دیپلماسی درست در ورزش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۵
 
سید هادی فیاضی
 
سید هادی فیاضی
 
اقدام توهین‌آمیز کمیته اجرایی المپیک زمستانی کره‌جنوبی و یک شرکت تجاری در منع تحویل گوشی‌های ویژه این مسابقات به ورزشکاران ایرانی خشم و ناراحتی مردم کشورمان را برانگیخت. این توهین کره‌ای‌ها نسبت به ایران که روابط تجاری گسترده‌ای بین دو کشور برقرار و سال‌هاست بازار کشور جولانگاه تولیدات کره‌جنوبی از خودرو گرفته تا لوازم خانگی است غیرقابل پذیرش بود.
سید هادی فیاضی در خبرورزشی نوشت: ما نکته‌ای که ارزشمند بود دیپلماسی فعال ورزش در روز پنج‌شنبه که روز تعطیل اداری به شمار می‌رود، بود. هرچند روز چهارشنبه که این خبر اعلام شد واکنش قابل توجهی صورت نگرفت اما پنج‌شنبه در تاریخ دیپلماسی ورزش کشور نقطه عطف بود. روزی که با خبر اعتراض دبیر کل کمیته ملی المپیک و اعلام خبر ارسال نامه به کمیته بین‌المللی المپیک و کمیته ملی کره‌جنوبی و سفیر کره در ایران شروع شد و ساعتی بعد رئیس کمیته ملی المپیک دستور خرید گوشی همراه و دلجویی از ورزشکاران ایران را داد و اوج آن احضار سفیر کره‌جنوبی به وزارت خارجه بود.
سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد در صورتی که شرکت سامسونگ عذرخواهی نکند این موضوع شدیداً بر روابط تجاری ایران با سامسونگ تأثیر می‌گذارد.
ورود آقای ظریف وزیر امور خارجه به این ماجرا تأثیر فوق‌العاده‌ای در جهانی شدن این خبر گذاشت و این جمله که اگر سامسونگ جبران نکند گوشی سامسونگ خودم را تغییر خواهم داد نشان از هوش و ظرافت وزیر امور خارجه داشت.
گفت‌وگوی صالحی‌امیری و اعلام اینکه قرار ما با آقای ظریف این شد که این مسئله تا توضیحات کره‌جنوبی و این شرکت تجاری ادامه پیدا کند و گزارش آن به هیئت دولت برود به معنای این بود که موضوع به مسئله ملی تبدیل شده است و پیگیری‌های رئیس کمیته ملی المپیک نشانه درست دیپلماسی ورزش و اقدام به موقع ایشان بود. از توضیحات کمیته بین‌المللی المپیک، کمیته ملی المپیک کره جنوبی و بیانیه سامسونگ که بگذریم آنچه مهم و قابل توجه است ورود و تلاش رئیس کمیته ملی المپیک بود.
او حتی اقدام بعدی ورزشکاران را هم روشن کرد: «ورزشکاران تا زمان عذرخواهی رسمی از دریافت گوشی‌های تلفن همراه سامسونگ خودداری خواهند کرد.»
این همان چیزی است که جامعه و رسانه از رئیس کمیته ملی المپیک انتظار دارد. رئیسی که به عهد خود وفا کرد و تک‌شغله شد و اینک ورزش ثمره این تمام‌وقتی را می‌بیند. کمتر از یک روز از این پیگیری‌ها و رایزنی‌ها، رئیس برگزاری المپیک زمستانی ۲۰۱۸ و کمیته اجرایی از کاروان ایران رسماً عذرخواهی کرد؛ نتیجه دیپلماسی درست و فعال ورزش که با عذرخواهی و توضیحات شرکت سامسونگ کامل و نهایی خواهد بود و باعث کاهش خشم مردم نسبت به این توهین می‌شود.
پیشنهاد می‌شود حالا که گوشی هوشمند توسط کمیته ملی المپیک در اختیار ورزشکاران قرار گرفته است در صورتی که گوشی‌های ویژه مسابقات به ورزشکاران ایرانی داده شد کلیه این گوشی‌ها به یک خیریه در کره‌جنوبی اهدا شود تا درس خوبی برای این شرکت تجاری و کسانی باشد که بخواهند مردم ایران را تحقیر کنند.
14
کد مطلب: 123469