تشکیل تیم امید بدون برنامه‌ریزی و استراتژی اشتباه است
مقانلو: این گوی و این میدان، افتخاراتم را تکرار کنید/ معتمد سه بار در انتخابی تیم ملی شکست خورد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۹
 
 
بیژن مقانلو
 
سرمربی سابق تیم ملی تکواندو گفت: زمانی که افتخارات متعددی را کسب کردم آقایان فکر کردند هر کسی می‌تواند این افتخارات را به دست بیاورد و حالا این گوی و میدان و آقایان شانس خود را امتحان کنند.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری تسنیم، بیژن مقانلو در خصوص اظهارات محمد باقری معتمد اظهار داشت: خدا را شکر زمانی که در تیم ملی حضور داشتم همه چیز شفاف بود. یکسری از بازیکنان مجوز حضور در رقابت‌های گرندپری را داشتند و عده‌ای از بازیکنان نیز تلاش می‌کردند به تیم ملی برای مسابقات جهانی، آسیایی و بازی‌های آسیا ملحق شوند. برای حضور بازیکنان در این مسابقات ما رقابت‌های انتخابی را برگزار می‌کردیم و همه اصحاب رسانه نیز حضور داشتند و مسابقات را از نزدیک مشاهده می‌کردند.

وی ادامه داد: معتمد یکی از بازیکنانی بود که مجوز حضور در رقابت‌های گرندپری را داشت و حتی در یکی، دو دوره از این مسابقات به ما اعلام کرد بنا به دلایلی قصد شرکت ندارد که ما از او بابت اطلاع‌رسانی‌اش تشکر کردیم. در خصوص اینکه معتمد مدعی است من به او ظلم کردم تنها یک سوال دارم که آیا سرمربی باید بازیکنی که در رقابت‌های انتخابی شکست خورده را به مسابقات اعزام کند؟ تا جایی که یادم است معتمد دو بار برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا و بازی‌های آسیایی مغلوب بهنام اسبقی شد و یک بار نیز در مسابقات دهه فجر مقابل ابوالفضل یعقوبی متحمل شکست شد. با این شرایط من باید به واسطه اینکه او قهرمان المپیک بوده او را به مسابقات می‌بردم یا به نتیجه انتخابی توجه می‌کردم؟

سرمربی سابق تیم ملی تکواندو در پاسخ به این سوال که "معتمد مدعی است شما قول حضور در مسابقات قهرمانی آسیا را به او دادید، اما با فشار رئیس فدراسیون نظر خود را تغییر دادید؟"، گفت: وقتی انتخابی رسمی برگزار شده بود من چه قولی می‌توانستم به معتمد بدهم و اگر او را بعد از شکست در انتخابی به مسابقات اعزام می‌کردم، رسانه‌ها به راحتی از این موضوع می‌گذشتند؟ توقع دارم دوستان منصفانه با قضایا برخورد کنند و خدا را شاکرم هر وقت قصد اعزام تیمی را به مسابقات رسمی داشتم خودم را گوشه رینگ قرار می‌دادم تا تصمیمات نا به جا نگیرم. خیلی از مربیان با وجود حضور قهرمان المپیک این جسارت را ندارند به جوانان اعتماد کنند. اینکه معتمد مدعی شده پولادگر در کار من دخالت می‌کرد باید بگویم چه خوب است آدم انصاف داشته باشد.
مقانلو تاکید کرد: در حال حاضر در مجموعه فدراسیون تکواندو حضور ندارم اما باید معرفت داشته باشم. پولادگر به هیچ عنوان در انتخابی تیم‌های ملی دخالتی نداشت و مسابقات به صورت رسمی برگزار می‌شد. انسان باید همیشه شرط انصاف را در نظر بگیرد و بعد اظهار نظر کند. رسانه‌ها نیز که در زمان مسابقات انتخابی تیم ملی حضور داشتند می‌توانند به معتمد متذکر شوند که انصاف را رعایت کند.
وی در خصوص عدم نتیجه‌گیری تیم ملی در مسابقات گرندپری و مقایسه این موضوع با اولین حضورهای تیم ملی با هدایت او در این مسابقات، عنوان کرد:  معیار ارزیابی‌ها اشتباه است. زمانی که من آمدم تیم جوانی را احیا کردم و در عرض 4 ماه شرایط حضور در گرندپری را کسب کردیم اما تیم حال حاضر تیمی جوان و باتجربه حضور در این مسابقات است. قیاس کردن مسئله قشنگی نیست و هر کسی با توجه به توانمندی‌هایی که دارد باید خود را عرضه کند. 
سرمربی سابق تیم ملی تکواندو تصریح کرد: اینکه الان را با زمان من مقایسه کنیم اصلا درست نیست. زمان من چه کسی مسابقات گرندپری را دیده بود و اصلا می‌دانست بهترین‌های دنیا در این مسابقات حضور دارند.  بیژن مقانلو با چه بازیکنانی در مسابقات حاضر شد و چه نسلی را تغییر داد ؟ آیا ما در حال تغییر نسل هستیم و اصلا نیاز به تغییر نسل داریم؟ اضافه کردن بازیکن به رنکینگ المپیک برای حضور در گرندپری سخت است و باید استراتژی و برنامه‌ای داشته باشیم تا بازیکنان را به استاندارد گرندپری برسانیم. در کنار آن باید حاشیه امنیت را برداریم اما تا زمانی که بازیکن مجوز گرندپری را دارد باید اعزام شود چرا که اضافه کردن بازیکن به رنکینگ بسیار سخت است.
مقانلو ادامه داد: خط زدن کار خیلی راحتی است و احیا کردن کار سختی است. اگر زرنگ هستیم باید این بازیکنان را احیا کنیم چرا که در حال حاضر تیمی جوان، باانگیزه و باتجربه‌ای داریم. اگر قرار است در این تیم تغییراتی نیز صورت گیرد باید بابرنامه این کار را انجام داد.
وی در خصوص بازگشت خدابخشی و اسبقی به تیم ملی تصریح کرد: آرزوی موفقیت برای تمام بازیکنان تیم ملی دارم و موفقیت تیم ملی موفقیت بیژن مقانلو است.
سرمربی سابق تیم ملی تکواندو در خصوص تشکیل تیم امید خاطرنشان کرد: اگر قرار است فقط تیم امید را تشکیل بدهیم اصلا کار درستی نیست اما اگر برنامه‌ای برای این تیم وجود داشته باشد درست است. در مقطعی تیم امید را تشکیل دادم و بازیکنانی چون سجاد مردانی، میثم باقری، رضا نادریان، فرزاد عبداللهی و مسعود حجی‌زواره در آن تیم حضور داشتند.  تشکیل دادن راحت است اما برنامه‌ریزی و استراتژی داشتن مهم است.
مقانلو در خصوص شایعاتی که مبنی بر حضور او در تیم امید شنیده می‌شود، گفت: صحبتی در این قضیه ندارم و در حال حاضر مشغولی زندگی، سفرها و حضور در استاژهای مختلف هستم. هیچ خبری در این خصوص ندارم و برای کسانی که حضور دارند آرزوی موفقیت می‌کنم چرا که اعتقاد دارم اگر پرچم تکواندو بالا باشد پرچم من نیز بالا است.
وی در پاسخ به این سوال که اگر فدراسیون درخواستی برای همکاری داشته باشد، قبول خواهد کرد، بیان کرد: زمانی که رفتم فکر می‌کردم صلاح تکواندو در این است که من نباشم و زمان نیز همه چیز را به آقایان ثابت می‌کند. زمانی که افتخارات متعددی را کسب کردم آقایان فکر کردند هر کسی می‌تواند این افتخارات را به دست بیاورد و حالا این گوی و میدان و  آقایان شانس خود را امتحان کنند. من که مدعی شدم بد هستم  و شما خوب هستید. مقانلو امانتی گذاشته است و این امانت را خوب مراقبت کنند.
 
سرمربی تیم ملی تاکید کرد: اگر پیشنهادی به من بشود و خانواده تکواندو نیاز به کمک من داشته باشد در صورت نداشتن قرارداد حتما حاضر به همکاری هستم اما اگر قراردادی داشته باشم باید به تعهد خود و مسئولیتم عمل کنم.
مقانلو در خصوص برنامه‌های خود عنوان کرد: در حال حاضر به استاژهای فنی در کشورهای مختلف می‌روم و قرار است اول آبان ماه نیز به برزیل بروم. می‌دانم باید شان یک مربی حفظ شود. بیژن مقانلو دیگر یک مربی عادی نیست و خواسته یا ناخواسته به عنوان یک برند مطح شده و باید شان مربی ایرانی را حفظ کند. اگر شرایط به گونه‌ای باشد که به شان و صلاح مربی در سطح بنده باشد حتما قبول خواهم کرد در غیر این صورت استاژهای خود را ادامه خواهم داد.
وی در پایان خاطر نشان کرد: باید به خانواده تکواندو درگذشت استاد سعید مهیمن را تسلیت می‌گویم و امیدوارم خداوند روح این عزیز را قرین رحمت و به خانواده آن مرحوم نیز صبر و صبوری اعطا کند.
14
کد مطلب: 112846