حمیدرضا نوربخش مطرح کرد:
بودجه دولتی موسیقی فجر ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون است/ حذف یک سالن
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۰
 
حمیدرضا نوربخش
 
حمیدرضا نوربخش
 
اولین نشست رسانه ای مدیر سی و سومین جشنواره موسیقی فجر روز دوشنبه ۱۳ آذر ماه در تالار وحدت تهران برگزار شد.
به گزارش ستاره ها به نقل از مهر، حمیدرضا نوربخش مدیر سی و سومین جشنواره موسیقی فجر صبح امروز دوشنبه ۱۳ آذرماه به ارایه توضیحاتی درباره این دوره از جشنواره پرداخت.
حمیدرضا نوربخش مدیر سی و سومین جشنواره موسیقی فجر در ابتدای این نشست رسانه ای بیان کرد: جشنواره امسال روزهای ۲۰ تا ۳۰ دی ماه سال جاری در ۶ تالار میزبان علاقه مندان موسیقی است و در چند سال گذشته این اولین سالی بود که تکلیف مدیریت جشنواره مشخص بود و ما به راحتی توانستیم کارهای جشنواره را به جلو هدایت کنیم.
وی افزود: ما در این دوره بیش از ۹۰ اجرا در بخش موسیقی نواحی، موسیقی بانوان، موسیقی پاپ، موسیقی بین الملل، موسیقی ردیف دستگاهی، موسیقی ارکسترال در تالارهای وحدت، رودکی، برج آزادی، سالن مرکز همایش های ایرانیان، برج میلاد و بنیاد آفرینش های هنری نیاوران خواهیم داشت.
مدیر سی و سومین جشنواره موسیقی فجر همچنین اعلام کرد: امسال در بخش موسیقی نواحی توجه ویژه ای به کیفیت اجراها داریم و بر این اساس ۱۲ گروه موسیقی نواحی که ۲ گروه نیز متعلق به موسیقی بانوان هستند آثار خود را ارایه خواهند کرد. در زمینه بودجه هم باید بگویم بودجه جشنواره امسال مشابه سال گذشته است و امیدوارم فضا به گونه ای باشد که این رقم یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان توسط دوستان ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تامین شود.
نوربخش با اشاره به اینکه جدول جشنواره از شهریور ماه امسال آماده بوده است، بیان کرد: با توجه به اینکه مشاوران تبلیغاتی ما تاکید داشتند که جدول برنامه ها یک ماه قبل از آغاز جشنواره منتشر شود از این روز تصمیم گرفتیم در ایام منتهی به جشنواره جدول را منتشر کنیم.
آثار جاودانه مرتبط با پیروزی انقلاب اسلامی توسط سه گروه کر اجرا می شود
مدیر سی و سومین جشنواره موسیقی فجر خبر داد: در بخش موسیقی انقلاب اسلامی ما امسال ۶ اجرا داریم که چند گروه در این بخش موسیقی های نوستالژیک دهه های اول انقلاب را اجرا می کند. در این بخش «کرال» را نیز اضافه کردیم که آثار جاودانه مرتبط با پیروزی انقلاب اسلامی توسط سه گروه کر اجرا می شود که فکر می کنم می تواند یکی از بخش های جذاب جشنواره باشد.
نوربخش اضافه کرد: در بخش پژوهش نیز ما رویکرد سال گذشته را داریم با این تفاوت که چند پژوهشگر خارجی نیز در این فضا با ما همراه خواهند بود. در بخش موسیقی پاپ و تلفیقی نیز تلاش شده تا گزینش گروه ها بر اساس تنوع و گستردگی مخاطب باشد که امیدوارم این بخش نیز بتواند مورد رضایت مخاطبان قرار گیرد.
وی درباره بخش بین الملل جشنواره هم توضیح داد: نگاه خودم در جشنواره موسیقی فجر همواره بر این مبنا بوده که بتوانیم به بخش بین المللی توجه ویژه ای داشته باشیم بر همین اساس با آژانس های فعال بین المللی ارتباط نزدیکی گرفتیم. برای من جالب  بود که ما از آن سوی مرزها تماس هایی داشتیم که گروه های بین الملل خودشان خواستار حضور در جشنواره بودند.
نوربخش با تاکید بر اینکه در این بخش سعی شده تنوع رعایت شود و علاوه بر این در حوزه «ایران فرهنگی» تمرکز جدی داشته اند، عنوان کرد: در بخش بین المللی هنرمندانی از جمله فرانچسکو کفیسو نوازنده ایتالیایی ساکسیفون، مانوکچه نوازنده زبردست درامز از فرانسه، پرویز شهیدخان از کشور هندوستان، همایون سخی از افغانستان، ارکان اوگور از ترکیه، گروه آی سو از اتریش، ریکاردو ری برو از پرتغال، کوارتت کلنگ از آلمان، تریو سوشان از فرانسه و هنرمندانی از کشورهای چین، صربستان، اسلوونی، سنگال حضور خواهند داشت.
دبیر سی و سومین جشنواره موسیقی فجر در بخش دیگری از این نشست که به سوالات خبرنگاران اختصاص داشت، در پاسخ به پرسشی مبنی نحوه حضور گروه های تلفیقی و معیارهای انتخاب در این دوره از جشنواره گفت: برای خود من هم هنوز عنوان بخش تلفیقی جا نیفتاده اما هنوز نتوانسته ایم واژه دیگری را برای جایگزینی عنوان بخش تلفیقی جشنواره انتخاب کنیم. در حوزه انتخاب ها هم چند معیار وجود دارد که اولین معیار به نظر کارشناسان این بخش و دوم نظر خود گروه های شرکت کننده است یعنی اینکه خیلی از گروه ها تمایلی برای حضور در جشنواره ندارند پس انتخاباتی که در جشنواره صورت می گیرد فقط در حوزه مقدورات بوده و طبیعتا ایده آل ما هم نیست. به هر صورت بود و نبود گروه های این بخش به سلیقه هم مربوط می شود.
14
کد مطلب: 117617