کمبود ویتامین دی تهدیدی جدی برای سلامت جسم و روان
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۷
 
ویتامین دی
 
ویتامین دی
 
یک متخصص تغذیه گفت: کمبود ویتامین دی خطر بروز افسردگی و پوکی استخوان را افزایش می دهد.
به گزارش ستاره ها به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان؛  پیام نیستانی متخصص تغذیه اظهار کرد: ویتامین دی یکی از مواد ضروری مورد نیاز بدن است که به طور طبیعی از طریق تابش نور خورشید بر پوست انسان تولید می‌شود و در صورت کمبود آن مشکلات روحی و جسمانی زیادی برای افراد ایجاد می‌شود.
 وی عنوان کرد: در هنگامی که ویتامین دی به اندازه کافی در  افراد تامین نشود خطر وقوع بیماری‌های غیرواگیری مانند قلب و عروق، دیابت و حتی افسردگی افزایش پیدا می‌کند و همین مسئله بیماران را دچار مشکلات متعددی می‌کند. 
 نیستانی تاکید کرد: هرچه افراد چاق‌تر باشند و میزان چربی بیشتری مصرف کنند نیاز بدن آن‌ها به ویتامین دی افزایش پیدا می‌کند و بر طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی به طور کلی یک فرد نیاز در روز به جذب هزار واحد ویتامین دی دارد.
آلودگی هوا مانع جذب ویتامین دی از طریق خورشید می‌شود
 وی اظهار کرد: آلودگی هوا نمی‌گذارد تا آفتاب به صورت مفید و سودمند به پوست انسان برسد و ویتامین دی بدن از این جهت تامین شود به همین خاطر ساکنان کلان‌شهرها که هوای آلوده دارند نباید به تامین این ویتامین از طریق اشعه خورشید اکتفا کنند.
 نیستانی با بیان اینکه ویتامین دی تاثیر زیادی بر روی استحکام استخوان‌های بدن دارد افزود: ویتامین دی تاثیر زیادی روی استخوان و بافت‌های سخت دارد و در زمینه ترمیم عناصر استخوانی اثربخش است.
 نیستانی ادامه داد: پوکی استخوان و دیگر مشکلات استخوانی در اثر کمبود  ویتامین دی در بدن ایجاد می‌شود.
14
کد مطلب: 112642