حمیدرضا نوربخش :
تالارهای میزبان جشنواره موسیقی فجر معرفی شد/ سند موسیقی در انتظار
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۷
 
حمیدرضا نوربخش
 
حمیدرضا نوربخش
 
مدیر سی و سومین جشنواره موسیقی فجر ضمن معرفی تالارهای میزبان این دوره از جشنواره، به توجه دقیق هیات انتخاب آثار در بخش بین‌الملل اشاره کرد.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر؛ حمیدرضا نوربخش مدیر سی و سومین جشنواره موسیقی فجر و مدیرعامل خانه موسیقی چهارشنبه دهم آبان با حضور در غرفه خبرگزاری مهر در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها به معرفی بخشی از جزئیات بخش بین‌الملل این دوره از جشنواره پرداخت و گفت: سی و سومین جشنواره موسیقی فجر از بیستم تا سی‌ام دی‌ امسال در تالارهای مختلفی چون سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران، برج میلاد، تالار وحدت، تالار رودکی، بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران و مجموعه برج آزادی برگزار می‌شود. البته احتمال اضافه شدن یک تالار دیگر هم وجود دارد که پس از نهایی شدن، نسبت به معرفی آن اقدام خواهیم کرد.
وی افزود: جشنواره امسال همچون دوره‌های قبل در بخش‌های مختلفی چون موسیقی ایرانی، موسیقی تلفیقی، موسیقی پاپ، موسیقی نواحی و موسیقی کلاسیک برگزار خواهد شد. این در حالی است که بخش‌های دیگری چون بخش موسیقی بانوان و موسیقی ارکسترال نیز همچون دوره گذشته میزبان دوستداران موسیقی خواهد بود. البته ما در دوره گذشته بنا را بر این گذاشتیم تا برای رفاه حال مخاطبان طیف‌های مختلف موسیقی، نسبت به هویت‌بخشی به فضای جشنواره، کارها را به صورت جداگانه معرفی کنیم که در این دوره نیز ماجرا به این‌گونه خواهد بود و ما با توجه به تجربیات گذشته و رفع مشکلات دوره‌های پیشین، کارها را ارایه خواهیم داد.
مدیر سی و سومین جشنواره موسیقی فجر درباره کیفیت بخش‌های مختلف این جشنواره نیز توضیح داد: تمام تلاش‌ها به سمتی رفته تا انتخاب آثار راه‌یافته به جشنواره تماماً از برنامه‌ها و مجموعه‌های حرفه‌ای موسیقی کشورمان باشد که بتواند فضای ارزشمندی برای معرفی توانمندی‌های موسیقی ایران به وجود آورد. البته متاسفانه روند حضور و بروز گروه‌های مختلف موسیقی ایرانی به شکل چشمگیری وجود نداشت در حالی که ما در حوزه موسیقی پاپ شاهد اضافه شدن هنرمندان و گروه‌هایی هستیم که هر ساله به تعداد آنها اضافه شده و بر کمیت کار می‌افزاید و اتفاقاً این همان موضوعی است که باید روی آن تمرکز بیشتری اتفاق بیفتد. اما به دلیل همین بسته بودن فضای موسیقی سنتی که به نوعی دست ما را نیز بسته است، ما باید تمام تلاش خود را انجام دهیم تا در این دوره از جشنواره شاهد تکرار تجربیات موسیقایی گذشته نباشیم.
نوربخش افزود: ما در بخش بین‌الملل نیز امسال اقدام به رصد و پیگیری گروه‌ها و هنرمندان حرفه‌ای حوزه موسیقی بودیم تا بتوانند بر اساس سیاست‌ها و خط و مشی جشنواره، حضور مؤثری داشته باشند. از این رو تصور می‌کنم بخش بین‌الملل جشنواره امسال دارای ویژگی‌های جالب توجهی است که مخاطبان از آن لذت خواهند برد. درباره موضوع نفرات و اعضای هیأت انتخاب بخش بین‌الملل جشنواره موسیقی فجر هم که طی سال‌های گذشته محل سؤال بسیاری از دوستان بود، باید بگویم که اتفاقاً ما برای اینکه در این ورطه نیفتیم و از این موضوع به شدت پرهیز کنیم، از سال گذشته ماجرا را به گونه‌ای طراحی کردیم که بتوانیم با مذاکرات و مکاتبه با آژانس‌های بین‌المللی حوزه موسیقی، کارها را به گونه‌ای پوشش دهیم که پوشش فستیوال موسیقی فجر در قالب استانداردهای آن تعریف شود. این موضوع در سال جاری نیز اتفاق افتاده و ما در این حوزه به هیچ عنوان با فرد داخلی در ارتباط نیستیم و دبیرخانه جشنواره به صورت مستقیم با آژانس‌های بین‌المللی موسیقی معتبر مشاوره گرفته و از آنها برای حضور در جشنواره دعوت می‌کند.
وی در بخش پایانی صحبت‌های خود به ماجرای اساسنامه جشنواره موسیقی فجر و تاخیر در تایید آن توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیح داد: تدوین اساسنامه جشنواره موسیقی فجر به گونه‌ای نیست که ما در گذشته ضابطه‌ای برای برگزاری جشنواره نداشتیم اما اساسنامه جشنواره موسیقی فجر یک دستورالعملی است که می‌تواند در فضای موجود، شکل ارزشمندی داشته باشد و امیدوارم جناب وزیر هر چه زودتر نسبت به تائید آن اقدامات لازم را انجام دهد. به اعتقاد من مهمترین موضوعی که در رابطه با اساسنامه و آئین‌نامه‌های مرتبط با حوزه موسیقی می‌توانیم به آن اشاره کنیم، ماجرای سند موسیقی است و امیدواریم هر چه زودتر در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شود.
14
کد مطلب: 115022