ناصح کامگاری گفت:
«شب شرقی» تقابل ۲ جغرافیاست/ خشونت از خاورمیانه تا اروپا
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۱
 
«شب شرقی»
 
«شب شرقی»
 
کارگردان «شب شرقی» با اشاره به اینکه این اثر نمایشی تقابل ۲ جغرافیا را در جهان معاصر حول محور خشونت به تصویر می کشد درباره فضای اکسپرسیونیستی که در نمایش حاکم است، صحبت کرد.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر؛ ناصح کامگاری نویسنده و کارگردان نمایش «شب شرقی» که اجرای عمومی خود را از ۲۰ شهریورماه در سالن سایه آغاز می کند درباره مضمون این اثر نمایشی گفت: نمایش «شب شرقی» یک درام عاشقانه است که تقابل ۲ انسان را بر سر یک موضوع عشقی و عاطفی به تصویر می کشد. البته این اتفاق در رویه ظاهری رخ می دهد و در بطن داستان مخاطبان شاهد تقابل ۲ جغرافیا که به عنوان شرق یا خاورمیانه و اروپا شناخته می شود، هستند.
وی ادامه داد: تقابل این ۲ جغرافیا در جهان معاصر حول محور خشونت می گردد؛ خشونتی که در خاور میانه رشد می کند اما تبعاتش دامن اروپایی ها را هم می گیرد. منظور از این خشونت افراطی همان تروریسم است و در این اثر نمایشی تلاش شده بدون اینکه وارد مباحث نظری شویم رگه هایی از این مسایل را در کار شاهد باشیم. در لایه زیرین نمایش به این مساله که ریشه های خشونت در کجاست پرداخت می شود اما برای مخاطبانی که علاقه مند هستند تنها رویه ظاهری اثر را ببینند تقابل عشقی بین انسان ها مطرح می شود که دارای وجوه خاص روانشناسی هستند و دارای گذشته و پیشینه ای که این گذشته در زمان حال در رفتارها و زندگی امروزی شان تبعاتی را ایجاد می کند.
این کارگردان تئاتر درباره فضاسازی نمایش توضیح داد: این نمایشنامه اثری رئالیستی، داستان پرداز و پرتعلیق است اما در اجرا از این رئالیسم فراتر می رویم و با طراحی صحنه ای غیرواقع گرایانه که در آن از عناصر بصری نشانه‌شناسانه استفاده شده است، روبرو هستیم. این فضاسازی به اکسپرسیونیسم تنه می زند و در آن تلاش شده فضای بصری جذاب و پرکششی به مخاطبان ارایه شود.
کارگردان نمایش «بهار و آدم برفی» درباره دلایل بهره گیری از فضای اکسپرسیونیستی در نمایش متذکر شد: خشونت و تلاطم روحی شخصیت ها منشا نبود ثبات روحی آنها می شود و زمانی که می خواهیم این تلاطم روحی را به شکل بصری به تصویر بکشیم از واقع نمایی فاصله می گیریم تا فضای مورد نظر بازتاب دهنده روحیات و جهانی که این افراد در آن زندگی می کنند، باشد.
وی در پایان صحبت هایش درباره داستان نمایش بیان کرد: قصه «شب شرقی» درباره ۲ جوان دلداده است که رابطه ای عاطفی و عاشقانه با هم داشته اند اما مشکلاتی که بیشتر اجتماعی است باعث می شود بینشان فاصله بیفتد و مسیر زندگی شان از هم جدا شود. در زمان حال این ۲ دوباره به هم می رسند اما شرایط زندگی شان چنان دشوار است که باید موانع بسیاری را از سر راه هم بردارند تا به یکدیگر برسند و پای نفر سومی هم در میان است. محمد پویا، محمد خداوردی و هدی والی بازیگران این اثر نمایشی هستند.
نمایش «شب شرقی» به نویسندگی و کارگردانی ناصح کامگاری از روز دوشنبه نوزدهم شهریور ساعت ۱۹:۳۰ در سالن سایه تئاتر شهر میزبان مخاطبان است.
در این نمایش ۹۰ دقیقه ای که بازیگرانی همچون محمد پویا، محمد خداوردی و هدی والی در آن ایفای نقش می کنند به مساله مقایسه دو فرهنگ غرب و شرق درباره مفهوم عشق و تفاوت آن‌ها با یکدیگر پرداخته می شود و به دو راهی انتخاب یک زن در شرایطی حاد می‌پردازد که در لوای یک درام عاشقانه در تقابل بین انتخاب بین یک مرد ایرانی و یک مرد اروپایی قرار گرفته است ...
14
کد مطلب: 110916