از باجگیری دلال‌ها تا اسباب‌کشی مافیای ویزا
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۶
 
ویزا
 
ویزا
 
بخشی از اعتبار و احترامی که به پاسپورت شهروند هر کشوری گذاشته می‌شود به روابط سیاسی و دیپلماتیک ، جایگاه آن کشور در منطقه و سطح تعاملات اقتصادی آن با سایر کشورها بازمی‌گردد و می توان گفت کشورهایی که به نحوی در سرمایه‌داری جهانی ادغام شده‌اند، عمدتاً پاسپورت‌های معتبرتری دارند.
به گزارش ستاره ها به نقل از ایسنا، گشودن درها برای سفر گردشگران و تامین نیازهای آنها، تسهیل روادید به صورت متقابل، تشویق و جلب اعتماد سرمایه گذاران برای ورود به بازارهای  ایران، تلاش برای هرچه کمتر شدن تنش با همسایگان و... همگی می‌توانند در افزایش احترام به پاسپورت ایرانی موثر باشند.
با وجود انتشار اخباری مبنی بر رایزنی ها و مذاکرات کنسولی وزارت امور خارجه کشورمان با همتایان آسیایی و اروپایی خود و توافق های انجام شده بین طرفین در خصوص بهبود وضعیت صدور روادید همچنان تغییرات محسوسی در این زمینه و همچنین در برخورد با اتباع ایرانی که برای دریافت ویزا به سفارت های خارجی در کشورمان مراجعه می کنند دیده نمی شود.

برخی از مراجعه کنندگان به نمایندگی‌ها و دفاتر کنسولی سفارت‌خانه‌های خارجی و حتی دفاتر خصوصی صدور ویزا در کشورمان که متاسفانه تعداد آنها کم هم نیست از مواردی که موفق به گرفتن وقت مصاحبه نشدند، برخی رفتارهای نامناسب کارمندان داخل دفاتر  و یا افزایش واسطه‌ در اطراف این محل ها گله مند هستند.
به گزارش ایسنا، برخی شهروندان در تماس با ایسنا مدعی شدند که با وجود تلاش های فراوان حتی نمی توانند وارد سایتی که از سوی سفارت برای تعیین وقت مصاحبه معرفی شده است، بشوند. در حالی که افرادی به آنها پیشنهاد می کنند که در قبال دریافت وجهی می‌توانند  از طریق همان سایت وقت بگیرند، برخی از این افراد توسط کسانی که در گذشته از همین طریق موفق به گرفتن ویزا شدند به سایرین معرفی می شوند.
سوالی که از سوی این شهروندان مطرح می شود این است که مگر می شود پولی از طریق واسطه‌ها گرفته شود، وقت مصاحبه تعیین یا زمان آن به خواستشان تغییر کند و دستی به این واسطه ها یاری نرساند؟  
الهام دانشجوی  18ساله‌ای است که به خبرنگار ایسنا می گوید باوجود دریافت بورس از دانشگاه معتبری در آلمان نه تنها برایش ویزا صادر نمی شود بلکه پاسخی مبنی بر قبول یا رد درخواست او هم داده نشده و در نهایت پس از مدت ها بلاتکلیفی، یک ترم مرخصی گرفته است و به احتمال زیاد مجبور است برای ترم دوم هم درخواست مرخصی کند. او نگران است وقت و هزینه زیادی که برای دریافت این بورس صرف کرده بی نتیجه مانده و اول مهر که همسالانش به دانشگاه می روند از رفتن به دانشگاه باز بماند و این موضوع تبدیل به کابوسی برایش شده است.
قطعا سفارت‌ها هم در رابطه با بحث صدور ویزا نظرات خود را دارند ولی عنوان نکردن آن به متقاضی یا اینکه چرا برای چند بار وقت مصاحبه او را به تاخیر می‌اندازند و در نهایت هم پاسخ روشنی ارائه نمی کنند، شبهاتی را در ذهن مراجعه‌کنندگان ایجاد می‌کند.
داشتن دعوتنامه از سوی موسسه یا فرد معتبر عاملی است که لزوما برای دریافت ویزای همه کشورها ضروری نیست اما می‌تواند دریافت آن‌را تسهیل کند. تعدادی از هنرمندان و عکاسان هم این گلایه را مطرح می‌کنند که دعوتنامه های آنها برای حضور در جشنواره ها و  فستیوال‌ها یا شرکت در مراسم دریافت جایزه عموما یک ماه و نیم زودتر به دستشان می رسد و در این مدت یا سایت سفارت‌ها بسته است و بالا نمی آید یا وقت سفارت زمانی به آنها داده می شود که دیگر به دردشان نمی‌خورد.
خانم جمشیدی در تماسی که با خبرنگار ایسنا داشت از دعوت برای دریافت جایزه عکاسی‌اش از سوی فستیوالی که قرار است در ایتالیا برگزار شود گفت و تاکید کرد که یک ماه بیشتر وقت ندارد، سفارت از او خواسته ایمیلی به بخش فرهنگی که آدرسش روی سایت قرار دارد ارسال کند و او هم همین کار را انجام داده ولی در نهایت بعد از چهار روز ایمیلی دریافت کرده که در آن خواسته شده از طریق لینکی که برایش ارسال کردند برای گرفتن وقت اقدام کند، به گفته او سایتی که لینکش را ارسال کردند هم مشکل داشته و باز نمی‌شده است.
این عکاس جوان همچنین اضافه می‌کند که حتی به دلال ها هم برای گرفتن وقت سفارت مراجعه کرده و آنها به او گفته اند که سایت سفارت بعد از زمان مورد نظر او باز می شود و آنها می‌توانند آن موقع برایش وقت بگیرند.    
مراجعه به دلال‌ها و واسطه ها راهکاری است که امروز به دلیل سخت و زمان بر بودن گرفتن ویزا کاملا در دسترس است. اما مراجعه‌کنندگان از چنین مراجعاتی تجربیات خوبی ندارند.
مریم که سال پیش برای دیدار با خانوانده اش برای سه ماه ویزای اتریش را دریافت کرده ولی بیش از این زمان در این کشور اقامت کرده بود، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا ترس از رد درخواست سفر مجدد به اتریش را عامل تماس با دلال هایی عنوان می کند که پیش تر برای دوستانش هم از طریق سفارت فرانسه ویزا گرفته بودند.
او تصمیم می گیرد از طریق دلال ها برای فرانسه ویزا گرفته و سپس برای دیدار خانواده‌اش به اتریش برود.
مریم از روزی می‌گوید که برای دریافت ویزا با یکی از واسطه‌ها تماس گرفته و در صحبت با خانمی قرار می‌شود مدارک شناسایی‌اش را به او تحویل داده و در قبال دریافت 30 میلیون تومان، هتلی در فرانسه  رزرو و جهت صدور ویزا برای او اقدام کند. ولی مریم از ترس اینکه درخواست ویزایش رد شده و نه تنها کارش در سفارت راه نیفتد بلکه با برملا شدن مراجعه او به دلال‌ها برای اخذ ویزا احتمال سفر او به اتریش به صفر برسد، با همان خانم واسطه تماس گرفته و تغییر نظرش را به او اطلاع می‌دهد.
خانمی که قرار بود شرایط صدور ویزا را برای مریم  فراهم کند به او می گوید که یا پول را به طور کامل پرداخت کند یا پاسپورت را به فرد دیگری خواهد فروخت. مریم که از طریق دوستانش به واسطه معرفی شده و به همین دلیل پولی پرداخت نکرده بود می گوید، چند روز بعد با دلال ها تماس گرفتم تا به بهانه اینکه می‌خواهم وارد سفارت شوم مدارک را از آنها تحویل بگیرم.
قرار گذاشته می شود و یک خانم حدودا 28 ساله با همراهی چهار خودرو که در اطراف محل پارک بودند بر سر قرار حاضر می شوند. مریم مدارک را تحویل گرفته داخل سفارت می شود و دلال ها به او می گویند که زمان خروج باید مدارکش را دوباره تحویل دهد.
مریم می گوید طبق قرار قبلی چند لحظه قبل از خروج از سفارت به یکی از آشنایان خود به نام مهدی زنگ زده و او آماده گرفتن مدارک می شود در همین لحظه فردی غریبه به مهدی نزدیک شده و اسمش را صدا می زند، در حالی که او با هیچ یک از دلال ها صحبت نکرده یا نامی در تماس ها از او برده نشده بود.
در نهایت با خروج مریم، مهدی مدارک را گرفته و هردو پا به فرار می گذارند و مدتی تعقیب و گریز ادامه داشته تا در نهایت به گفته وی، باوجود اینکه توسط چند خودور، موتور سوار و افرادی پیاده دنبال می شدند موفق به فرار می شوند. هر چند آنها از دست دلال‌ها فرار کرده و مدارک شناسایی پس می‌گیرد اما تا مدت‌ها تماس‌ها و تهدیدهای دلال‌ها ادامه داشته است.
جدای از مسائل دریافت ویزا که داخل سفارت خانه ها در جریان است، خارج از این مراکز دیپلماتیک هم واسطه ها از کمبود نیرو، نفوذ برخی شرکت‌های گردشگری خاص و... استفاده کرده و یکه تازی می کنند.
نکته مهمی که متقاضیان دریافت ویزا مطرح می کنند این است که وقتی افرادی در پشت درهای سفارت خانه ها یا دفاتر خصوصی صدور ویزا که با سفارت ها در ارتباط هستند می توانند وقت مصاحبه گرفته یا زمان آن را جلو بیاندازند و از طریق سایت اینترنتی وقت مصاحبه ای بگیرند که دیگر مراجعان با صرف وقت بسیار حتی نمی توانند وارد سایت مورد نظر شوند و در صدور سریعتر ویزا هم نقش داشته باشند،  قطعا با فرد یا افرادی در داخل سفارت ها در ارتباط هستند، به طور کلی وقتی پولی گرفته و کاری انجام می شود یعنی دلالی و واسطه گری وجود دارد و همین امر شاید همکاری نهاد ها یا سازمان های مختلفی را طلب کند تا شاهد جمع‌آوری کامل سودجویان و دلال ها و مقابله با تنش هایی باشیم که آنها برای مردم به وجود می آورند.
14
کد مطلب: 111050