت نکرده‌ایم.
14
کد مطلب: 123716